כשגברים מכים ברוסיה מקבלים רק קנס, הנשים נמנעות מהגשת תלונה

בשנה שעברה ירד העונש המרבי על אלימות במשפחה ממאסר של שנתיים לקנס, ומאז ירד שיעור הנשים המתלוננות ב-50%. פעילת זכויות נשים: שינוי החוק מסכן מאות אלפי נשים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד אפליית נשים ולהט"ב ברוסיה, ב-2011
הפגנה נגד אפליית נשים ולהט"ב ברוסיה, ב-2011צילום: אנדריי סטנין/ RIA

מספר התלונות על אלימות במשפחה שהוגשו בשנה האחרונה ברוסיה צנח בכמעט 50%, כך לפי נתונים שפרסמו ביולי פעילי זכויות אדם במדינה. לפי הפעילים, נשים נמנעות מלהתלונן למשטרה מאז שהעונש המרבי על אלימות במשפחה שונה לקנס בפברואר 2017.

בשנה שעברה התקבל ברוסיה תיקון שנוי במחלוקת לחוק הרוסי, המשנה את הגדרתם הפלילית של מעשי אלימות במשפחה. בעקבות השינוי, הרשעה ראשונה בגין אלימות במשפחה תיחשב כעבירה מנהלית שהעונש המרבי עליה יהיה סכום המקביל ל–500 דולר, או 15 ימי מאסר. רק פגיעות חמורות כמו זעזוע מוח ושברים בעצמות יוכלו להוביל להגשת כתב אישום פלילי. בעבר, העונש המרבי על עבירות אלה היה שנתיים מאסר.

ב־2017 דווח ברוסיה על 36,037 מקרים של אלימות משפחה, לעומת 65,543 ב־2016; 25,667 מהמקרים בשנת 2017 היו נגד נשים, לעומת 47,765 בשנה שקדמה לה.

בחודש דצמבר התברר שנשים רוסיות שהיו קורבנות התעללות במשפחה נאלצו לשלם את הקנסות שהוטלו על המתעללים בהן. על פי domesticviolence.ru, יותר מ־16 מיליון נשים בשנה הן קורבן אלימות במשפחה, אבל רק כ־10% מהן פונות למשטרה.

מרינה פיסקלקובה, שעמדה בעבר בראש מרכז אנה, עמותה המסייעת לקורבנות אלימות במשפחה, אומרת שהנתונים הסטטיסטים לא מלמדים על ירידה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה, אלא על כך שנשים נוטות עכשיו פחות לדווח עליהם למשטרה. לדברי פיסקלקובה, בקו החם הארצי של העמותה ברוסיה נרשמה עלייה במספר הפניות - מ־20 אלף ב־2016 ל־27 אלף ב־2017.

"משילוב נתוני המדינה והקו האדום, עולה שלא חלה ירידה במספר המקרים ברוסיה, להפך", היא אומרת. "הנתונים הסטטיסטיים של הממשלה משקפים רק מקרים פליליים שבהם המדינה יכולה לטפל על פי שיטת המשפט הקיימת. התיקון לחוק מציע לעבריינים דרך נוחה להיחלץ ממעשיהם, ולכן ביטול הפן הפלילי של האלימות במשפחה מסכן מאות אלפי נשים רוסיות שהן קורבנות אלימות של גברים במשפחה".

פיסקלקובה מוסיפה כי "החוק מעביר מסר שהמדינה לא רואה בהכאת אישה עבירה פלילית ופגיעה בזכויותיה. ביטול פן הפלילי מעביר מסר שהתעללות במשפחה אינה עניין חמור ומשדר לעבריינים שמותר להם להתעלל בלי שיבואו על עונשם".

"המדינה אוהבת מספרים", אומרת אנה ריבינה, מייסדת Nasiliu.net, אתר העוסק באיסוף נתונים על אלימות במשפחה ברוסיה. "בדיונים על החוק הם יכולים לנפנף בסטטיסטיקות האלה ולומר שנשים לא פונות לעזרה, ולכן אפשר להסיק שמפלס האלימות במשפחה ודאי נמוך יותר. אבל זה לא המצב", היא אומרת, "הנתונים הסטטיסטיים נמוכים משום שהיום, לאחר קבלת החוק, נשים נוטות עוד פחות לבקש עזרה מקודם".

לכתבה המלאה בגרדיאן מאת מריאנה ספרינג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ