הצעת חוק באוסטריה עשויה לחייב יהודים להירשם כדי לקנות בשר כשר

שר החבר במפלגת החירות הימנית קיצונית במדינת המחוז אוסטריה התחתונה הגן על הצעת החוק, שלדבריו נועדה "להגן על החי". נציג מפלגת השלטון: אף אחד לא יצטרך להירשם, לא יהיה דבר כזה

הארץ
הארץ

מחוקקים באוסטריה בוחנים הצעת חוק שנועדה להגביל את הגישה לבשר כשר ושעשויה להתנות את מכירתו ברישיונות שיונפקו באופן פרטני ליהודים שומרי מצוות. העיתון וינר צייטונג דיווח שלשום (שלישי) על הצעת החוק, שהוגשה לממשל המקומי במדינת המחוז אוסטריה תחתית – אחת מתשע מדינות המחוז הקיימות במדינה.

השר המחוזי לשמירה על החי, גוטפריד ולדהאוזל, הגן על התוכנית ואמר כי היא הכרחית "מנקודת מבט של רווחת החיות". אך ראש הקהילה היהודית בווינה, אוסקר דויטש, הזהיר כי לפי התוכנית כל מי שירצה לקנות בשר כשר יידרש להירשם וכך תיווצר רשימה של יהודים. לדבריו רשימה מסוג זה תזכיר את חוקי הגזע שאושרו בגרמניה הנאצית ויושמו באוסטריה לאחר סיפוחה לגרמניה ב-1938.

גם ממשרדי ועד יהודי אמריקה בברלין נמסרה תגובה ברוח דומה, ונעשתה השוואה בין הצעת החוק לחוקים נאציים. "בקרוב גם מגן דוד על החזה?", תהה דובר הארגון בדף הטוויטר הרשמי שלו, "זוהי מתקפה על היהודים והמוסלמים! #אנטישמיות".

ולדהאוזל הוא השר היחיד במדינת אוסטריה התחתונה המגיע מהמפלגה הימנית קיצונית, מפלגת החירות, שנוסדה בשנות ה-50 על ידי קצין SS לשעבר ומתנגדת לכניסת מהגרים ממדינות מוסלמיות למדינה. המפלגה היתה מעורבת בעבר בשערוריות על רקע התבטאויות אנטישמיות בידי חבריה ונציגיה. עם זאת, חברי המפלגה טוענים כי היא לא אנטישמית ולא תסבול התבטאויות מעין אלה בשורותיה.

קלאוס שניברגר, העומד בראש הנציגות המקומית מטעם מפלגת השלטון של הקנצלר סבסטיאן קורץ, אמר לרשת ORF כי התוכנית לא תצא אל הפועל. "כמובן, אף אחד לא יצטרך להירשם כדי לקנות בשר כשר. לא יהיה דבר כזה", הבהיר.

בנוסף, שגריר אוסטריה בישראל, מרטין וייס, צייץ אתמול בתגובה כי הדיווח "גרם לדאגה גדולה בקהילה היהודית והמוסלמית באוסטריה. לכן פוליטיקאים בכירים מאוסטריה התחתונה יצאו והבהירו כי הם ימצאו פתרון יחד עם הקהילות האלה – הרגיעו את כל הפחדים!".

המתנגדים לחוקי השחיטה הכשרה בדתות היהודית והמוסלמית טוענים כי מדובר בתהליך אכזרי, אולם התומכים טוענים כי הם מבטיחים שהחיה תסבול כמה שפחות. בעיתון ויינר צייטונג לא צוין אם הצעת החוק מתייחסת גם לבשר חלאל (המותר לאכילה על פי האיסלאם) או רק על בשר כשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ