הדלפת צו מעצר מעלה חשש לקשר בין שוטרים בגרמניה לימין הקיצוני

אלפי פעילי ימין קיצוני יצאו להפגין נגד פליטים ומהגרים בעקבות רצח אזרח גרמני. פרסום צו המעצר של החשוד המרכזי - אזרח עיראק - הוא שהניע את את הפעילים לצאת לרחובות

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הימין הקיצוני בקמניץ, ביום שני
הפגנת הימין הקיצוני בקמניץ, ביום שניצילום: AFP

הדלפתו של צו מעצר משטרתי לארגוני ימין קיצוני בגרמניה הגבירה את החשש כי קיימים קשרים בין שוטרים לפעילי ימין קיצוני במדינה. צו המעצר הכיל את שמו המלא של חשוד מרכזי ברצח גבר בן 35, ופרסומו הצית את הפגנות האלימות נגד פליטים מהגרים בעיר קמניץ במזרח גרמניה בימים האחרונים. החשוד ברצח הוא גבר בן 22 מעיראק, והצו פורסם בטוויטר של לוץ באכמאן – המייסד של תנועת הימין הקיצוני פגידה.

ההפגנות החלו ביום ראשון בלילה לאחר דקירתו של דניאל ה', ששם משפחתו לא פורסם בהתאם לחוק הגרמני, נמשכו גם ביום שני בערב. המשטרה בקמניץ ספגה ביקורת על כך שכוחותיה לא היו מוכנים להתמודד כראוי עם מחאת הימין הקיצוני. ביום שני השתתפו בה כ–6,000 בני אדם. כ–1,500 מפגינים אנטי פאשיסטיים הפגינו נגדם, והאירועים הפכו במהירות אלימים: פעילי הימין הקיצוני התחלקו לקבוצות קטנות שרדפו אחרי זרים ברחובות העיר. כמה מהמפגינים צעקו: "עבור כל גרמני מת – זר מת", באופן שהדהד פוגרומים מהתקופה הנאצית.

תצלומו של צו המעצר פורסם במהירות ברשת, בפרט דרך קבוצת הוואטסאפ של פעילי הימין הקיצוני "פרו קמניץ", שארגנו את ההפגנה ביום ראשון. דוברת מטעם משטרת גרמניה אישרה את אמיתות צו המעצר לתקשורת. "המסמך אמיתי", היא אמרה, "כבר פתחנו בחקירה בנוגע להפרה של סודות רשמיים".

סגן ראש ממשלת מדינת המחוז סקסוניה, מרטין דוליך, אמר כי ההדלפה היא שערורייה. "משמעות הדבר – כשמדווחים שצו המעצר הודלף ככל הנראה על ידי המשטרה לפעילי ימין קיצוני – היא שיש לנו בעיה ענקית. זוהי תקרית מבישה", אמר הפוליטיקאי ממפלגת ה–SPD.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ