אחרי שאוים בחקירה: שר הפנים האיטלקי התיר לשחרר פליטים מספינה שעגנה בסיציליה

מטיאו סאלוויני לא אפשר ל-134 מהגרים ופליטים שחולצו מלב ים להיכנס לשטח ארצו, ודרש שמדינות אחרות יקלטו אותם. חקירה שנפתחה נגדו בגין מעצר לא חוקי וחטיפה אילצה אותו להתקפל

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעי ספינת החילוץ משתחררים בנמל קטניה, היום
גרדיאן

סגן ראש ממשלת איטליה ושר הפנים, מטיאו סאלוויני, נאלץ לקבל לשטחה של ארצו יותר ממאה פליטים ומהגרים שנתקעו על ספינת חילוץ שעגנה בנמל אחרי שלא הרשה לקבלם ונחקר בגין מעצר לא חוקי וחטיפה.

הספינה עגנה בנמל קטניה שבאי סיציליה כבר ביום שני כשעל סיפונה 177 מהגרים שחולצו מלב ים. סאלוויני, מנהיג מפלגת לגה הימנית-קיצונית, הבהיר כי איש מהנוסעים שעל הסיפון לא יורשה לעזוב את הספינה עד שהוא יקבל התחייבות שמדינות אחרות באירופה יקלטו את רובם.

מטיאו סאלוויני, ביוני. הודיע כי מוכן להיעצר על משמר הגבול האיטלקיצילום: Stefano Rellandini/רויטר�

אתמול (שבת) דווח כי בעקבות החלטתו של סאלוויני נפתחה חקירה נגדו ולכן הוא החליט לאפשר ל-134 המהגרים והפליטים שנותרו על הסיפון לרדת מהספינה. ממשלת איטליה הודיעה כי אלבניה הסכימה לקבל 20 מהם לשטחה ואירלנד תקלוט 25 אחרים. הכנסייה האיטלקית הוסיפה כי את שאר הפליטים והמהגרים היא תקבל כדי "לשים קץ לסבל ולדרמה הזו", כלשונו של הדובר מטעמה.

סאלוויני התיר ל-27 ילדים שהיו על הסיפון לרדת מהספינה כבר ימים ספורים אחרי שעגנה, ואתמול, לפני ההחלטה על שחרור כל יתר הנוסעים, הוא הותיר לשחרר עוד 16 אנשים שהרופאים הבהירו כי הם זקוקים לטיפול רפואי דחוף. שניים מהם גילו סימפטומים של שחפת.

הפליטים והמהגרים על הספינה אחרי שעגנה בסיציליה, בשבוע שעברצילום: ANTONIO PARRINELLO/רויטר�

אתמול בערב הודיעו החוקרים כי הם חוקרים את סאלוויני בחשד להחזקת 177 בני אדם בשבי (אף שבאותו שלב נשארו 134 על הסיפון). על פי החשד, איטליה הפרה את האמנה האירופית לזכויות אדם, לפיה כל מבקש מקלט שעצור במשך יותר מ-48 שעות צריך להשתחרר ולקבל הזדמנות להגיש בקשה למעמד פליט.

חקירת מעצר הנוסעים על הספינה נפתחה כבר ביום רביעי על ידי לואיג'י פטרונג'יו, החוקר הראשי בעיר אגריגנטו שבסיציליה, שביקר את הנוסעים על  הספינה ותשאל אותם. לפי כמה חברים בצוותו של סאלוויני ובכירים במשרד הפנים, שופטים הגיעו ביום שישי לרומא כדי לתשאל גם את סאלוויני.

בתחילה הם לא שללו את האפשרות שיחקרו את סאלוויני עצמו, אולם אחרי שראיינו את אנשיו הם החליטו שזה לא הכרחי. "שמעתי שהחוקרים ביקשו את הפרטים שלי. אז הנה. נולדתי במילאנו ב-9 במארס 1973. אני מוכן וגאה להיעצר משום שאני עומד על משמר הגבול האיטלקי", כתב סאלוויני בדף הפייסבוק שלו.

משבר הספינה החל ב-15 באוגוסט, אז חילצו אנשי הצוות שלה 190 בני אדם מסירה הומה אדם סמוך לחופי האי האיטלקי למפדוסה. 13 מהם פונו לטיפול רפואי והיתר – 177 פליטים ומהגרים - נשארו על הסיפון והגיעו לסיציליה. עם זאת, סאלוויני הודיע כי איש לא יורשה לרדת ממנה לחוף מבטחים עד אשר יובטח לו שכולם יילכו "למקום אחר".

המשבר רק העמיק את הקרע שקיים ממילא בין האיחוד האירופי לבין ממשלת איטליה, שהוקמה רק לפני כמה חודשים על ידי המפלגה הפופוליסטית חמשת הכוכבים והמפלגה הימנית-קיצונית של סאלוויני. שר הפנים וסגן ראש הממשלה הבהיר כי הוא לא חושש מהביקורת האירופית ואף איים מצדו כי ישעה את תרומתה הכלכלית של איטליה לגוש אם בריסל לא תסייע לקלוט את הפליטים האלה מחוץ לארצו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ