כדאי לכוון שעון מעורר: מחקר ענק קושר בין שעות שינה מרובות לתמותה מוקדמת

המחקר, שאסף מידע מעשרות מחקרים נפרדים שבחנו 3 מיליון בני אדם, מצא שאלו שישנו 10 שעות בלילה היו בסיכון גבוה יותר ב-30% למות בגיל צעיר ביחס לאלו שישנו 8 שעות בלבד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ישנים עשר שעות בלילה? ייתכן שתתחרטו על זה. מחקר ענק - שכלל בחינה של 74 מחקרים נפרדים שבהם נבדקו כ-3 מיליון בני אדם - מצא קשר בין שינה ארוכה מ-7-8 שעות בלילה לתמותה מוקדמת. לפי המחקר, בני אדם שישנו 10 שעות בלילה היו בסיכון גבוה יותר ב-30% למות בגיל צעיר ביחס לאלו שישנו 8 שעות בלבד.

המחקר מצא עוד כי שינה ארוכה מ-10 שעות מעלה את הסיכוי למות משבץ ב-56% ואת הסיכוי למות ממחלה קרדיו-וסקולרית ב-49%. מחקר אחר קשר בין איכות שינה לקויה לבין סיכוי מוגבר לחלות במחלת לב ומצא כי זו עלולה להגביר את הסיכוי לחלות ב-44%. החוקרים אמרו כי דפוסי שינה אבנורמליים יכולים להוות סימן מקדים לבעיות קרדיו-וסקלוריות והמליצו לרופאי המשפחה לשאול את המטופלים על דפוסי שינה על מנת לנסות ולזהות בעיות בריאותיות לפני שהן הופכות מורכבות לטיפול.

"יש השפעות תרבותיות, חברתיות, פסיכולוגיות, התנהגותיות וסביבתיות על דפוסי השינה שלנו", הסביר החוקר שהוביל את המחקר, ד"ר צ'ון שינג קווק, "דוגמת טיפול בילדים או בקרובי משפחה אחרים, משמרות בעבודה, מחלות ומחלות נפש, והחברה המודרנית שמציעה אפשרויות 24 שעות ביממה". 

החוקרים שהובילו את המחקר, בו השתתפו מומחים מאוניברסיטת לידס, מנצ'סטר, קיל ומזרח אנגליה, הודו כי הוא מכיל בעיות מתודולוגיות. בין השאר, הם ציינו כי המשתתפים מדווחים בעצמם על שעות השינה וכי אין מעקב אחר מחלות - נפש או אחרות - שעשויות להשפיע על השינה.

תגובות