האפיפיור שינה את מדיניות הכנסייה: עונש מוות אינו קביל בשום מצב

לפי הנוסח החדש, עונש מוות פוגע בקדושת האדם ובכבודו והתאים למצב הפוליטי-חברתי בעבר. פרנסיסקוס הביע פעמים רבות התנגדות לעונש, ונוהג לבקר אסירים בביקוריו במדינות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור בוותיקאן, שלשום
אי-פי

האפיפיור פרנסיסקוס שינה את עמדת הכנסייה על עונש מוות וקבע כי הוא "בלתי קביל", שכן הוא תוקף את הכבוד האינהרנטי של בני האדם. מהוותיקאן נמסר היום (חמישי) שפרנסיסקוס אישר את השינוי בקטכיזם, המדריך הרשמי ללימודי הדת הנוצרית הקתולית.

עד כה הכנסייה לא שללה עונשי מוות אם "זו הדרך האפשרית היחידה להגן על חיי אדם מפני תוקף חסר צדק". המדיניות החדשה קובעת כי קודמתה מיושנת וכי יש דרכים אחרות לקדם טוב משותף. "הכנסייה תלמד, לאור הגוספל, שעונש מוות לא קביל כי הוא תוקף את הקדושה והכבוד של האדם", נכתב בטקסט החדש שאושר במאי ופורסם היום. 

במכתב שמסביר את השינוי נכתב כי הוא לא סותר את המדיניות הקודמת אלא מפתח אותה. "אם המצב הפוליטי והחברתי בעבר הפך את עונש המוות לאמצעי מקובל להגנה על הטוב המשותף", כתב הקרדינל לואיס לדריאה, "היום גוברת ההבנה כי כבודו של אדם לא אובד גם לאחר ביצוע הפשעים הנוראיים ביותר".

גם בעבר פרנסיסקוס הביע התנגדות לעונשי מוות ואמר כי לא ניתן להצדיקם לא משנה כמה אכזרי הפשע. כמעט בכל ביקור שלו בארץ זרה פרנסיסקוס ביקר אסירים, והוא אף שומר על קשר עם קבוצת אסירים מארגנטינה עמם עבד כארכיבישוף בבואנוס איירס. 

עונש המוות בוטל ברוב מדינות אירופה ודרום אמריקה, אולם עדיין בשימוש בארה"ב ובכמה מדינות באסיה, אפריקה והמזרח התיכון. רק השבוע אמר נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שארצו עשויה להשיב בקרוב את עונש המוות, שבוטל ב-2004 כחלק מניסיונה של טורקיה להצטרף לאיחוד האירופי.

הקרדינל לדריאה אמר שהשינוי נועד "לתת אנרגיה" לתנועה נגד עונש המוות ו"לעודד את יצירתם של תנאים שמאפשרים את ביטול עונש המוות היכן שהוא עדיין מתקיים". פרנסיסקוס איננו לבד במאבק נגד עונש המוות. הפעילה הגדולה ביותר בכנסייה הקתולית נגד עונש המוות היא הנזירה הלן פרז'ין, שספרה "גבר מת מהלך", שמגולל את הקשר שפיתחה עם נידון למוות, עזר לחזק את ההתנגדות בארה"ב לעונש מוות. כמו כן, ארגונים קתוליים רבים פעילים בקמפיין נגד עונש המוות, בהם קהילת סנט אגידיו, שביחד עם הרשויות האיטלקיות תמיד מאירים את הקולוסיאום ברומא בכל זמן שמדינה בעולם מבטלת את עונש המוות.

ברשתות החברתיות היו מי שתהו לגבי עיתוי ההכרזה, בהתחשב בכך שהכנסייה הקתולית והוותיקאן שוב סופגים ביקורת קשה בעקבות פרשת התעללות מינית בכנסייה מצד אנשי כמורה והטיוח שלה על ידי ראשי הכנסייה במשך עשורים רבים. רק בשבוע שעבר התפטר הארכבישוף לשעבר של וושינגטון הבירה ואחד האישים הבולטים בכנסייה הקתולית בארה"ב, הקרדינל תיאודור מק'קריק, בעקבות האשמות שהטריד מינית קטינים וגברים צעירים לפני עשרות שנים. האפיפיור פרנסיסקוס קיבל את התפטרותו והצהיר שהוא יעמוד לדין במערכת המשפטית של הכנסייה.

האפיפיור הורה למק'קריק להישאר במקום אחד שיוגדר בהמשך עד למועד שבו יישפט על ידי הכנסייה. הודעת הוותיקן פורסמה לאחר ביקורת שהאפיפיור העלים עין ואף הגן על בישוף מצ'ילה ששמו נקשר בפרשיית פדופיליה.

מק'קריק, בן 87, מאנשי הדת הבולטים בארה"ב, זנח את תפקידיו הציבוריים בחודש שעבר, לאחר שחקירה העלתה האשמות שהטריד מינית נער לפני 47 שנה, בזמן שהיה כומר בניו יורק.

בחודש שעבר החליטו בכירים בארכיבישופות של ניו יורק כי ההאשמות נגד מק'קריק שנה הינן אמינות, והוא הודח מתפקידו הנוכחי. מאז עוד כמה גברים חשפו כי מק'קריק כפה עליהם לישון איתו בבית על החוף בניו ג'רזי במהלך לימודיהם בבית ספר לכמרים. מק'קריק אמר כי הוא "לא זוכר שום דבר" מהתעללות כביכול בצעיר לפני 50 שנה, ולא הגיב על ההאשמות באשר להתעללות בפרחי הכמורה ובקטין נוסף, שהוזכרה בהמשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ