הולנד אוסרת על בורקה וניקאב בפומבי: "להגנה על ביטחון הציבור"

הבית העליון של הפרלמנט ההולנדי אישר חוק שאוסר באופן חלקי על נשים לכסות את פניהן בבתי ספר, במשרדי ממשלה ובבתי חולים. ארגוני זכויות אדם: החוק מפלה נשים מוסלמיות

ניו יורק טיימס
כריסטין האוזר וליאם סטאק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה לבושת בורקה מחוץ לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ב-2014
ניו יורק טיימס
כריסטין האוזר וליאם סטאק

הבית העליון של הפרלמנט ההולנדי אישר בשבוע שעבר חוק שאוסר באופן חלקי על נשים לכסות את פניהן במקומות ציבוריים. בכך הצטרפה הולנד למדינות אירופיות אחרות בחקיקת חוק המשפיע ישירות על חייהן של נשים מוסלמיות.

עם חקיקת החוק, שאושר ביום שלישי, הצטרפה הולנד לצרפת, בלגיה, דנמרק ומדינות נוספות באירופה ובצפון אמריקה שקונסות מוסלמיות המכסות את פניהן באופן חלקי או מלא במקומות ציבוריים.

חירט וילדרס, איש הימין הקיצוני בהולנד, בבית משפט באמסטרדם, לפני חודשייםצילום: FRANCOIS WALSCHAERTS/רויט

תומכי האיסורים על כיסוי פנים טוענים שהם נחוצים להגנה על ביטחון הציבור ועל הערכים המערביים וכדי לעודד מהגרים להיטמע במדינותיהם החדשות. אלא שארגוני זכויות אדם חולקים על כך ואומרים שאיסורים אלה שעברו בחקיקה מפלים נשים מוסלמיות, שחלקן רואות בלבישת בורקה או ניקאב ציווי דתי.

דובר הפרלמנט ההולנדי חרט ריפהאחן אמר ביום רביעי כי החוק, שאושר בבית העליון של הפרלמנט ברוב של 43:32, אוסר על כיסוי פנים בבתי ספר, במשרדי ממשלה ובבתי חולים. החוק מתייחס גם לאנשים שמכסים את פניהם במסיכות סקי וקסדות מלאות, הוסיף הדובר שציין כי החוק יכנס כנראה לתוקף ב–1 בינואר, אחרי הדיונים שייערכו במשרד הפנים ההולנדי בשאלה כיצד ליישם אותו.

ריפהאחן ציין כי בחוק תומכות שמונה מפלגות, שאחדות מהן אימצו תעמולה נגד האיסלאם, כולל מפלגת החירות של חירט וילדרס, הפוליטיקאי הימני–קיצוני. וילדרס היה הראשון שהעלה ב–2005 את הרעיון על איסור כיסוי פנים, וצייץ בטוויטר על תמיכתו בחוק שהועבר בפרלמנט. ארבע מפלגות שרובן ליברליות, פרוגרסיביות ושמאלניות, הצביעו בעדו.

אָנֶליס מוּרְס, מרצה לאנתרופולוגיה ולסוציולוגיה באוניברסיטת אמסטרדם, בדקה את השפעת האיסור לפני אישורו, וצפתה בהצבעה שהועברה בשידור חי מבית הנבחרים. לדבריה, תומכי האיסור הגנו עליו בטענה שכיסוי מלא של הפנים מפריע לקשר בין אנשים ופוגע בשירותי הממשלה. עם זאת, היא ציינה שהאיסור הגורף משפיע באופן לא פרופורציונלי על נשים במדינה, שבה יש פחות ממיליון מוסלמים. מורס הוסיפה שהיא וחוקרים אחרים מעריכים כי בכל הולנד יש פחות מ–500 נשים מוסלמיות שמכסות לגמרי את פניהן. "החוק מזיק לקבוצה אחת במיוחד", הדגישה מורס. "הוא מונע מהנשים האלה את היכולת לצאת לחברה ולקחת חלק באירועים חברתיים. הן לא יוכלו אפילו להשתמש בתחבורה הציבורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ