הן מככבות במדדי האושר העולמיים, אך לא כולם שמחים במדינות הנורדיות

בשוודיה, כמעט אחת מכל חמש נשים צעירות מעידה כי היא "מתקשה" או "סובלת" בחייה. גם בקרב קשישים בני יותר מ-80 חוסר הסיפוק העצמי נמצא בעלייה. האשמים המרכזיים - הרשתות החברתיות והתרבות הפרפקציוניסטית

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדי נבחרת שוודיה במונדיאל ברוסיה, השנה
אוהדי נבחרת שוודיה במונדיאל ברוסיה, השנהצילום: Alastair Grant/אי־פי

המדינות הנורדיות חולשות מדי שנה על מדדי האושר ברחבי העולם, אבל מתברר שהחיים בסקנדינביה לא פשוטים בכלל, בוודאי לא למיעוט ניכר מהצעירים במדינות אלה ששיעור הדיכאונות מהם הם סובלים הולך ועולה.

רוב מבין אלה שמעידים כי החיים בדנמרק, פינלנד, נורווגיה, שוודיה ואיסלנד לא טובים, הם צעירים, במיוחד נשים צעירות. אמנם הסיבות לדיכאון משתנות מאדם לאדם וממדינה למדינה, אבל לכולם משותפות שלוש סיבות מרכזיות – לחץ, בדידות והלחץ להצליח.

צילום:

כבר שנים רבות ששביעות הרצון עליה מעידים תושבי המדינות הנורדיות היא מקור לקנאה בקרב רבים ברחבי העולם. במדדי האושר של ארגונים רבים כמו האו"ם וה-OECD – שמודדים לא רק את רמת העושר אלא גם את תחושת הסיפוק העצמי של האזרחים מחייהם - המדינות האלה תמיד מככבות בראש הרשימות. למשל, במדד האושר של האו"ם השנה הגיעה פינלנד למקום הראשון, אף שהתל"ג שלה נמוך בהרבה מזה של מדינות כמו ארה"ב וגרמניה.

אולם מועצת השרים הנורדית – גוף משותף לחמש המדינות ולאיי פארו, גרינלנד ואיי אולנד – החליטה לבחון יותר לעומק את אלה שלא העידו כי הם מאושרים. התוצאה באה לידי ביטוי בדו"ח שהוציאה המועצה בשיתוף עם מכון המחקר לאושר בקופנהגן שסיפק, לפי מחבריו, "תמונה שונה מכפי שחושבים". לפי הדו"ח, ישנם לא מעט צעירים שבבואם להעריך את חייהם מעידים כי הם "מתקשים" או אפילו "סובלים".

מחברי הדו"ח מסבירים כי בסקרי מדד האושר, רוב האנשים החיים במדינות הנורדיות נותנים לחייהם ציון שבע, שמונה, או תשע מתוך עשר. כל ערך נמוך יותר יכול להיחשב כסטייה. החוקרים בחנו את מי שדירג את מידת האושר שלו חמש או שש, אותם הם תייגו כ"מתקשים" ואלה שדירגו את עצמם בין אפס לארבע, שתויגו כ"סובלים".

במדינות הנורדיות מצאו החוקרים כי 12.3% מהאוכלוסייה מתקשים או סובלים. הנתון גבוה יותר בקרב קבוצת הגילים 23-18 – 13.5%. בקרב נשים צעירות בשוודיה שיעור הסובלות או המתקשות עומד על 19.5% - כמעט אחת מכל חמש נשים – זאת לעומת 13.8% צעירים שוודים מתקשים או סובלים. קבוצת הגיל היחידה שמאושרת אפילו פחות מהצעירים היא הקשישים. בקרב בני יותר מ-80, 16% דורגו כמתקשים או כסובלים בחייהם על רקע בעיות בריאותיות ותחושות בדידות בעיקר.

מייקל בירקיאר, אחד ממחברי הדו"ח, אמר כי ברחבי העולם המערבי יותר ויותר צעירים מדווחים על רמות לחץ גבוהות ותחושת בדידות. "יותר ויותר אנשים הופכים לבודדים וסובלים מבעיות נפשיות", אמר בירקיאר, "כעת אפשר לראות את מגפת מחלות הנפש והבדידות מגיעה לחופי המדינות הנורדיות". לדבריו, הסיבות אינן תמיד מובנות מאליהן ומכון המחקר מתכנן מחקרים נוספים בנושא. "יש לנו כמה קצוות למקור הבעיה הזו. בדנמרק, למשל, תרבות הפרפקציוניזם היא עניין גדול".

לרשתות החברתיות יש גם כן תפקיד מרכזי במידת הדיכאון של הצעירים, הוא מסביר. מחקר ממשלתי שנערך בעבר הראה כי צעירים רבים שסובלים מבדידות אמרו כי הם חשים בודדים בעיקר כשהם רואים איך אנשים אחרים נהנים בתמונות שהם מפרסמים בפייסבוק או באינסטגרם.

בקרב צעירים רבים שמוצאים את עצמם בתחתית מדדי האושר הבינלאומיים, גם ההפרעות הנפשיות הן גורם מרכזי. לפי הדו"ח, המצב הזה רק הלך והחמיר במדינות הנורדיות. "בנורווגיה למשל, בתוך חמש שנים נרשמה עלייה של 40% במספר הצעירים שמבקשים עזרה נפשית. בדנמרק, 18.3% מהצעירים בגילי 16 עד 24 סובלים מבריאות נפשית ירודה, אבל בקרב גברים השיעור הוא 12.9% ואילו אצל הנשים הוא 23.8%".

"יש לנו תחושה שלהיות לא שמח במדינות הנורדיות מתקשר לאיזושהי סטיגמה", אמר אולף אנדרסון, יועץ בכיר במועצת השרים הנורדית שסייע גם הוא בחיבור הדו"ח, "אם כולם שמחים ואני לא, האם צריך לדבר על כך? אנחנו רוצים להסיר את הסטיגמה מעל הלא שמחים".

כתבה: שרה בוסלי

לידיעה ב"גרדיאן"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ