בזמן סערה

לפחות 30 נהרגו בהתמוטטות גשר בכביש מהיר בצפון איטליה

סגן ראש ממשלת איטליה, מתיאו סלביני אמר כי רבים אחרים נפצעו באורח קשה בהתמוטטות הגשר בעיר ג'נובה, ששופץ ב-2016. עד ראיה תיאר את המחזה כ"אפוקליפטי". שר התחבורה: נראה כי מדובר בטרגדיה ענקית

רויטרס
ד-פ-א
גרדיאן
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זירת קריסת הגשר בג'נובה, היום
זירת קריסת הגשר בג'נובה, היוםצילום: STEFANO RELLANDINI/רויטר�
רויטרס
ד-פ-א
גרדיאן
אי-פי

קרוב ל-30 בני אדם נהרגו היום (שלישי) בהתמוטטות גשר בעיר ג'נובה באיטליה, כך על פי סגן ראש הממשלה ושר הפנים מתיאו סלביני. לדבריו, רבים אחרים נפצעו באורח קשה. ג'ובאני טוטי, מושל מחוז ליגוריה שבו נמצאת העיר אמר מוקדם יותר כי מניין ההרוגים הרשמי, שעמד אז על 22 לפחות, "יעלה בוודאות באופן משמעותי". גורמים בשירותי הכבאות במדינה אמרו לסוכנות הידיעות ANSA כי מספר ההרוגים עלה ל-35.

סגן שר התחבורה והתשתיות של איטליה, אדוארדו ריקסי אמר כי "זו הטרגדיה הגדולה ביותר שבה מעורב גשר כל כך חשוב באירופה זה עשרות שנים". הוא הוסיף כי 20 כלי רכב היו על הגשר, הקרוי מורנדי, כשהוא קרס וכי חלק מהנפגעים שהו במבנים שהיו מתחת לחלק של הגשר שקרס, בהם מבנים השייכים לרשות איסוף האשפה של העיר.

שר התחבורה של איטליה, דנילו טונינלי, אמר שנראה כי מדובר ב"טרגדיה ענקית". כבאי מקומי סיפר כי שני בני אדם הוצאו בחיים מהריסות הגשר והובאו לבית חולים באמצעות מסוק.

הגשר הוא חלק מכביש מהיר בחלקה הצפוני של איטליה. הוא התמוטט מעל נהר, פסי רכבת ובניינים בשעה 12:30 (שעון ישראל). חתיכה באורך כ-80 מטר נפלה כמאה מטרים בזמן סערה לא צפויה. תחילה דווח כי נפלה חתיכה באורך כ-200 מטר. בעקבות קריסתו הופסקה תנועת הרכבות באזור.

זירת הקריסה, היום
זירת הקריסה, היוםצילום: /אי־פי

על פי העיתון האיטלקי לה רפובליקה, מדובר באזור מאוכלס בצפיפות של העיר. דובר שירות הכבאות ששוחח עם סוכנות הידיעות AFP אמר כי רוב החלקים שקרסו נפלו על מסילות רכבת, וכי "מכוניות ומשאיות" שהיו על הגשר נפלו מטה לתוך ההריסות. עד ראייה סיפר לרשת הטלווזיה סקיי איטליה כי ראה שמונה או תשעה כלי רכב על הגשר כאשר הוא קרס, במחזה שהוא תיאר "אפוקליפטי". לפי מקורות במשטרה המקומית, 20 כלי רכב היו מעורבים בקריסה. תמונות של הגשר כשחתיכה גדולה ממנו חסרה שודרו בטלוויזיה באיטליה. 

"ראיתי אנשים רצים לעברי", סיפר לעיתון קוריירה דלה סרה, אלברטו לרקארי נהג אוטובוס שהיה במקום, "ראיתי אנשים רצים לעברי יחפים ומפוחדים. שמעתי כמו שאגה, אנשים רצו לעביר, זה היה נורא".

הגשר שקרס בג'נובה, היום
הגשר שקרס בג'נובה, היוםצילום: AFP

הגשר נבנה על הכביש המהיר A10 בשנות ה-60, ושופץ בשנת 2016. מפעיל הכביש המהיר אמר כי עבודות לחיזוק בסיס הגשר נעשו בזמן קריסתו, וציין כי מצב הגשר היה תחת מעקב קבוע. ג'נובה שוכנת בין הים להרים בחלק הצפון מערבי של איטליה. בשל התוואי ההררי של האזור, הכבישים שעוברים בו מלאים במנהרות ובגשרים על קשתות.

הגשר בג'נובה, Google Earth
הגשר בג'נובה לפני ההתמוטטות בתמונת Google Earth

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ