שר הפנים האיטלקי מאיים לבטל את האבטחה המשטרתית שמקבל סופר שכתב על המאפיה

הסופר, רוברטו סביאנו, שאחראי גם לסרט ולסדרה המצליחים "גומורה", הוא אחד ממבקריו החריפים ביותר של השר מתיאו סלביני. "המאבק הוא לא עליי, הוא משתמש בי כדי להרוס את שלטון החוק", אמר סביאנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביאנו בפסטיבל ספרי פשע בברצלונה, ב-2009
סביאנו בפסטיבל ספרי פשע בברצלונה, ב-2009צילום: REUTERS

שר הפנים של איטליה, ומנהיג מפלגת "לגה" הימנית-קיצונית, מתיאו סלביני, מאיים לבטל את ההגנה המשטרתית לה זוכה אחד מהסופרים המפורסמים במדינה, רוברטו סביאנו, שנמצא על הכוונת של ארגוני הפשע מאז פרסום ספרו רב המכר - שהפך בהמשך לסרט וסדרה מצליחים, גומורה - בשנת 2006.

סביאנו הוא אחד ממבקריו החריפים של סלביני והוא מתארח ומתראיין לעתים קרובות בכלי התקשורת. הוא אחד מתוך מאות עיתונאים וסופרים שזוכים לאבטחה קבועה באיטליה בגלל איומים עכשוויים או ישנים על ביטחונם מהמאפיה האיטלקית.

מתיאו סלביני בתוכנית אירוח ברומא, אתמולצילום: ANDREAS SOLARO/אי־אף־פי

בראיון לרשת הטלוויזיה Rai 3 היום (חמישי) אמר סלביני כי הגיע הזמן לבחון את התקציב לליווי המשטרתי של סביאנו כדי לבדוק, לדבריו, "על מה מוציאים האיטלקים את הכסף שלהם". הוא ציין את העובדה שסביאנו מבלה זמן ניכר מחוץ למדינה וכי חומרת האיומים נגדו צריכה להישקל מחדש.

"רוברטו סביאנו הוא הבעיה האחרונה שלי. אני שולח לו נשיקה אם הוא צופה עכשיו. הוא אדם שמעורר הרבה חיבה, אבל נכון יהיה לבדוק על מה האיטלקים מוציאים את הכסף שלהם", אמר סלביני.

מוקדם יותר השבוע כתב סביאנו טור בגרדיאן שבו הוא אמר כי מלחמתה של איטליה במהגרים גורמת לו לחשוש מעתידה של ארצו. תומכיו של סביאנו וכמה פוליטיקאים מובילים גינו מיד את דבריו של סלביני ואמרו כי סלביני מנצל את סמכותו כשר הפנים ומאיים על הערכים הדמוקרטיים של המדינה. סביאנו הודה לתומכיו על גילויי הסולידריות, אבל הבהיר כי המאבק לא באמת קשור אליו, אלא הוא רק משמש ככלי בידי סלביני כדי "להרוס את שלטון החוק".

טריילר לסדרה גומורה

הערותיו הסרקסטיות של סלביני  - על כך שסביאנו מעורר חיבה בקרב רבים – משקפות את הרגשות המעורבים שחשים האיטלקים כלפי העיתונאי והסופר. בתחילת הקריירה שלו זכה סביאנו לשבחים רבים על חשיפת מעשיה של המאפיה קאמורה, והעובדה כי הוא זקוק להגנה משטרתית – שאת החיים תחתיה הוא תיאר כ"חרא" – הוסיפה לתדמיתו כאדם שמוכן לסכן את חייו כדי להילחם בפשע המאורגן.

הצלחת ספרו לוותה גם בסרט וסדרה עטורי שבחים, ובהמשך הוא הוציא עוד ספרים שעסקו בשחיתות ובסוחרי סמים בינלאומיים. אבל באיטליה, שם הופעותיו התכופות בטלוויזיה ובטורי העיתונים מלוות בעיקר בביקורת על החברה האיטלקית ועל המערכת הפוליטית המושחתת, הוא מטריד רבים שחושבים שהוא ביקורתי מדי.

גרציאנו דל-ריו, פוליטיקאי מהמפלגה הדמוקרטית מהשמאל-מרכז, אמר כי הוא מוכן להקריב את הליווי המשטרתי האישי שלו כדי שסלביני יניח לסביאנו. שר הפנים לשעבר מרקו מיניטי, אמר לעיתון לה רפובליקה כי בחוק יש הוראות ברורות ונוקשות באשר להגנה המשטרתית ולמי שזכאי לה. החלטות כאלה, צוין בעיתון, לא תלויים בהשקפות האישיות של הפוליטיקאים בנושא.

אטורה אוזטו, חבר נוסף במפלגה הדמוקרטית, אמר כי הערותיו של סלביני מהוות "איום בלתי מתקבל על הדעת" על אדם ששופך אור על רשתות הפשע המסוכנות של המדינה. "הליווי שמקבל סביאנו הוא לא מתנה, אלא הגנה שהמדינה חייבת לתת למי שמאוים בגלל המלחמה במאפיה ובקאמורה", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ