"מזכיר טיהור אתני": שר הפנים האיטלקי הורה לספור צוענים במדינה ועורר זעם

מתיאו סלביני, מנהיג מפלגת "לגה" הימנית קיצונית שהצליחה החודש להרכיב ממשלה, אמר כי לצערו "אי אפשר לגרש את בני הרומה מהמדינה". בהמשך הבהיר כי המטרה היא להגן על ילדים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתיאו סלביני בכינוס ברומא, בשבוע שעבר
מתיאו סלביני בכינוס ברומא, בשבוע שעברצילום: ALBERTO PIZZOLI/אי־אף־פי

הממשלה החדשה באיטליה תערוך מפקד של קהילת בני הרומה כחלק מהמאמצים שלה לגרש מהמדינה כל מי ששוהה בה באופן לא חוקי. כך הודיע אתמול (שני) שר הפנים הטרי מתיאו סלביני, מנהיג המפלגה הימנית קיצונית "לגה". "לצערנו, אנחנו חייבים להמשיך להחזיק את בני הרומה האיטלקים כי אי אפשר לגרש אותם", הוסיף סלביני לתחנת הטלוויזיה טללומברדיה.

סלביני, שהחליט להתמקד בקבוצה שסובלת רבות מחצי מפלגתו, אמר כי משרדו בוחן "את סוגית בני הרומה" ורוצה לראות "מי וכמה מהם נמצאים במדינה". עשרות אלפי בני רומה, הידועים כצוענים ונוודים, חיים ברחבי איטליה, רבים מהם בשכונות עוני מטונפות בפרברי הערים הגדולים ובשולי החברה.

בשבוע שעבר הצית סלביני, שרק בתחילת החודש הצליחה מפלגתו להקים ממשלה, סערה ברחבי אירופה כשסירב להכניס לארצו ספינת סיוע שנשאה יותר מ-600 פליטים מאפריקה. בסופו של דבר היתה זו ספרד שהסכימה להכניסם לתחומה, בעוד סלביני הבהיר כי איטליה לא תהיה מוכנה לקבל שוב באופן אוטומטי לשטחה סירות מהגרים ופליטים שמפליגות מלוב, כפי שאירע פעמים רבות בשנים האחרונות.

הערותיו של סלביני על בני הרומה עוררו מיד כעס רב וביקורת, במיוחד מהמפלגה הדמוקרטית מהשמאל-מרכז שאמרה כי הקריאה שלו מעלה זכרונות של "טיהור אתני". בהמשך הבהיר סלביני כי לממשלה אין כל כוונה ליצור ארכיון נפרד לבני הרומה או לקחת מהם טביעות אצבע, אלא מעוניינת להגן על ילדי הרומה שהוריהם אוסרים עליהם ללכת לבתי הספר המקומיים. הוא הוסיף כי הוא רוצה לבחון כיצד מנוצל המימון שמספק האיחוד האירופי במטרה לסייע לקהילות הנמצאות בשוליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ