לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ביום רביעי, רגע לפני פתיחת פסגת נאט"ו בבריסל, השתלח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בגרמניה בגלל מחלוקת ארוכת ימים על יחסיה המסחריים והאסטרטגיים עם רוסיה.

תוך חריגה מכללי הטקס הדיפלומטיים, תקף טראמפ את יחסי גרמניה עם רוסיה בארוחת בוקר עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג. "מבחינתי, גרמניה היא שבויה של רוסיה משום שהיא מקבלת יותר מדי אנרגיה מרוסיה", אמר, "אז אנחנו אמורים להגן על גרמניה, אבל הם מקבלים את האנרגיה שלהם מרוסיה".

אירופה היא השוק העיקרי של הגז הטבעי הרוסיצילום: Dmitry Lovetsky/אי־פי

בתשובה מנומסת, אבל תקיפה, אמרה קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שארצה "מסוגלת לגבש בעצמה את המדיניות ואת ההחלטות שלה".

להלן העובדות ודעתם של מומחים בנושא:

האם גרמניה מייבאת מרוסיה כמות גדולה של גז?

כן, אבל לא בכמות כה גדולה כפי שטוען נשיא ארה"ב.

על פי נתוני הסוכנות הפדרלית הגרמנית Federal Institute for Geosciences and Natural Resources, גרמניה היא יבואנית הגז הטבעי הגדולה בעולם. המדינה בעלת משאבי הגז הטבעי הגדולים בעולם היא רוסיה.

פוטין במוסקבה, היוםצילום: Alexei Druzhinin/אי־פי

קרוב למחצית הגז הטבעי שזרם בשנה שעברה לגרמניה בצינורות הגיע מרוסיה, שהיא הספקית העיקרית של גז טבעי ונפט גולמי של גרמניה ושל שאר מדינות האיחוד האירופי. מבין כל מוצרי האנרגיה, התלות של גרמניה ברוסיה בתחום הגז הטבעי היא הגבוהה ביותר: בעוד ש־50% מהגז הטבעי שהיא מייבאת מגיעים מרוסיה, רק 40% מהנפט הגולמי שהיא מייבאת מגיעים מרוסיה, וכ־30% מהפחם.

טראמפ אמר שגרמניה מקבלת "בין 60% ל־70% מהאנרגיה שלה מרוסיה". למעשה, שיעור זה מתייחס לאנרגיה שגרמניה מייבאת ממקורות חוץ שונים, ואפילו שוק הגז שלה מגוון ביותר. מרבית הגז הנותר שהיא מייבאת מקורו בהולנד או בנורווגיה.

הסתעפות חדשה של צינור הגז הרוסי נורדסטרים, שאוזכר על ידי טראמפ במתקפתו על גרמניה, עשויה להעלות את החלק היחסי באנרגיה המגיעה מרוסיה, אבל לא לשיעורים שבהם נקב הנשיא האמריקאי.

נתונים בנוגע לייבוא לבדם לא יכולים להצביע על תלות בספק גז טבעי זה או אחר, אמר ג'ונתן סטרן, מייסד התוכנית למחקר גז טבעי במכון אוקספורד ללימודי אנרגיה. "אירופה, בעיקר צפון-מערב אירופה, הפכה לאזור סחר בגז", הוא אמר.

מנהיגי נאט"ו, אתמולצילום: POOL/רויטרס

בחמש השנים האחרונות הגדילו מדינות האיחוד האירופי את צריכת הגז הטבעי שלהן והן נוטות להעדיף גז המסופק בצינור על פני גז טבעי נוזלי (LNG), שאפשר לייבא ממגוון גדול יותר של ספקים. אבל הן גם אוגרות עתודות גדולות יותר של גז כדי לא להיקלע למצוקה במקרה שרוסיה תפסיק את האספקה שלו – כפי שעשתה ב־2009.

האם גרמניה "שבויה" בידי רוסיה?

לא ממש.

הגרמנים רואים את רוסיה יותר בחיוב מאשר האמריקאים. הממשלים האמריקאיים מלינים זה שנים רבות על תלותה של גרמניה בגז הטבעי של רוסיה, אף שטראמפ עושה זאת באופן בוטה יותר. עם זאת, גרמניה תמכה בסנקציות מחמירות נגד רוסיה, אף שהיו עלולות לפגוע בעסקים גרמניים, וחברות גרמניות נתנו לכך יד.

בשנה שעברה הפסיקה חברת סימנס הגרמנית לספק טורבינות חשמל לשותף רוסי, לאחר שהתברר שהוא מעביר אותן לאזור חצי האי קרים השנוי במחלוקת ששייך לאוקראינה וסופח על ידי רוסיה ב-2014. "גרמניה מסרבת לקבל את זה שלמיזמי אנרגיה גדולי ממדים יש גם ממד פוליטי", אמר מרקו ג'ולי, אנליסט במרכז למדיניות אירופית. "מנקודת המבט הגרמנית אין סתירה, ההנחה הרווחת בגרמניה היא שמדיניות האנרגיה היא מרכיב  שלם במדיניות מסחרית וכלכלית ושההחלטה צריכה להתקבל כל כולה בידי גורמים מסחריים".

אחד המיזמים המדוברים הוא הסתעפותו החדשה של צינור הגז הרוסי נורדסטרים, שבדרכו לגרמניה יעקוף את מדינות מזרח אירופה, בהן אוקראינה. המיזם התקבל בהתנגדות רמה מצד מזרח אירופה וארה"ב. החשש הוא שעם השלמת עבודות המעקף, רוסיה תפסיק את הזרמת הגז למזרח אירופה, אבל תמשיך למכור אותו לגרמניה ולמערב אירופה.

סטרן, ממכון אוקספורד ללימודי אנרגיה, סבור שאין בסיס לחשש זה משום שצרכיה של גרמניה גדולים יותר מהקיבולת המתוכננת של הצינור החדש, ומשום שהפסקת הזרמה בצינור אחד עלולה להשפיע על האחר. בנוסף, אירופה היא השוק העיקרי לגז הרוסי. ניתוקו יהיה בבחינת צעד שיעלה ביוקר לרוסיה עצמה.

האם ארה"ב "מגינה" על גרמניה?

זה מסובך.

טראמפ רמז למרקל שייתכן שהצבת עשרות אלפי חיילים אמריקאים על אדמת ארצה אינה שווה את ההוצאה הכספית. ארה"ב הציעה כבר מזמן לבצע קיצוצים מרחיקי לכת בכוחותיה בגרמניה וכן תבעה מהמדינות החברות בנאט"ו להגדיל את הוצאות ההגנה שלהן. יחד עם זאת, כשטראמפ אומר שהוצאותיה של ארה"ב גבוהות יותר מאלה של כל חברה אחרת בברית, הוא נמנע מלציין שהן נועדו להגנתה שלה.

בבדיקת טענות דומות בשנה שעברה, הראה ניו יורק טיימס שטראמפ מחבר בין שני נושאים: תקציב נאט"ו המיועד לכיסוי עלויות אזרחיות וצבאיות משותפות, והיעד שהוצב לכל חברה בנאט"ו להוציא לפחות 2% מהתמ"ג שלה על הגנתב עד 2024. נכון להיום, ארבע חברות בברית הצבאית – ארה"ב, פולין, בריטניה ואסטוניה – עומדות ביעד זה. אבל אף אחת מבעלות הברית בנאט"ו  לא מפגרת למעשה בתשלומים.                    

כתב: פלקו קראץ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ