עשרות כלי רכב הוצתו בלילה אחד בשוודיה, ואיש לא יודע למה

כ-80 כלי רכב הוצתו מסיבה לא ברורה בכמה ערים ברחבי המדינה. המשטרה חושדת שההצתות אורגנו דרך הרשתות החברתיות. ראש הממשלה גער במציתים: "מה אתם עושים לעזאזל?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכוניות מפויחות בגוטבורג, היום

צעירים רעולי פנים הציתו עשרות מכוניות בכמה ערים בשוודיה במהלך הלילה ויידו אבנים לעבר שוטרים. ראש הממשלה הגיב בחומרה למעשים, שהמניע אליהם לא ברור, ואמר כי הוא מגנה את "ליל הוונדליזם" המאורגן מאוד הזה, כלשונו.

כ-80 כלי רכב הוצתו במהלך הלילה, רובם בעיר השנייה בגודלה בשוודיה – גוטבורג  - ובעיר התעשייתית הסמוכה טרולהאטן. הצתות נוספות דווחו בעיר מאלמו בדרום המדינה – העיר השלישית בגודלה. בטרולהאטן, שם לפחות שש מכוניות הוצתו, גם יידו רעולי הפנים אבנים לעבר השוטרים וגרמו לחסימת כבישים.

המשטרה אמרה כי ההצתות בוצעו בו זמנית בפרק זמן קצר ולכן היא סבורה כי יש קשר ביניהן. "נכון לעכשיו אין לנו שום מניע למעשים האלה", אמר דובר המשטרה כריסטר פוקסבורג, "התיאוריה שלנו היא שההצתות תואמו בדרך כלשהי ברשתות החברתיות כמו סנאפצ'ט, אבל אנחנו לא יודעים למה". לא נמסר על נפגעים, אולם כיבוי השריפות ארך שעות ארוכות, העסיק את המשטרה ואת רשויות החירום והפחיד את התושבים.

העיתון המקומי גוטבורג-פוסטן ציין כי בימים האחרונים רודפת המשטרה אחר סוחרי סמים בפרבר של העיר, פרולונדה, שם גם נרשמו כמה הצתות, וייתכן כי יש קשר בין המקרים. "למען האמת, אנחנו לא יודעים אם יש לזה קשר להצתות", הבהיר פוקסבורג.

ראש הממשלה לופבן (במרכז) מתראיין על רקע מכוניות שרופות בגוטבורג, היוםצילום: AFP

תמונות שפורסמו בעיתון השוודי אפטונבלאדט תיעדו את הצעירים לבושים בשחור מציתים מכוניות במגרשי חנייה בגוטבורג, ואז לפי עדי ראייה הם נמלטו מהמקום. המשטרה תשאלה כמה צעירים שהיו בזירת ההצתות ולדבריה, שוטרים שוחחו עמם אבל לא יוכלו למצוא ראיות כי הם יזמו את ההצתות. רק שניים מהם, בני 16 ו-21, נעצרו להמשך תשאול בתחנת משטרה.

ראש הממשלה סטפן לובפן גער במציתים ותהה: "מה לעזאזל אתם עושים?". בראיון לתחנת רדיו שוודית הוא אמר כי הוא "התעצבן ממש" וכי החברה צריכה לנהוג יותר בקשיחות. הוא הוסיף כי הוא סבור שההצתות היו מאורגנות. "אתם הורסים שכונות מגורים והורסים אותן לשכנים שלכם", אמר לופבן. חבר במועצת העיר גוטברג הוסיף לתקשורת המקומית: "אני המום, זה נורא, זה הרסני וזה פשוט רשע טהור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ