נתניהו וראש ממשלת פולין בהצהרה משותפת: שתי הממשלות מגנות אנטישמיות - וגם אנטי-פולניוּת

רה"מ אמר כי לאחרונה התקיימו מגעים בין ישראל לפולין, שבסופם הגיעו להסכמה על שינוי סעיפים בחוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה: "קיימנו חובתנו להבטיח את האמת ההיסטורית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם צ'חנובר ונגל, הערב בקריה בתל אביב
נתניהו עם צ'חנובר ונגל, הערב בקריה בתל אביבצילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, מסרו הערב (רביעי) הצהרה משותפת בעקבות תיקון החוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה. נתניהו נשא דברים בקריה בתל אביב ואמר כי ישראל ניהלה בחודשים האחרונים מגעים עם פולין, שבסופם הגיעו להסכמה על נוסח מתוקן של החוק. "אני שמח שהחליטו על ביטול מלא של הסעיפים שעוררו סערה ומורת רוח בישראל ובקהילה הבינלאומית", אמר נתניהו. "היחסים עם פולין חשובים לנו ומושתתים על יחסי אמון. עמדנו על משמר האמת וקיימנו את חובתנו להבטיח את האמת ההיסטורית על השואה".

ראש הממשלה אמר כי ישראל מברכת על ההחלטה של ממשלת פולין לשנות סעיפים בחוק. עיקר השינוי, שאושר היום סופית, הוא הסרת הסעיף הפלילי שקובע עונש מאסר על העוברים על החוק. בצוות הישראלי שדן עם הפולנים בעניין נמנו גם עו"ד ד"ר יוסף צ'חנובר ופרופ' יעקב נגל, שנשאו גם כן דברים בקריה.

בהצהרה המשותפת שנשאו נתניהו ומורביצקי במקביל, נאמר בין השאר כי "ברור לכל שהשואה היתה פשע חסר תקדים שבוצע על ידי גרמניה הנאצית נגד העם היהודי, ובכלל זה נגד כל הפולנים ממוצא יהודי. מאז ומתמיד הביעה פולין מידה גבוהה מאוד של הבנה לגבי משמעות השואה כפרק הטרגי ביותר בחוויה הלאומית היהודית. מאז ומעולם הסכמנו על כך שהמונח 'מחנות ריכוז/השמדה פולניים' שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו. ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה ניסתה לעצור את הפעולות האלה של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין.

"אנחנו זוכרים בכבוד את מעשי הגבורה של פולנים רבים, בייחוד חסידי אומות עולם, שסיכנו את חייהם למען הצלת יהודים. אנו דוחים את הניסיונות להאשים את פולין או את האומה הפולנית בכללותה בזוועות שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם מאומות שונות. העובדה המצערת היא שאנשים מסוימים, ללא קשר למוצאם, דתם או השקפת עולמם, חשפו את הצד האפל ביותר שלהם בתקופה זו. שתי הממשלות מגנות בתוקף את האנטישמיות על כל צורותיה ומביעות את מחויבותן להיאבק בכל ביטוייה. שתי הממשלות אף מביעות את התנגדותן לאנטי-פולניות ולכל סטריאוטיפ לאומי שלילי אחר וקוראות לכינונו מחדש של דיאלוג תרבותי ומכבד בשיח הציבורי".

ראש ממשלת פולין בבודפשט, בשבוע שעברצילום: FERENC ISZA/אי־אף־פי

הבוקר הודיע מורביצקי על כוונתו לסגת מהחוק. בנאום בפרלמנט אמר כי פולין "תמשיך להיאבק על האמת" ההיסטורית, אך לא במסגרת של המשפט הפלילי אלא תוך שימוש בכלים אזרחיים. "אלה שאומרים שפולנים אחראים לפשעי מלחמת העולם השנייה ראויים להישלח לכלא", אמר, אך ציין כי פולין פועלת במרחב בינלאומי ולכן מוגבלת ביכולתה לחוקק ולאכוף חוקים כאלה. לפי הודעת לשכת מורוביצקי, הממשלה סבורה כי החוק לא השיג את מטרותיו, שהן "הגנה על שמה הטוב של פולין". 

"חוק השואה", שבאופן רשמי הוא תיקון ל"חוק המכון לחקר הזיכרון הלאומי", אושר בפרלמנט הפולני לפני כחצי שנה. לאחר מכן חתם על החוק גם נשיא פולין אנדז'יי דודה, אולם הורה להעבירו לבחינה של בית הדין לחוקה ובכך הוביל להקפאת יישומו. לפי הערכות, בשבועות הקרובים אמור בית הדין לחוקה בפולין לפרסם את החלטתו בעניין.

החוק קובע קנס או מאסר של עד שלוש שנים ל"מי שמייחס לעם הפולני או למדינה הפולנית, בפומבי ובניגוד לעובדות, אחריות או שותפות באחריות, לפשעי הנאצים... או מקטין באופן בוטה את אחריותם של המבצעים האמיתיים של פשעים אלה".

אישור החוק גרם למשבר ביחסי ישראל-פולין וביחסי העולם היהודי ופולין. מתנגדיו, בהם "יד ושם" ונשיא המדינה ראובן ריבלין, טענו כי הוא מקדם הכחשת שואה ומגביל את הדיון על חלקם של פולנים בשואה. אתמול קרא הארגון הבינלאומי של עורכי דין ומשפטנים יהודים לבית הדין הפולני לחוקה לפסול את החוק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ