משטרת בריטניה איתרה מיכל ובו שאריות גז עצבים בביתם של בני הזוג שהורעלו

לאחר שישה ימי חיפושים, שוטרי היחידה ללוחמה בטרור איתרו מיכל ובו שאריות של הגז הרוסי נוביצ'וק בביתו של צ'רלי ראוולי, המאושפז עדיין במצב אנוש

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מחוץ לביתו של ראוולי, בשבוע שעבר
שוטרים מחוץ לביתו של ראוולי, בשבוע שעברצילום: AFP

לאחר שישה ימי חיפושים, משטרת בריטניה הודיעה אתמול (שישי) כי איתרה מיכל ובו שאריות של גז העצבים הרוסי נוביצ'וק, אליו נחשפו על פי החשד בני הזוג שהורעלו בעיירה איימסברי, קילומטרים ספורים ממקום הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל. המיכל התגלה בביתו של צ'רלי ראוולי המאושפז עדיין במצב אנוש. בת זוגו דון סטרג'ס, בת 44, מתה בתחילת השבוע. המשטרה הבריטית חוקרת עדיין חשד לרצח.

המיכל התגלה בחיפוש שביצעו שוטרי היחידה ללוחמה בטרור בדירה בעודם לבושים בחליפות מגן. במשטרה מעריכים ששני בני הזוג באו במגע ישיר עם המכל.

מוקדם יותר השבוע העריכו במשטרה שמקור גז העצבים שהרעיל את בני הזוג הוא אותו מיכל גז שבו נעשה שימוש בניסיון הרצח של סקריפל ובתו יוליה בחודש מארס, באותה העיר. נייל באסו, בכיר במשטרת בריטניה, אמר שעל פי רוב ההערכות, המיכל שבאמצעותו הועבר הגז קשור לניסיון הרצח של סקריפל לפני ארבעה חודשים, והבהיר שהחוקרים עדיין זקוקים לראיה משפטית כדי שיוכלו לקבוע בוודאות שהגז שפגע בבני הזוג היה בדיוק מאותה אצווה של הגז ששימש לניסיון הרצח של סקריפל.

דון סטרג'סצילום: AFP

"בארבעת החודשים שעברו מאז אשפוזם של בני משפחת סקריפל, אף אדם אחר חוץ מדון וצ'רלי לא גילה סימפטומים דומים", אמר באסו. "הפגיעה בהם היתה כל כך חמורה עד כדי כך שדון מתה בסופו של דבר וצ'רלי נפגע באורח אנוש. זה אומר שהם היו חייבים להיחשף לכמות גבוהה מאוד של הגז וההערכה שלנו היא שהם כנראה התעסקו עם המיכל הזה שאותו אנחנו עדיין מנסים לאתר".

במסגרת חקירת המקרה נבדקות 1,300 שעות צילום ממצלמות אבטחה, בתקווה למצוא בהן רמזים לפעילות בני הזוג לפני ההרעלה.

גז העצבים נוביצ'וק פותח בברית המועצות ונחשב רעיל בהרבה מסארין ו-VX. זו ההרעלה השנייה בבריטניה בחומר זה בחודשים האחרונים. בחודש מארס נמצאו המרגל סקריפל ובתו מחוסרי הכרה על ספסל בסולסברי לאחר שנחשפו אליו. בריטניה האשימה את רוסיה בהרעלתם ובעקבות כך גורשו יותר ממאה דיפלומטים רוסים מ-22 מדינות. מוסקבה הכחישה מעורבות.

לפי הדיווח ברשת BBC, משרד הבריאות בבריטניה מסר כי הסיכון לציבור נותר נמוך. ראש הסוכנות לבריאות הציבור במדינה, פרופ' פול קוספורד, אמר כי "כאמצעי זהירות, ממולץ לאזרחים שלא להרים חפצים כמו מחטים, מזרקים או מכלים לא מזוהים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ