מסדר הבונים החופשיים באנגליה פותח את שעריו לטרנסג'נדרים

בהודעה מלשכת הארגון הסודי נכתב כי אם "אדם שהפך לגבר" מבקש להצטרף למסדר הוא זכאי ליחס זהה כמו שאר המועמדים. "הבונה החופשי הטרנסג'נדר יקבל את מלוא התמיכה מאחיו למסדר", נמסר

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם הבונים החופשיים בלונדון, אתמול
אולם הבונים החופשיים בלונדוןצילום: PETER NICHOLLS/רויטרס

מסדר הבונים החופשיים, שנוסד על טהרת המין הגברי לפני מאות שנים, משנה את תנאי הקבלה שלו: לשכת הארגון באנגליה הודיעה כי גברים טרסנג'נדרים המעוניינים להצטרף לארגון יכולים לעשות זאת. בנוסף, נשים טרנסג'נדריות החברות בארגון, שהצטרפו כגברים, יכולות להישאר במסדר. "ענייני שינוי מין או מעבר מגדרי חייבים להתקבל באדיבות ובסובלנות", נמסר מהלשכה הגדולה של הארגון באנגליה ללשכות המקומיות שתחת סמכותו.

מדובר בשינוי משמעותי בארגון החשאי, שעל פי ההערכות החל את פעילותו בתחילת המאה ה-15 והיה מחויב מאז ומתמיד למסורות ותיקות. המסדר, שהיה סגור לגברים בלבד (למעט כמה לשכות מעורבות שקמו במאה ה-20), מכיר כעת לראשונה בתפיסה מגדרית שאינה בינארית או מוחלטת.

"אף מועמד לא ייאלץ לענות על שאלות, הנוגעות למגדר שלו, שעלולות לגרום לו להרגיש לא בנוח", נכתב בהודעת הלשכה האנגלית הגדולה, הממוקמת בלונדון. אם חבר בארגון הוא טרנסג'נדר, "אנו מצפים שהבונה החופשי הזה יקבל את מלוא התמיכה מאחיו למסדר", לשון ההודעה.

לפי הלשכה האנגלית הגדולה, הכללים החדשים נוצרו כדי להתאים לחוקים נגד אפליה בבריטניה. עם זאת, בארגון הדגישו כי "לא היתה פעולה חוקית" שגרמה לכללים להשתנות.

הלשכה הורתה כי בקשת הצטרפות לארגון מ"אדם שהפך לגבר" תקבל אותו היחס כמו בקשה של מועמד שנולד זכר. באופן דומה, הלשכה הגדולה הצהירה כי "חבר בארגון שאחרי הצטרפותו חדל מלהיות גבר לא חדל מלהיות בונה חופשי".

הכללים החדשים יחולו על הלשכות באנגליה ובוויילס, עליהן יש ללשכה הגדולה סמכות. הן מונות כ-200 אלף חברים. למסדר אין גוף שולט בינלאומי: ברחבי העולם ישנן לשכות גדולות רבות, ולכל אחת מהן ישנה סמכות לשנות את מדיניותן של הלשכות המקומיות שתחת סמכותן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ