אוסטריה דחתה בקשת מקלט של צעיר אפגאני: "הוא לא נראה הומו"

הרשויות טענו כי הצעיר, שחושש לשוב למולדתו מחשש לרדיפה, לא מתנהג או מתלבש כמו הומו וכי העובדה שנקלע לסכסוך עם שותפיו מוכיחה שהוא אגרסיבי במידה "שלא מתאימה להומואים"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים ופליטים בגבול אוסטריה-הונגריה, קיץ 2015
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

צעיר הומו בן 18 מאפגניסטאן שביקש מקלט באוסטריה משום שהוא חושש מרדיפה בארצו נדחה כי לטענת הרשויות בווינה, הוא לא מתנהג כמו גבר הומו טיפוסי. לפי ארגון מקומי המסייע למהגרים ופליטים במדינה, הרשויות נתנו ביסוס לטענה הזו על סמך ההליכה, ההתנהגות והלבוש שלו שלא תאמו מספיק ל"אפיון ההומוסקסואלי הידוע".

הצעיר, ששמו לא פורסם, סיפר בעדות שהעניק במהלך שימוע למבקשי מקלט בחודשים האחרונים כי הוא החל להיות מודע למיניות שלו כשהיה בן 12 כשעוד התגורר באפגניסטאן. הוא היגר לאוסטריה כשהיה קטין, אולם אחרי שהגיש בקשת מקלט בטענה שבשל העדפתו המינית הוא נמצא בסכנה בארץ מולדתו, הוחלט כי הטענה הזו לא אמינה בהתבסס על האופן שבו הוא התנהג בזמן שהתגורר באוסטריה.

"לא ההליכה ולא ההתנהגות שלך או הלבוש שלך רמזו שאתה עשוי להיות הומו", נכתב בהחלטה שהסתכמה ביותר ממאה דפים. עוד נכתב כי לפי הרשויות, הצעיר נקלע לריבים עם שותפיו לדירה ולכן בבירור יש לו פוטנציאל להיות אגרסיבי, תכונה "שלא מצופה מאדם שהוא הומו". עוד נכתב כי לצעיר לא היו הרבה חברים בזמן ששהה באוסטריה, "בעוד שהומואים נוטים להיות חברותיים יותר, לא?", נכתב.

הומואים מוצהרים באפגניסטאן סובלים מרדיפה קשה של הרשויות והחברה ועלולים לקבל עד 15 שנות מאסר בכלא תחת חוק האוסר כל יחסי מין בין שני אנשים לא נשואים במדינה.

מומחים לזכויות גאים באוסטריה אמרו כי אף שהחוקים במדינות מערביות כאלה הרבה יותר סובלניים ומקבלים, פליטים ומבקשי מקלט גאים מתקשים לצאת מהארון גם כשהם יודעים שזה עשוי לסייע להם לקבל אישור להמשיך לשהות במדינה באופן חוקי. בנוסף, נדיר למצוא פליט או מבקש מקלט שיתחזה להומו כדי להגדיל את סיכויו – בעוד שהרבה יותר שכיח שמי שבאמת משתייך לקהילה הגאה ימשיך להסתיר את זהותו המינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ