11 תינוקות בהולנד מתו לאמהות שקיבלו גירסה גנרית לויאגרה בניסוי במהלך הריונן

חוקרים בהולנד רצו לבדוק אם התרופה לטיפול באין-אונות אצל גברים מסייעת להתפתחות תקינה של העובר. הניסוי הופסק כשהתברר שמתו תינוקות שנולדו עם ריאות לא מתפקדות. עוד תינוקות בסכנה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טבליות ויאגרה. התרופה מרחיבה את כלי הדם ופותחה במקור עבור גברים שסובלים מאין-אונות
טבליות ויאגרה. התרופה מרחיבה את כלי הדם ופותחה במקור עבור גברים שסובלים מאין-אונותצילום: Richard Drew/אי־פי

חוקרים בהולנד עצרו ניסוי קליני לאחר ש-11 תינוקות מתו בגלל בעיה בתפקוד הריאות. האמהות של אותם תינוקות קיבלו במהלך הריונן סילדנאפיל (גירסה גנרית של ויאגרה) כדי לבדוק אם התרופה לאין-אונות מסייעת להתפתחות תקינה של השלייה.

המחקר בוצע בעשרה בתי חולים ברחבי הולנד והשתתפו בו נשים שעובריהן התפתחו בצורה לא מספקת.

הוויאגרה ותרופות דומות מרחיבות את כלי הדם ופותחו במקור עבור גברים שסובלים מבעיות של אין-אונות. התרופה גם ניתנת לאנשים שסובלים מלחץ דם גבוה. החוקרים בהולנד קיוו שהתרופה תגביר את זרימת הדם לשלייה ותתרום להתפתחות תקינה של העובר.

כל הנשים ההרות שהשתתפו במחקר נשאו ברחמן עוברים שלא התפתחו כאמור בצורה מספקת. הניסוי המדובר הופסק בשבוע שעבר לאחר שוועדה עצמאית שפיקחה עליו גילתה שהרבה יותר תינוקות נולדו עם ריאות לא מפותחות ממה שצפו.

במהלך הניסוי, שאותו הוביל המרכז הרפואי האוניברסיטאי באמסטרדם, קיבלו 93 נשים את הגירסה הגנרית של התרופה. 17 תינוקות נולדו עם ריאות לא מפותחות ו-11 מתוכם הלכו לעולמם. שמונה תינוקות נוספים שאמהותיהן השתתפו בניסוי הקליני מתו מגורמים אחרים.

בניסוי בהולנד השתתפו גם 90 נשים בקבוצת בקרה והן קיבלו תרופת דמה. שלושה ילדים לנשים מקבוצה זו נולדו עם אותה בעיה של ריאות לא מתפקדות, אבל אף אחד מהתינוקות של הנשים בקבוצה לא מת מסיבות שאותן ניתן לקשר לתרופות מקבילות לויאגרה. תשעה תינוקות לנשים בקבוצת הבקרה מתו מסיבות אחרות.

בין עשר ל-15 נשים שהשתתפו בניסוי ונטלו את סילדנאפיל ממתינות לתשובה אם הילד שלהן הושפע מהתרופה נגד אין-אונות. החשש הוא שהתרופה גרמה ללחץ דם גבוה בריאות ולמצב שבו התינוקות קיבלו מעט מדי חמצן. לפי שעה אין ראיות לכך שהניסוי בוצע בצורה רשלנית.

מנהל המחקר, וסל גנזוורט, רופא נשים, אמר ליומון ההולנדי De Volkskrant ש"רצינו להראות שזו דרך יעילה לקדם את התפתחות התינוק. אבל ההיפך קרה. אני בהלם. הדבר האחרון שאתה רוצה זה לפגוע במטופלים. עדכנו כבר חוקרים קנדיים שמבצעים מחקר דומה. בכל מקרה, הם עצרו זמנית את המחקר שלהם".

הניסוי הקליני בהולנד החל ב-2015 והיה אמור להסתיים ב-2020 אחרי ש-350 נשים ישתתפו בו. דובר המרכז הרפואי באמסטרדם שניהל את הניסוי מסר שלהערכתו המחקר בוצע כהלכה, אך הוסיף שהוא צופה שתיפתח חקירה חיצונית כדי לבדוק את הנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ