"רוצה למנוע קורבנות של אלימות איסלאמית"

בעקבות איומים על חייו, מנהיג הימין הקיצוני בהולנד ביטל את תחרות הקריקטורות של מוחמד

חירט וילדרס הודיע על ביטול התחרות שתוכננה להיערך במשרדי סיעתו בפרלמנט, ואמר שאינו רוצה שחיי אחרים יהיו בסכנה. בפקיסטאן נערכו הפגנות מחאה נגדו ובהאג נעצר גבר שאיים לתקוף אותו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26כתוב תגובה
וילדרס בלונדון, לפני חודשיים
וילדרס בלונדון, לפני חודשייםצילום: AFP
לוגו אי-פי
אי-פי

מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, חירט וילדרס, הודיע שביטל את תחרות הקריקטורות של הנביא מוחמד שתכנן לערוך בעקבות איומים על חייו וחששו שחיי אנשים אחרים יהיו בסכנה. בהודעה כתובה שהתפרסמה אתמול (חמישי), אמר וילדרס ש"כדי למנוע את הסיכון של קורבנות של אלימות איסלאמית, החלטתי לא לתת לתחרות לצאת לדרך".

וילדרס חי במשך שנים רבות תחת אבטחה סביב לשעון בגלל האיומים הרבים על חייו בשל הרטוריקה האנטי-איסלאמית שלו. בהודעה שפרסם אמר שאינו רוצה שאנשים אחרים יסכנו את חייהם בתחרות שתוכננה להיערך בנובמבר.

הפגנה בפשוואר נגד תחרות הקריקטורות של וילדרס, לפני כשבועיים
הפגנה בפשוואר נגד תחרות הקריקטורות של וילדרס, לפני כשבועייםצילום: Muhammad Sajjad/אי־פי

הקריקטורות של מוחמד היו אמורות להיות מוצגות במשרדי סיעת מפלגת החירות ההולנדית בראשות וילדרס בבניין הפרלמנט – תחת אבטחה כבדה.

בעקבות כוונתו של וילדרס לערוך את התערוכה, פרצו אתמול הפגנות מחאה בפקיסטאן שבחלק מהן שרפו את תמונתו של מנהיג הימין הקיצוני ההולנדי.

הרשויות בהולנד עצרו בהאג גבר בן 26 מפקיסטאן בחשד שאיים לתקוף את מארגן תחרות הקריקטורות של מוחמד. מארכו של העצור הוארך על ידי שופט בשבועיים, והוא נחקר באשמת איום לבצע טרור, הכנות לבצע רצח בעל אופי טרוריסטי ובגין הסתה. הגבר הפקיסטאני נעצר שלשום לאחר שיום קודם לכן העלה לפייסבוק פוסט שבו איים על וילדרס.

במהלך השנים חולל וילדרס לא מעט שערוריות בארצו, בייחוד בשל התבטאויות השנויות במחלוקת נגד מהגרים ומוסלמים וכן מדיניות מפלגתו לדה־איסלאמיזציה של הולנד — שכוללת בין השאר סגירת מסגדים, איסור על מכירת הקוראן וחסימה הרמטית של הגבולות למהגרים ממדינות עם רוב מוסלמי.

בעבר, פרסום קריקטורות של הנביא מוחמד עורר זעם גדול בעולם המוסלמי. בינואר 2015 נרצחו 13 בני אדם בפיגוע של דאעש במערכת העיתון הסאטירי שארלי הבדו בפריז, בעקבות קריקטורות הלועגות לנביא מוחמד שהתפרסמו במגזין בעבר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ