15 פקחים מול 60 אלף תיירים: ונציה תגרש אנשים על התנהגות לא הולמת

להתלבש יפה, ולא להאכיל את היונים או להשתכר בפומבי. צוות "מלאכי הנימוס" ישגיח על האזורים הצפופים ביותר של העיר בימי שישי בבוקר ויסייע לתיירים להכיר את התקנות החדשות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירים בוונציה, באפריל. אסור לאכול סנדוויצ'ים באתרי התיירות
תיירים בוונציה, באפריל. אסור לאכול סנדוויצ'ים באתרי התיירותצילום: MANUEL SILVESTRI/רויטרס

מול 60 אלף התיירים הפוקדים את ונציה מדי יום קם צוות אחד המונה 15 פקחים בלבד. "מלאכי הנימוס", נועדו להשגיח על האזורים הצפופים ביותר של עיר התעלות ביום שישי בבוקר ולחפש אנשים שהתנהגותם לא הולמת. בעיתון הגרדיאן, שפרסם כתבה על הצוות המיוחד, קבעו שעבודתם כמעט חסרת תועלת. התיירים שמסולקים מהעיר נוכח התנהגותם הבעייתית, מוחלפים עד מהרה באחרים.

לבושים בווסטים לבנים, כשעל גבם הכיתוב "תיהנו וכבדו את ונציה", מנסים 15 הפקחים להציל את כבודה של ונציה מהתיירים. הם תרים אחר מטיילים שמסתובבים עירומים למחצה, לבושים בבגדי ים, מאכילים יונים, זורקים זבל או מצטופפים על הגשרים בקבוצות גדולות. תיירים אחרים על הכוונת של הצוות המיוחד אף מצטלמים כשהם מתרחצים בתעלה או משתינים לתוכה, או שהם שיכורים עד כדי כך שהם קופצים מגשר הריאלטו אל המים המסריחים.

הכללים נגד פעולות אלה קיימים זמן רב ומוצהרים בבירור על השלטים בוונציה, אך מעט מאוד אנשים מתחשבים בהם. "צריך לכבד את העיר", אמרה פאולה מאר, מנהלת מחלקת התיירות של העיר. "בסינגפור אם תשליכו בדל סיגריה על הקרקע, יאזקו אתכם מיד באזיקים. אנחנו לא רוצים להתנהג בצורה כזאת, אבל אנשים צריכים לכבד את הכללים".

בשלטונות סבורים כי שכרות בפומבי פוגעת בוונציה עד כדי כך שאי אפשר לשאת אותה יותר. בנוסף, נאסרו מסיבות רווקים ורווקות והתנהגות פרועה כמו זו שמאפיינת מסיבות של סיום הלימודים. "אנחנו לא מתנכלים לקבוצה ספציפית. אנחנו לא רוצים לראות גם שיכורים מקומיים. הכללים נגד גסות רוח מתייחסים לכולם", הדגישה מאר.

אולם תפקיד הפקחים אינו מסתכם בסילוק תיירים בלבד. הם נדרשים לדבר אנגלית ולומר להם היכן הם רשאים לאכול ובמקביל לעודד אותם לנסות את המטבח המקומי. הם נתפסים כעוזרים חביבים של השוטרים המקומיים, ובסמכותם לאסור על אנשים את הכניסה לעיר ולקנוס אותם בסכומים של עד 300 אירו על הפרת הכללים החמורים שנאכפו לפני שבועיים על ידי השלטונות.

אך בקרב התושבים הפעולות מתקבלות כבדיחה. "יש בעיות הרבה יותר גדולות מאשר סילוק תיירים שיושבים, מצננים את רגליהם במים או אוכלים סנדוויץ'", אמר מרקו גספארינטי, ראש קבוצת פעילים ב"גרופו אפריל". ארגוני תושבים, כמו הארגון של גספארינטי, מתלוננים זה זמן רב על אזלת ידם של השלטונות וכישלונם בניהול תעשיית התיירות, שלטענתם פוגעת באיכות חייהם ומזיקה לסביבה ומבריחה את התושבים. אוכלוסיית ונציה מאבדת כאלף תושבים בשנה. כיום היא מונה 54 אלף תושבים בלבד לעומת 175 אלף בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה.

הם מתלוננים גם על ספינות התיירים הענקיות השטות בתעלה הגדולה, מרעישות, פולטות עשן ומביאות אלפי אנשים לרחובות הצפופים ממילא — לפעמים אפילו 44 אלף אנשים ביום. בנובמבר הכריזה העיריה שספינות גדולות לא יורשו להגיע למרכז העיר, אך התוכנית עדיין לא אושרה רשמית על ידי הממשלה ברומא.

תושבת ונציה ברברה מיקולי מודעת למפקחים, ואף על פי כן היא מצלמת את בנה כשהוא מפר בראש חוצות שניים מהכללים: אוכל סנדוויץ' ומאכיל יונה בו־זמנית. "נכון, צריך לכבד את העיר", היא אומרת, אבל הכללים האלה קצת מוגזמים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ