הקורבנות הראשונים של הסכם ההגירה האירופי: כמאה בני אדם טבעו בים התיכון

לפי אחד הסעיפים בהסכם שנחתם אתמול, משמר החופים של לוב אחראי להגיב לקריאות מצוקה מספינות שיצאו מחופי צפון אפריקה, וארגוני סיוע לא צריכים להתערב. הארגונים חוששים גם מהתנאים במרכזי השהייה שיוקמו

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספינת מהגרים שיצאה מלוב, השבוע
ספינת מהגרים שיצאה מלוב, השבועצילום: /אי־פי

איטליה הורתה אתמול (שישי) לספינת חילוץ ספרדית שלא להגיב לקריאות המצוקה מכיוונה של ספינת פליטים, שעל סיפונה כמאה בני אדם, שנקלעה למצוקה מול חופי המדינה. שעות לאחר מכן התברר שמאה הנוסעים שהיו על הספינה הלובית מוגדרים נעדרים ויש חשש כבד לחייהם. טענות אנשי החילוץ מספרד מגיעות על רקע ההסדר שחתמו מדינות האיחוד האירופי באשר למשבר הפליטים ביבשת.

לפי ההסדר האירופי, שמרבית פרטיו לא פורסמו, על מדינות האיחוד להגביר את תמיכתן במשמר החופים של לוב, שמטרתו למנוע הפלגת ספינות מהגרים לא חוקיות לכיוון אירופה. העברת האחריות לידי הלובים זכתה לביקורת רחבה בקרב ארגוני זכויות אדם. החלטה נוספת שמעלה חשש בקרב רבים היא הקמתם של מרכזי שהייה ברחבי היבשת, בהם יבדק מעמדם של המגיעים מאפריקה. ארגוני זכויות אדם טענו כי המרכזים עלולים להפוך במהרה למתקני מעצר בפועל, וכר פורה להפרת זכויות אדם של פליטים ומהגרים.

סיקור פגישת ראשי האיחוד וטביעת הספינה

בגלל שסעיפי ההסכם האירופי כה מעורפלים, לא ברור כיצד יראו המרכזים הללו ואילו שירותים יציעו למבקשי המקלט ולמהגרים. דיפלומטים אירופאים טענו שהמרכזים החדשים יהיו "גרסה משופרת" של המרכזים הקיימיים, שרמת החיים בהם נמוכה ביותר, שמוצבים כיום באיטליה וביוון. במתקנים אלו יעברו המגיעים מאפריקה הליך בידוק מקוצר שיקבע אם הם זכאים למקלט באירופה. אלו שבקשתם תאושר יועברו לשיכון מחדש ביבשת, ואלו שבקשתם תדחה יוחזרו במהירות בחזרה למדינה ממנה הגיעו.

התקרית אתמול מאירה באור שלילי במיוחד סעיף אחד בהסכם, בו נדרשו ספינות חילוץ וארגונים הומניטריים שלא להתערב בעבדות משמר החופים של לוב, ולמעשה להעניק להם יד חופשית להתמודד עם ספינות מהגרים שנקלעות למצוקה בים התיכון. מייסד ארגון החילוץ הימי "Proactiva Open Arms" אמר שהדרישה תעלה בחייהם של בני אדם רבים. "לא יהיה מי שיחזה בנעשה בים", אמר אוסקר צ'אמפס, "זה מה שיקרה, החל מעכשיו".

ראש המשלחת של הארגון בים התיכון, גיירמו קנדרו, סיפר שאתמול בבוקר הגיעו קריאות מצוקה מכיוונה של ספינת גומי שהפליגה מלוב, ועל סיפונה כמאה פליטים. כשאנשי הארגון יצרו קשר עם מרכז תיאום ההצלה שממוקם ברומא, נאמר להם שמשמר החופים הלובי מטפל במצב החירום. זמן קצר לאחר מכן, הם קיבלו הודעה שכמאה בני אדם טבעו לאחר הספינה התהפכה בים. "אנחנו מניחים שמדובר באותם אנשים", אמר קנדרו. 

משמר החופים של לוב הודיע שהציל 16 בני אדם שהיו על הספינה לפני שטבעה. אחד הניצולים סיפר שהיו על הספינה כ-125 בני אדם, בהם גם נשים וילדים. ריקרדו גטי, שמפקד על ספינה של "Proactiva Open Arms" וחזה במאמצי ההצלה, טען שלצוותי החילוץ של לוב חסר ציוד בסיסי רב – בין השאר אפודי הצלה. הוא סיפר שבעבר סירבו הלובים באגרסיביות להצעות עזרה מצד הארגון במהלך מבצע חילוץ.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ