לפחות 74 בני אדם נהרגו בשריפות ענק ליד אתונה

יותר מ-187 נפצעו בשריפות - החמורות ביותר ביוון זה עשור. מרבית ההרוגים והפצועים היו בעיירה מאטי, צפון מזרחית לבירה, והרשויות מתקשות לאמוד את היקף האסון. תושבת מקומית: "ראיתי גופות, מכוניות שרופות. יש לי מזל שאני בחיים"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתים עולים באש בקינטה
בתים עולים באש בקינטהצילום: AFP

לפחות 74 בני אדם נהרגו ויותר מ-187 נפצעו בשריפות שפרצו אמש (שני) ליד אתונה  - החמורות ביותר ביוון זה עשור. השריפות פרצו בשני מוקדים, באזור ראפינה מזרחית לבירה ובאזור קינטה שבמערב, שם נרשמו טמפרטורות של 40 מעלות צלזיוס.

מרבית ההרוגים בשריפות היו בעיירת הנופש מאטי שבאזור ראפינה, במרחק של כ-30 קילומטרים צפון מזרחית לאתונה. השריפה במאטי פרצה אתמול ב-17:00 (זמן מקומי). לדברי דובר הממשלה דמיטריס טצנקופולוס, בשריפה נפצעו 16 ילדים, 11 מתוכם באורח קשה, ותינוק בן כחצי שנה מת משאיפת עשן.

כבאי באזור בית שרוף בקינטהצילום: AFP
כיבוי שריפות ליד אתונהצילום: REUTERS/Costas Baltas
כבאים, חיילים ותושבים בראפינהצילום: COSTAS BALTAS/רויטרס
כבאי נאבק בלהבות במאטיצילום: Thanassis Stavrakis/אי־פי
אדם עובר בין מכוניות חרוכות במאטיצילום: Thanassis Stavrakis/אי־פי
שריפות בעיר ראפינהצילום: ALKIS KONSTANTINIDIS/רויט�
מכוניות נוסעות בין השריפות ביוון

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס הקדים את חזרתו מביקור בבוסניה בעקבות השריפות. "אנחנו מתמודדים עם משהו לא סימטרי לחלוטין", אמר ציפרס. יוון ביקשה ממדינות האיחוד האירופי סיוע בכיבוי השריפות, ובינתיים קפריסין וספרד הציעו את עזרתן. טורקיה הציעה לשלוח מסוקי כיבוי שלדבריה נמצאים בכוננות לצאת לאזור השריפות במקרה הצורך.

מצב חירום הוכרז באזור מטרופולין אתונה, וראש הממשלה ציפרס הורה לכוחות כיבוי מאזורים שכנים לסייע בפעולות הכיבוי וההצלה.

דובר של שירות הכיבוי היווני אמר בטלוויזיה המקומית ש"אנחנו מקווים להשתלט היום על השריפות".

אל הניסיונות לחלץ את התושבים הלכודים הצטרפו בין היתר תשעה כלי שיט של משמר החופים ביוון, כלי שיט של המשטרה, מסוקים צבאיים ועשרות סירות פרטיות. "מאטי אפילו לא קיימת כיישוב יותר", מסרה תושבת לערוץ טלוויזיה מקומי, "ראיתי גופות, מכוניות שרופות. יש לי מזל שאני בחיים".

שריפת הענק שפרצה אתמול אחר הצהריים במאטי היא הקשה ביותר שהיתה ביוון מאז הלהבות שזרעו הרס בדרום חצי האי פלופונסוס באוגוסט 2007 וגרמו למותם של עשרות בני אדם.

"מחלץ אחד סיפר לי שראה תמונה מזעזעת של 26 בני אדם שמצטופפים בשדה במרחק של כ-30 מטרים מהחוף", אמר ניקוס אקונומופולוס, ראש הצלב האדום היווני, לרשת הטלוויזיה Skai TV. "הם ניסו למצוא נתיב בריחה, אבל למרבה הצער האנשים הללו והילדים שלהם לא שרדו", הוא אמר. עד ראייה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שראה כמה גופות מוטלות באזור.

יותר מ-700 בני אדם חולצו מחופי ים וממחשופי סלעים במאטי, שם חיפשו מקלט מהלהבות. אלפי בני אדם העבירו את הלילה האחרון במכוניותיהם, באולמות ספורט או ברחובות.

כיבוי שריפות ליד אתונהצילום: REUTERS/Alkis Konstantinidis
תושבים צופים בשריפה ברפינה, אתמולצילום: AFP
בית בוער בעיירה מאטי, הלילהצילום: AFP
מתנדבים וכבאים דוחפים סירה מתנפחת בפינוי מהשריפה במאטי, כפר ליד אתונהצילום: REUTERS/Alkis Konstantinidis
מסוק כיבוי מעל לשריפה ברפינה, אתמולצילום: AFP

עשן רב עדיין עולה מעל חלקים שונים במאטי, גם לאחר כיבוי השריפות באזור, והנזק בעיירה גדול עם מכוניות רבות שנחרכו ובתים שניזוקו קשות.

הרשויות ביוון מתקשות לאמוד את היקף האסון. על פי צוותי החירום, החורף היבש וגל החום הכבד במדינה הכינו את הקרקע לשריפות החמורות. "ראיתי לפחות אלף בתים עולים בלהבות", אמר ראש העיר של אזור ראפינה-פיקרמי, "ראיתי את זה במו עיני, זה אסון מוחלט".

שריפות הענק באזור אתונה כיכבו בעמודים הראשיים של העיתונים ביוון עם כותרות ראשיות כמו "אש רוצחת" ו"גיהנום" לצד דיווחים על חששות שמספר ההרוגים עוד יעלה.

משרד החוץ הישראלי מסר שעקב השריפות הקשות ביוון , הרשויות הישראליות פנו לעמיתיהן ביוון על מנת להציע כל סיוע נדרש, אך היוונים מסרו שאינם זקוקים לסיוע משום שהשתלטו על השריפות. "ישראל עומדת לרשותה של יוון במידה והדבר יידרש. שלטונות יוון הודו לישראל על הצעת הסיוע", נמסר בהודעת משרד החוץ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ