הימין תומך ברווחה, השמאל מתנגד להגירה: הפוליטיקה בגרמניה מתהפכת

תנועת שמאל שתושק בחודש הבא תנסה להתנתק מ"הטפות מוסר" כדי להשיג את קולות מעמד הפועלים. בינתיים, בימין הקיצוני מנסים לקרוץ למאוכזבי השמאל וסוטים מליברליזם כלכלי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בברלין נגד קליטת מהגרים, במאי
הפגנה בברלין נגד קליטת מהגרים, במאי צילום: Michael Sohn/אי־פי

פוליטיקאים מהשמאל החלו לצדד במדיניות ביקורת גבולות ואילו אנשי ימין קוראים להרחבת מדיניות הרווחה. הקשת הפוליטית של גרמניה מתהפכת לקראת בחירות במדינות המחוז בחודשים הקרובים, והקיצוניים משני הצדדים מנסים לחולל תפנית "סוציאל־לאומנית" במדינה.

בחודש הבא צפויה לקום תנועת שמאל חדשה, שתנסה לכבוש את קולות מעמד הפועלים שעברו למפלגת הימין הקיצוני, אלטרנטיבה לגרמניה (AfD). מייסדי התנועה מנסים לשנות את הנטייה להטפת מוסר, שלדבריהם נפוצה בשמאל. בראשה תעמוד יו"ר מפלגת השמאל דה לינקה (Die Linke), שרה ואגנקנכט, והיא תכלול חברים בעבר ובהווה במפלגה הסוציאליסטית ומפלגת הירוקים, ואקדמאים מוכרים.

לדברי אחד ממייסדי התנועה, הקו המאפיין שלה יהיה הזדהות עם "השמאל המעשי ולא עם השמאל המוסרי". "כשאנשים חיים בתנאים חברתיים שמעניקים להם תחושת ביטחון, הם מוכנים לרוב לנהוג בנדיבות ובסובלנות", אמר ברנד שטגמן, סופר ומחזאי בברלין, המנסח עם ואגנקנכט את מצע התנועה. "אבל כשהם חיים בתנאי חוסר יציבות ודוחק גוברים, הם עלולים להגיב לאתגרים בצורה קרה וקשוחה יותר".

שטגמן, שאינו חבר בשום מפלגה, הוסיף שהוא מתוסכל מכך שהאינטלקטואלים בשמאל נוזפים בבני מעמד הפועלים של גרמניה המביעים הסתייגות ממדיניות הקאנצלרית אנגלה מרקל בשיאו של משבר הפליטים. "אנחנו מתמודדים עם מצב אבסורדי שבו מנצחי הניאו־ליברליזם אומרים למפסידים שהם צריכים להיות אנושיים יותר", הסביר, "ומקומם אותי שפוליטיקאים חושבים שדי אם ישמיעו טיעונים מוסריים. לא, הפוליטיקה חייבת לפעול".

נייר עמדה לא חתום שהופץ בשבועות האחרונים בחוגים הפוליטיים בברלין, מלמד שבנוסף לנאמנות לערכי שמאל המסורתיים כביטול רפורמת תשלומי האבטלה השנויה במחלוקת, מתכוונת התנועה לשים דגש על החמרת מדיניות ההגירה. "גבולות פתוחים באירופה פירושם תחרות על עבודות בשכר נמוך", נכתב.

הפגנה נגד הימין הקיצוני בגרמניה, בחודש שעברצילום: WOLFGANG RATTAY/רויטרס

השקתה של התנועה מגיעה במקביל למאמצי מפלגת הימין הקיצוני AfD למשוך אליה את מאוכזבי השמאל במדינות מזרח גרמניה לשעבר. לשם כך, היא מתרכזת בסוגיות חברה ורווחה.

לקראת הבחירות שייערכו בשנה הקרובה בשלוש מדינות מחוז בגרמניה, סקסוניה, ברנדנבורג ותורינגיה, החלו סניפיה של AfD לסטות ממדיניות הכלכלה הליברלית של המפלגה. למשל, תוכנית פנסיה חדשה שפורסמה החודש בידי יורגן פול חבר בית נבחרים בתורינגיה, מציעה לייצב את קצבאות הפנסיה סביב 50% מהמשכורת — הצעה נדיבה יותר מזו של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית או הירוקים.

הקריאות להעלאת תשלומי הפנסיה ולשינויים נוספים בשוק העבודה, מתנגשות עם העמדות הרשמיות של הדרגים הבכירים יותר המפלגה, שמנהיגתם אליס ויידל מטיפה לפנסיה בנוסח שווייץ, וסגניתה ביאטריקס פון שטורך נאבקת בטוויטר נגד מסים גבוהים.

מחקרים חדשים מלמדים שההיערכות החדשה בזירה הפוליטית אינה מתרחשת רק במטות המפלגה, אלא בכל המדינה. מחקר מעמיק של הסוציולוג קלאוס דרה על "תנועת פועלים חדשה" בימין, המבוסס על יותר מ–70 ריאיונות, מצביע על תמיכה גדלה במדיניות המתחדשת של הימין הקיצוני שכונתה "סולידריות בלעדית" בקרב עובדי ציבור וחברי האיגודים המקצועיים של גרמניה. פועלים העוסקים בעבודות כפיים שהצביעו למפלגות הימין או השמאל הקיצוניות בהצבעת מחאה, מזדהים היום יותר ויותר עם AfD, אומר דרה.

אחד המרואיינים שצוטטו במחקר הביע עמדות שדומות פחות לעקרון הסוציאל־לאומני ויותר לנאציונל־סוציאליסטי. "לדעתי, הפליטים חייבים ללכת ... אין לי בעיה עם זה שיפתחו שוב את מחנה בוככנוואלד וישימו סביבו גדרות תיל, הם בפנים ואנחנו בחוץ".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ