לוגו גרדיאן
גרדיאן

מנהיג הבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה ומי ששימש כראש ממשלת האוכלוסיה הבדלנית בדונייצק נהרג אתמול (שישי) בפיצוץ בבית קפה בסמוך למשרדו שבעיר. מותו של אלכסנדר זכרצ'נקו, שמונה לתפקיד ב-2014, אושר על ידי סוכנות הידיעות הרשמית של "הרפובליקה העממית של דונייצק". בפיצוץ נפצע גם שר האוצר של הבדלנים, אלכסנדר טימופב.

זכרצ'נקו, בן 42, הוא האחרון בשורה של מנהיגים בדלניים שנהרגו בהתנקשות. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינה את ההתנקשות "מעשה אכזרי" ואמר שמטרתה לערער את היציבות באזור. משרד החוץ של רוסיה מיהר לכנות את ההתנקשות "מעשה טרור" והטיל את האחריות על ממשלת אוקראינה. מאז 2014, אז החלה הלחימה בין בדלנים פרו-רוסים לתומכי הממשלה במזרח אוקראינה, נהרגו כעשרת אלפים בני אדם וכמיליון וחצי תושבים נעקרו מבתיהם.

מקום ההתנקשות, היום בדונצקצילום: ALEXANDER ERMOCHENKO/רויט�

ראש שירות הביטחון האוקראיני, איגור גושקוב, טען שההתנקשות בזכרצ'נקו היא ככל הנראה תוצאה של לחימה בין קבוצות בדלניות או מבצע של הכוחות המיוחדים הרוסים. קייב האשימה בעבר את הקרמלין בהתנקשות במנהיגים בדלנים שסירבו להישמע להוראות מרוסיה.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, כוחות הביטחון בדונייצק עיכבו כמה חשודים לחקירה בעקבות התקרית. "כמה פורעי חוק אוקראינים ואנשים הקשורים אליהם נעצרו בחשד שהיו מעורבים בהתנקשות של מנהיג הרפובליקה", נכתב בהודעה הרשמית. 

שר התשתיות של אוקראינה, וולודומיר אומליאן, אמר החודש שקייב תנתק את כל קשרי התחבורה לרוסיה בגלל פעולותיה הצבאיות במזרח אוקראינה, בהן הגדלת פעולות הצי הרוסי ליד חצי האי קרים. מאז אוקטובר 2015 לא מתקיימות טיסות ישירות בין שתי הרפובליקות הסובייטיות לשעבר.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר שבלתי אפשרי לקיים את השיחות שמתנהלות בנושא המצב באוקראינה בין מנהיגי רוסיה, אוקראינה, צרפת וגרמניה, בעקבות ההתנקשות במנהיג המורדים זכרצ'נקו. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. "זהו מצב חמור שצריך לנתח אותו", אמר לברוב.

גורמים בקהילה הבינלאומית ניסו כמה פעמים להבטיח הפסקת אש לאורך זמן במזרח אוקראינה, אך ללא הצלחה רבה.  ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו סנקציות כלכליות על רוסיה בגין פעולותיה הצבאיות באוקראינה ב-2014, כולל הסיפוח של הקרמלין את חצי האי האוקראיני קרים. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכחיש ששלח כוחות צבא וכלי נשק למזרח אוקראינה, אולם הודה שכמה "מתנדבים" מארצו נלחמים לצד כוחות הבדלנים באזור.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ