מה באמת אמר פוטין במפגש עם טראמפ - ומה מתוך זה היה דברי אמת?

כשנשאל אתמול במסיבת העיתונאים אם בידי רוסיה "חומרים מפלילים" על נשיא ארה"ב, פוטין היה יכול פשוט לתת לטראמפ לענות. למרות זאת, הוא החליט לענות באריכות - ולספר שקר מוחלט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ופוטין במסיבת העיתונאים בהלסינקי, אתמול
טראמפ ופוטין במסיבת העיתונאים בהלסינקי, אתמולצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־�
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

מסיבת העיתונאים שערכו אתמול (שני) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הרוסי ולדימיר פוטין גרמה להרבה צופים ברחבי העולם לשפשף את עיניהם בתדהמה. בין מחמאות הדדיות להתמסרות בכדור, נדהמו רבים מהתייצבותו המוחלטת של טראמפ, מנהיג העולם החופשי, לצדו של פוטין, שכבר שנים פועל באלימות כדי לצמצם את חופש הביטוי והעיתונות בארצו, להשתיק יריבים פוליטים ולבסס את שליטתו האזורית והעולמית.

פוטין לא היה להוט לרצות את עמיתו כפי שטראמפ היה. טראמפ סרב לבקר את רוסיה על סיפוח קרים, ההתערבות בבחירות בארה"ב והתמיכה באסד. לעומתו, פוטין כלל בדברי הפתיחה שלו ביקורת על ביטול הסכם הגרעין עם איראן, ודרש כי ארה"ב תפעיל לחץ על ממשלת אוקראינה לעמוד בהסכם מינסק להפסקת הלחימה באזור דונבאס. 

ואולם, בין כל הכותרות שיצאו אמש מארמון הנשיאות בהלסינקי, שם נערכה הפגישה, נראה שאחת ירדה מתחת לרדאר התקשורתי - לפחות באופן יחסי לכותרות האחרות. כשנשאלו שני המנהיגים על "חומרים מפלילים" שרוסיה מחזיקה כביכול על נשיא ארה"ב - שאלה שהתייחסה בבירור לטענתו של המרגל הבריטי כריסטופר סטיל לפיה בידי הקרמלין חומר מפליל בהחלט: וידאו ובו מתועד טראמפ כשהוא מקבל "מקלחת זהובה" משלוש זונות כשביקר במוסקבה ב-2013.

ג'יימס קומי מסביר איך בישר לטראמפ על קיומה של "קלטת הפיפי"

טראמפ הכחיש שקיימת כזו קלטת, אך פוטין, שהיה יכול לתת לטראמפ להתפתל בניסיון לענות על השאלה ולא להתייחס לנושא כלל, הצליח לתת תשובה ארוכה מאוד, אך כזו שלא כוללת את המילה "לא". למעשה, הדבר היחיד שפוטין הכחיש בתוקף היה את העובדה שידע על ביקורו של טראמפ ברוסיה ב-2013, לכבוד תחרות מיס עולם שנערכה שם, וזאת למרות שטראמפ עצמו טען בעבר כי פוטין "היה מאד נחמד" בעת ביקורו זה. 

"שמעתי את השמועות הללו, לפיהן כביכול אספנו חומר מפליל על טראמפ כשהוא ביקר במוסקבה", אמר פוטין לכתב אי-פי ששאל את השאלה, "תנו לי לומר לכם, כשטראמפ ביקר במוסקבה אז, בכלל לא ידעתי שהוא היה במוסקבה. אני מתייחס לטראמפ בכבוד רב, אבל אז, כשהוא היה אדם פרטי, איש עסקים, איש לא אמר לי שהוא היה שם". 

פוטין המשיך את ההסבר וניסה לתת דוגמה עכשווית לסוגיה: "בואו ניקח לדוגמה את הפורום הכלכלי בסנט פטרבורג. יש שם 500 אנשי עסקים אמריקאים, חשובים, במעמד גבוה. אני אפילו לא זוכר את שמות המשפחה של כל אחד מהם. אתם באמת חושבים שניסינו לאסוף מידע מפליל על כל אחד מהם? זה דבר שקשה להאמין וקשקוש מוחלט. בבקשה תפסיקו את העיסוק בנושא הזה ואל תחשבו עליו בכלל".

דקות ארוכות של הסבר - שכלל דוגמה מעט מוזרה וכמה הכחשות באשר להיכרותו עם טראמפ ב-2013 - אך הוא לא אמר דבר מלבד שיש "להפסיק את העיסוק בנושא". גם הטענה העיקרית שלו, שלא הכיר את טראמפ בעת ביקורו בעיר, התבררה כשקרית. באתר החדשות Vice News הכינו סרטון קצר ובו מעידים שני אנשי עסקים שהביאו את תחרות מיס עולם למוסקבה ב-2013, אמין ואראס אגלרוב, שפוטין לא רק ידע על ביקורו של טראמפ, הוא אף הוזמן לבקר בתחרות והעביר לנשיא ארה"ב העתידי מכתב ומתנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ