על רקע פרשות ההתעללות בכנסייה, האפיפיור פרנסיסקוס מבקר באירלנד

זהו ביקור ראשון של אפיפיור במדינה הקתולית זה 40 שנה. מדובר בביקור טעון במיוחד על רקע החשיפות בשנים האחרונות שלפיהן הכנסייה טייחה אלפי מקרים של התעללות בילדים בידי כמרים במדינה

אי-פי
רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור בדבלין, היום
האפיפיור בדבלין, היוםצילום: AFP

האפיפיור פרנסיסקוס הגיע היום (שבת) לאירלנד, על רקע פרשיות ההתעללות המינית של הכנסייה הקתולית בעולם, שסופגת אש בשל כישלונותיה להגן על ילדים בתחומה מפני אנסים או להעניש בישופים שהסתירו פשעי מין בעבר.

פרנסיסקוס הוא האפיפיור הראשון שמבקר במדינה זה כ-40 שנה, אולם קבלת הפנים לה הוא זכה בדבלין לא התקרבה לקבלת הפנים החגיגית לה זכה האפיפיור יוחנן פאולוס השני, האחרון שביקר בה ב-1979. למרות מזג האוויר הקיצי בעיר, הציבור לא נהר בהמונו לפגוש את פרנסיסקוס בנמל התעופה בדבלין או בשולי הכבישים שבהם נסע ורק כמה עשרות אנשים הריעו לו מחוץ למלון שבו הוא שוהה.

הפגנה נגד הכנסייה הקתולית בדבלין, היוםצילום: AFP

במסגרת הביקור הרשמי, שיימשך 36 שעות, פרנסיסקוס נפגש היום עם שמונה קורבנות התעללות מינית, בהם מריה קולינס ופול ריימונד, ממובילי המחאה במדינה. הוותיקאן מסר כי הפגישה ארכה 90 דקות. לדברי ריימונד, הפגישה היתה לבבית ומנומסת והאפיפיור התנצל על מה שאירע לו.

אבל לא הביקור הרשמי ולא פגישתו עם הקורבנות צפוי להרגיע את הרוחות בקרב המאמינים הקתולים בעקבות החשיפות החדשות על עבירות מין וניסיונות טיוח שבוצעו על ידי כמרים בארה"ב, המשבר המתמשך בצ'ילה והעמדתם לדין של כמרים בכירים באוסטרליה ובצרפת.

בתחנה הראשונה שלו בביקור, בטירת דבלין, הודה היום פרנסיסקוס כי כישלונה של הכנסייה לענות על פשעי המין "מעוררי הסלידה" שבוצעו בילדים הותיר כתם של בושה על הקהילה הקתולית.

ראש הממשלה לאו וראדקר והאפיפיור בדבלין, היוםצילום: POOL/רויטרס

אולם אחד מהקורבנות, קולם אוגוראם, דחה היום את דבריו של האפיפיור ואמר כי מדובר בניסיון טהור להסית את הדיון מהנושא. "לאפיפיור פרנסיסקוס היתה הזדמנות מצוינת להגיב בנושא הזה, אבל שוב הוא סירב לעשות זאת", כתב אוגוראם בטוויטר שלו. לדבריו, "האפיפיור לא הודה באמת המוכחת על תפקידו של הוותיקאן בטיוח פשעים שבוצעו נגד אנשים רבים כל כך באירלנד, ובמקום זאת התייחס 'לכאב ולבושה' של הקהילה הקתולית".

אירלנד, מדינה קתולית אדוקה, מחזיקה בשיעור גבוה של התעללויות בילדים בתחומי הכנסייה, עבירות ופשעים שבוצעו במשך עשרות שנים ונחשפו רק בעשור האחרון הודות לשורה של ועדות חקירה ממשלתיות. על פי ההערכות, אלפי ילדים נאנסו או הוטרדו מינית בידי כמרים וספגו התעללויות קשות בבתי הספר של הכנסייה, שעה שבישופים בכירים סייעו לעברייני המין ומנעו מהם להיענש.

אחרי שהכנסייה האירית הכירה בעוונותיה ואכפה נורמות חדשות כדי להילחם בתופעה, היא ראתה בביקור האפיפיור הזדמנות להוכיח כי השתנתה ומצליחה להכיל את הבעיות של המשפחה הקתולית העכשווית. ונראה שהמאמצים השתלמו. יותר -37 אלף בני אדם – רובם צעירים קתולים – נרשמו לאירוע משפחות עולמי בחסות הוותיקאן שנערך בדבלין בסוף השבוע, יותר מכפול ממספר המשתתפים באירוע דומה שנערך בפילדלפיה לפני שלוש שנים.

"אני רואה המון צעירים חדשים בכנסייה שיש להם אמונה קתולית עמוקה", אמר שון אסקוג', מתפלל בכנסיית בלסינגטון שמדרום לדבלין, "כמובן הם מאוכזבים מאוד ממה שקרה בכנסייה בשנים האחרונות, במיוחד לנוכח כל פרשיות ההתעללות, אבל אני חושב שאנשים יכולים לראות גם מעבר לדברים האלה".

ועדיין, ההיסטוריה הקשה של אירלנד בנושא ההתעללויות הותירה את חותמה. המצביעים במדינה, שבה הבישופים הקתולים החזיקו בכוח רב ואף ייעצו לכותבי החוקה בשנות ה-30, הפנו את גבם לכנסייה בשנים האחרונים בנושאים מהותיים, בהם האיסורים על הפלות או גירושים, אמצעי מניעת היריון ונישואים חד מיניים. ראש הממשלה, לאו וראדקר, שפגש את פרנסיסקוס בטירת דבלין היום, הוא הומו מוצהר. מחר צפויים קורבנות התעללות אירים ותומכיהם לערוך עצרת סולידריות בעיר, שעה שפרנסיסקוס יערוך מיסה שתסגור את אירוע המשפחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ