ממשלת בריטניה תתמוך בחוק שיאסור על צילום מתחת לחצאית

הצעת החוק הגיעה על רקע מחאה של אשה שצולמה ללא הסכמתה וזעמה על כך שהמשטרה שחררה את העבריין כי התצלום "לא היה מפורט". העונש עשוי להגיע לשנתיים מאסר

קימיקו דה פריטס־טמורה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קימיקו דה פריטס־טמורה, ניו יורק טיימס

במהלך הופעה בלונדון, התחכך בג'ינה מרטין גבר שעמו החליפה כמה מלים, ודחף את הטלפון שלו בין רגליה. היא הבינה מיד שהוא צילם את המפשעה שלה. התקיפה המינית זעזעה אותה, אבל התנהלות הרשויות בעקבותיה הרתיחה אותה אף יותר: המשטרה שחררה את העבריין כי התצלום לא היה "מפורט דיו", שכן רק תחתוניה נראו בו.

מרטין, בת 26, ניהלה במשך חודשים מאבק ציבורי לשינוי המדיניות, ושלשום (שישי) הודיעה ממשלת בריטניה כי תתמוך בהצעת החוק שתהפוך צילום ללא רשות מתחת לחצאיות של נשים (upskirting) — לעבירה פלילית. העונש בגין עבירה זו עשוי להגיע לשנתיים מאסר, והעבריינים יופיעו במרשם עברייני המין הרשמי.

מרטין מתארת את המאבק

ארגונים פמיניסטיים תומכים בהצעת החוק, אך אומרים כי היא אינה מספיקה שכן אפשר להרשיע תוקפים רק אם מוכח שהסיבה העיקרית למעשה היא גירוי מיני או ניסיון לפגוע בקורבן. "אם הוא עשה זאת רק כדי לשתף בתמונה את חבריו הוא מוגן", מסבירה קלייר מקגלין, מרצה למשפטים באוניברסיטת דרהאם, ומומחית להיבטים המשפטיים של התעללות מינית באמצעות תצלומים. "טוב שעושים משהו, אבל זה רק צעד ראשון לקראת פתרון מקיף לבעיה", הוסיפה. 

מתנגדי החוק בפרלמנט הצליחו למנוע הצבעה לאישורו ביום שישי, אבל נוכח תמיכת ראשת הממשלה תרזה מיי, יש להניח שהחוק יעבור בסופו של דבר. סגנית שר המשפטים, לוסי פרייזר, אמרה שבהפיכת הצילום מתחת לחצאיות לעבירה פלילית "אנחנו משדרים מסר ברור שלא נסבול התנהגות שכזו, ושהעבריינים ייענשו כדין". 

מפלגת השלטון הודיעה על תמיכתה ביוזמה

עד כה צילום מתחת לחצאית לא נחשב לעבירה פלילית באנגליה ובוויילס, אבל אפשר היה להעמיד לדין את התוקפים תחת החוק העבירות המיניות. בסקוטלנד נחשבים צילומים שכאלה לעבירה עוד מ–2009. לדברי מומחים להטרדות מיניות, נוכח ייצור המצלמות המיניאטוריות, בעיית התצלום מתחת לחצאית וגם ה–downblousing  — צילום לתוך חולצה מתפשטת בכל העולם. "לפעמים אנשים מתקינים מצלמות בתיקים ועל נעליים", אמרה מקגלין, "ועל כפתורים, פחיות משקה, ספרים וכובעים". 

בתחילת החודש מחו אלפי נשים בדרום קוריאה נגד צילום מתחת לחצאית ונגד מה שכונה הקללה הלאומית: פורנוגרפיה באמצעות מצלמות ריגול — פרסום ברשת של מצלמות זעירות הממוקמות במקלחות ובשירותים ציבוריים. ביפן צילומים מתחת לחצאית אף נפוצים יותר. ב–2016 למשל נתפס מורה מקיוטו שצילם אברי מין של תלמידות, ובמדינה אף קיים תת ז'אנר של שבועונים המפרסמים תמונות של נשים שצולמו ללא רשותן. בהונג קונג חייבו הרשויות להדביק מדבקות אטומות על גרמי מדרגות ועל קירות, בעקבות תלונות על מציצנים.

מרטין תיארה את מסכת העינויים שעברה בפוסטים שהעלתה לרשתות החברתיות, שעודדו נשים אחרות לשתף אחרים בחוויותיהן. היא סיפרה בראיון ל–BBC כי השוטר שלו דיווחה על המקרה אמר לה: "אנחנו לא יכולים לעשות הרבה משום שלא רואים שום דבר רע. אם לומר לך בכנות — יש סיכוי שלא תשמעי מאיתנו". "חשתי כאילו איבדתי את השליטה על גופי", תיארה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ