זריקת עידוד לכנסייה האנגליקנית: מספר הצעירים שפונים לכמורה בעלייה

כרבע מהכמרים המכהנים מתקרבים לגיל פרישה ומאמצי הכנסייה למצוא להם תחליף נושאים פרי. רוב המועמדים לתפקידי כמורה - נשים. 6.2% תיארו עצמם כבעלי מוצא שחור, אסיאתי או כבני מיעוטים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנסיית סנט איב בקורנוול, בשנה שעברה
כנסיית סנט איב בקורנוול, בשנה שעברהצילום: בלומברג

מספר הצעירים המבקשים להפוך לכמרים אנגליקנים גדל בכ–30% בשנתיים האחרונות בעקבות מאמצי הכנסייה האנגליקנית להבטיח שיהיה מי שימלא את מקומם של כמריה ההולכים ומזדקנים.

לפי נתונים מהשנה, 169 גברים ונשים בני פחות מ-32 קיבלו המלצה לעבור הכשרה לשמש בתפקידי כמורה, לעומת 128 ב-2016. יותר מחצי מהם - 54% - הן נשים, אם כי הנשים מבוגרות יותר יחסית לגברים.

הכנסייה האנגליקנית קבעה לה למטרה להגדיל את מספר המועמדים לכמורה ב–50% עד שנת 2020, כדי לצמצם את השפעת הפרישה הצפויה של כמרים בעשור הבא. כרבע מכלל אנשי הכמורה המקבלים כיום שכר הם בני 60 או יותר וקרובים לגיל פרישה.

הגידול במספר הצעירים שפונים לכמורה מעודד מבחינת הכנסייה, אולם מספרם קטן יחסית ל-223 הכמרים שבגילאים 40 עד 54. בקרב המבוגרים יותר מספר הנשים כמעט כפול ממספר הגברים, אבל בקרב הצעירים בני 32 ומטה, מספר הגברים גדול יותר - 106 לעומת 63 נשים.

בן בריידי בן ה–21, שעומד להתחיל בחודש הבא קורס בן שלוש שנים ברידלי הול שבקיימברידג', אמר כי הגידול במספר הצעירים שמבקשים להפוך לכמרים הוא "מבשר תקווה לעתיד".

הוא השתתף בשנה האחרונה בתוכנית של "התנסות בכמורה" בקהילות במנצ'סטר, שם סייע בניהול תפילות, בטקסי הטבלה, בהלוויות וערך ביקורים בבתי חולים. לדבריו ההתנסות הזאת "חיזקה בו את התחושה שאכן ייעודו לעסוק בכמורה".

לפי הנתונים העדכניים ביותר של הכנסייה לגבי כמרים, 6.2% מהכמרים החדשים שדיווחו על המוצא האתני שלהם בשנה שעברה תיארו עצמם כבעלי מוצא שחור, אסיאתי או כבני מיעוטים, לעומת 3.8% מהכמרים הוותיקים המשרתים בשכר.

בסך הכול שירתו בכנסייה האנגליקנית בשנה שעברה 20 אלף כמרים. מתוכם 7,740 שימשו במשרות בשכר ב–12,500 קהילות.המחסור בכמרים מחייב אחד מכל ארבעה כמרים המשרתים בשכר לשאת במטלות נוספות, כולל נשיאה באחריות ליותר מכנסייה אחת. מספר הנשים המשמשות בתפקידי בישופים עלה ל–17, אבל רק ארבע מהן ותיקות או מחויבות לקהילה מסוימת. בכנסייה האנגליקנית יש 115 משרות של בישופים בסך הכול.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ