ארה"ב, לפנייך

בפולין השמרנית, ביהמ"ש פסק נגד בית דפוס שסירב שירות לארגון להט"ב

בית המשפט דחה את הערעור שהגיש שר המשפטים ממפלגת השלטון השמרנית נגד פסיקה קודמת בנושא. העובד סירב לתת את השירות כיוון שלא רצה לקדם את התנועה למען זכויות הומואים

אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אי-פי

בית המשפט העליון של פולין פסק נגד עובד בחנות דפוס שסירב להדפיס שלטים לארגון להט"ב מסחרי משום שהוא לא רצה "לקדם" את התנועה למען זכויות להט"ב במדינה. בפסיקה החליט העליון לדחות את הערעור שהוגש נגד פסיקה קודמת של בית המשפט המחוזי בלודג' שטען כי לפי עיקרון השוויון בפני החוק, לעובד, שזוהה בשם אדם, אין זכות לא לתת שירות לארגון הפורום העסקי הלהט"בי.

הערעור הובא לבית המשפט העליון על ידי שר המשפטים זביגנייב ז'יוברו שדחה את פסיקת בית המשפט המחוזי. בתגובה לדחיית הערעור הוא גם גינה את הפסיקה של העליון וטען כי היא "נגד החופש לבחור". לדבריו, "מדובר בטעות שמפרה את חופש המצפון המקודש בחוקה". עוד הוא הוסיף: "ההחלטה היא יותר על עקרונות מאשר על דעות קדומות נגד קבוצה מסוימת...אם נותן שירות מסוים מסרב להעניק את השירות המיוחל, הלקוח יכול לפנות למתחרים שלו". הקמפיין נגד הומופוביה, שהעניק סיוע משפטי לפורום העסקי הלהט"בי, בירך על הפסיקה.

מצעד גאווה בוורשה, בשבוע שעבר
למצולמת אין קשר לכתבה. קיימת התעלמות שיטתית מצד מערכת החינוך לסוגייה הלהט"בית, אף על פי שבני הנוער עצמם עוסקים בכך רבותצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

ההחלטה מגיעה על רקע אזהרת האיחוד האירופי כי עצמאות המערכת המשפטית של פולין נמצאת תחת איום בגלל חוקים חדשים שמעניקים למפלגת השלטון השמרנית, מפלגת החוק והצדק, סמכויות נרחבות יותר בנוגע למינויים לבית המשפט. חוק חדש שמפקח על בית המשפט העליון במדינה ייכנס לתוקפו ב-3 ביולי ועדיין לא ברור עד כמה הוא יאפשר בעתיד למערכת החוק והצדק במדינה חופש  לפסוק נגד עמדות בהן תומכת הממשלה. הפסיקה הפולנית מגיעה גם על רקע מקרה דומה שאירע בארה"ב, שם החליט בחודש שעבר בית המשפט העליון לתמוך באופה מקולורדו שסירב להכין עוגת חתונה לזוג חד מיני.

ירוסלאב יארוגה, עורך דין מטעם קרן הלסינקי לזכויות אדם אמר כי ישנן כמה קווי דמיון בין המקרה הפולני לזה האמריקאי. אולם לדבריו החוק הפולני אינו חד משמעי. הוא הסביר כי בית המשפט העליון של פולין פסק כי נטייה מינית, גזע ומאפיינים אחרים של אדם לא יכולים להוות בסיס לסירוב של אדם אחר להעניק לו שירות, אבל אם טבע השירות פוגע בחופש המצפון של מעניק השירות – הדבר אפשרי.

"לכן", מסביר יארוגה, "כל סירוב שכזה צריך להישקל באופן פרטני. כתוצאה מכך לפעמים חופש המצפון והדת הופכים לסיבה לגיטימית להחלטה לסרב להעניק שירות ולפעמים נתפסים כגורמים לאפליה לא מוצדקת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ