בגלל החום: הפסגה הגבוהה ביותר בשוודיה איבדה את התואר שלה

פסגתו הדרומית של הר קבנקייסה היתה עד השבוע הגבוהה ביותר במדינה. אולם הטמפרטורות הגבוהות המיסו את השלג שהצטבר עליה והנמיכו אותה בעשרות ס"מ

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' רוסקוויסט על הפסגה הדרומית של ההר, השבוע
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גל החום שפוקד את יבשת אירופה בשבועות האחרונים הביא להמסת פסגת ההר הגבוה ביותר בשוודיה - הפסגה הדרומית של הר קבנקייסה - וכך נטל ממנה השבוע את התואר הזה.

להר קבנקייסה יש שתי פסגות, צפונית ודרומית, הגבוהה יותר. לפני חודש עמד שיאו הדרומי של ההר על גובה של 2,101 מטרים. לדברי פרופ' גנהילד רוסקוויסט, מנהלת תחנת המחקר טרפאלה הסמוכה להר, ביום שלישי, אחרי שבועות של טמפרטורות גבוהות ברחבי שוודיה, הוא ירד לגובה 2,097 מטרים, רק 20 ס"מ יותר מהפסגה הצפונית. ביום רביעי הוא ירד רשמית מתחת לגובה הפסגה הצפונית והכתיר אותה לגבוהה בשוודיה.

"אנחנו יכולים לאמוד את קצב ההמסה בהתבסס על מדידת הטמפרטורות. אנחנו יודעים שהפסגה נמסה משום שחם מאוד", אמרה רוסקוויסט, "אנחנו נמדוד בהמשך הקיץ כשתהליך ההמסה ייפסק. בתוך חודש נדע כמה רע זה". ייתכן שעם השלגים הראשונים באזור תחזור הפסגה השמאלית להיות גבוהה יותר ובשנים הבאות ימשיכו שתי הפסגות לחלוק את התואר ההר הגבוה ביותר בין חילופי העונות.

לדבריה, המסת הפסגה היא הוכחה סמלית לשינויי האקלים שהשפיעו גם על הצמחייה המקומית ועל בעלי החיים, ובמיוחד על אוכלוסיית האיילים. "השלג הולך ונעלם ואפילו האיילים לא יכולים למצוא מקום מפלט מהשמש", מסבירה פרופ' רוסקוויסט.

כאשר הפסגה הדרומית נמדדה בפעם הראשונה בשנת 1880 היא עמדה על גובה של 2,123 מטרים. מאז, לפי העיתון השוודי דגנס ניהטר, בעונות חמות היא הלכה והתנמכה ובעונות קרות גבהה שוב, אולם מאז 1995 היא שמרה על ירידה קבועה של מטר מדי שנה.

לדברי מומחים, חודש יולי האחרון היה חודש יולי החם ביותר שנמדד בשוודיה זה 250 שנה. במהלך החודש האחרון פרצו ברחבי המדינה שריפות קשות שהלכו והתפשטו עד לצפון המדינה, קרוב לחוג הארקטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ