סקוטלנד תהיה המדינה הראשונה שתממן לסטודנטיות מוצרים היגיינים

התוכנית תעלה 6.4 מיליון דולר ותספק מדי חודש טמפונים ותחבושות לכ-395 אלף תלמידות באוניברסיטאות ובבתי הספר. אלפי נשים בבריטניה נעדרות מהלימודים באופן קבוע בגלל הווסת

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרים היגיינים בבית מרקחת בלונדון, ב-2016
מוצרים היגיינים בבית מרקחת בלונדון, ב-2016צילום: Stefan Wermuth/רויטרס

סקוטלנד תספק לתלמידות בית ספר ולסטודנטיות בקולג'ים ובאוניברסיטאות מוצרים היגיינים בחינם. בכך, תהפוך סקוטלנד למדינה הראשונה בעולם שתילחם באופן ישיר ב"עוני מחזור", המונע מנערות ומנשים ללמוד בגלל מחסור בטמפונים ובתחבושות היגייניות. 

התוכנית הממשלתית, שעלותה 6.4 מיליון דולר, תספק מוצרים היגיינים לכ-395 אלף נשים מדי חודש ותחל בחודש ספטמבר. "במדינה עשירה כמו סקוטלנד, זה לא מתקבל על הדעת שנשים צריכות להיאבק כדי לרכוש מוצרים היגיינים בסיסיים לעצמן", אמרה איילין קמפבל, השרה האחראית על השלטון המקומי, בשבוע שעבר. היא הסבירה שהמוצרים יסופקו "למי שצריכה אותם" בדרך מכבדת ורגישה, שתאפשר לסטודנטיות להתרכז בלימודיהן.

כתבה של הבי-בי-סי על "עוני מחזור" בסקוטלנד

לפי ארגון בריטי לזכויות נשים, אלפי נשים צעירות ברחבי בריטניה נעדרות מבית הספר מדי חודש משום שהן לא יכולות להרשות לעצמן לקנות טמפונים ותחבושות היגייניות. אותו ארגון טען כי יותר מ-10% מהנערות נאלצו לאלתר פתרונות כשהן בעת הווסת - כמו שימוש בעיתונים או בבגדים ישנים.

כעת, ארגונים ברחבי הממלכה המאוחדת קוראים לבריטניה לספק שירות דומה. האיחוד האירופי הגדיר את מוצרי ההיגיינה לנשים כ"מותרות" וכ"מוצרים לא הכרחיים" ובכך מנע מבריטניה לבטל את המס שמוטל עליהם, בגובה 5%. בשנה שעברה הכריזו כמה רשתות מזון גדולות, דוגמת טסקו, שלא יעבירו את המס לקונות ויכסו עליו בעצמן. רשתות אחרות הורידו את המחירים של מאות מוצרי היגיינה.

בחודש יוני ניסתה המחוקקת הסקוטית דניאל רוולי לשבור את הטאבו החברתי שמונע מנשים מלדבר על הווסת שלהן, כשאמרה מעל במת הפרלמנט הבריטי שאיחרה לדיון משום שהיא במחזור. "הווסת היא חלק מהחיים", אמרה סוזנה ליין, האחראית על יחסי הציבור בארגון האוניברסיטאות של סקוטלנד, "היא לא צריכה לפגוע באיכות החיים של אף אחת או למנוע ממישהי מלנצל את זמנה בלימודים לטובה".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת ג'יילם יגינסו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ