הימין הקיצוני יהפוך ללשון מאזניים? מדריך קצר לבחירות הקרובות בשוודיה

יותר משבעה מיליון בוחרים שוודים צפויים להצביע ביום ראשון. משבר הפליטים ותקריות אלימות שעלו לכותרות מחזקים את מפלגת "הדמוקרטים השוודים", ששורשיה ברעיונות ניאו נאציים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ג'ימי אקסון במאלמו, בחודש שעבר
מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ג'ימי אקסון במאלמו, בחודש שעברצילום: AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

7.3 מיליון בוחרים שוודים ילכו ביום ראשון לבחור פרלמנט וממשלה שיחליפו את הקואליצה בראשות ראש הממשלה סטפן לוון. הקואליציה הנוכחית מורכבת ממפלגות הסוציאל-דמוקרטים והירוקים, והיא מנהלת את המדינה משנת 2014. לפי הסקרים, מפלגת המרכז־שמאל של ראש הממשלה עשויה להישאר המפלגה הגדולה במדינה, כפי שהיתה במאה השנים האחרונות. במקביל, מפלגת המרכז-ימין המרכזית מודרט מתמודדת עם אתגר קשה מצד מפלגת הדמוקרטים השוודים הפופוליסטית ימנית, שעשויה להפוך ללשון מאזניים.

על רקע עלייתה לשלטון של קואליציה פופוליסטית־ימנית קיצונית באיטליה במארס השנה, אירופה צפויה לעקוב בתשומת לב רבה אחר הישגי המפלגה המתנגדת להגירה ולאיחוד האירופי, על אף שהתמיכה בה החלה להיחלש מאז היתה בשיאה בראשית הקיץ.

כרזות בחירות של מנהיגי הסוציאל דמוקרטים בשטוקהולם, החודש. ניתן לראות את ראש הממשלה סטפן לוון, שרת האוצר מגדלנה אנדרסון (שנייה מימין) ושרת החוץ מרגוט וולסטרום.
כרזות בחירות של מנהיגי הסוציאל דמוקרטים בשטוקהולם, החודש. ניתן לראות את ראש הממשלה סטפן לוון, שרת האוצר מגדלנה אנדרסון (שנייה מימין) ושרת החוץ מרגוט וולסטרוםצילום: AFP

כיצד עובדת השיטה?

349 חברי הפרלמנט, ריקסדאג, נבחרים בבחירות יחסיות. 310 מהם נבחרים ב–29 מחוזות הבחירה הארציים (שמספר הנציגים של כל אחד מהם מוקצה באופן יחסי לגודל האוכלוסייה). 39 הנותרים מחולקים כך שהייצוג הפרלמנטרי יתאים לחלק היחסי של כלל קולות הבוחרים. אחוז החסימה עומד על 4% מהקולות.

אילו סוגיות על הפרק?

משבר הפליטים של 2015, שבמסגרתו קלטה שוודיה 163 אלף מבקשי מקלט (המספר הגדול ביותר ביחס לאוכלוסייה במדינות האיחוד האירופי), הזניק את סוגיות ההגירה והאינטגרציה לראש סדר היום הפוליטי במדינה.

מערכת הרווחה של שוודיה נמצאת במוקד הקמפיין של מפלגת הדמוקרטים השוודים. שורשיה של מפלגה זו נטועים ברעיונות ניאו נאציים, אבל היא סילקה את הרכיבים הגזעניים הגלויים שלה תחת הנהגתו של ג'ימי אקסון. כעת היא מדגישה את המסר המרכזי שלה, לפיו מערכת הרווחה הנדיבה של שוודיה בסכנה, על אף שהממשלה הנוכחית החמירה מאוד את חוקי ההגירה והמקלט. בנוסף, שוודיה מודאגת באופן גובר משיעור הפשיעה האלימה. לצד גל מקרי ירי והשלכת רימונים שאירעו לא פעם באזורי מצוקה שבהם ריכוז גבוה של מהגרים ופליטים, הציתו באחרונה צעירים רעולי פנים יותר מ–80 מכוניות בגטבורג ובערים אחרות בחוף המערבי.

הסוגייה הנוספת בראש סדר יומה של מפלגת הימין הקיצוני – עריכת משאל עם על פרישה מהאיחוד האירופי – פופולרית פחות בקרב המצביעים. כלכלת שוודיה, המתפקדת כהלכה, בקושי מוזכרת במערכת הבחירות. כמו כן, לאחר גל החום חסר התקדים שפקד הקיץ את שוודיה, הפך גם שינוי האקלים לנושא מרכזי במערכת הבחירות.

היכן עומדים הדברים?

בצד השמאלי של המפה מתמודדת המפלגה הסוציאל דמוקרטית – כמו רוב מפלגות הלייבור האירופיות – עם ירידה בשיעור התמיכה בה, העומד כיום על כ–25%. מפלגת השמאל הרדיקלית יותר, שלא הצטרפה לממשלה הנוכחית, אבל מבקשת להיות חלק מהקואליציה הבאה, זינקה מ–5.7% ב–2014 ל–10% היום. מפלגת הירוקים יציבה, עם קרוב ל–5% מקולות המצביעים. סביר להניח שגוש מפלגות השמאל יכול להגיע ליותר מ–40% ולהשיג במעט את הברית השמרנית בימין. התמיכה במפלגת מודרט, חלק מאותה ברית שמרנית, ירדה לכ–20%. התמיכה המפלגת "מרכז", התומכת במדיניות שוק חופשי, עולה בהרבה על זו שקיבלה בבחירות 2014 ומגיעה ל–10%.

כל המפלגות הכריזו שלא ישתפו פעולה עם הדמוקרטים השוודים, שהתמיכה בה ירדה מ–25% לפני חודשים ספורים ל–20% היום. אבל אם שני הגושים העיקריים יקבלו קרוב ל–40% מקולות הבוחרים, הממשלה שתקום, תהיה אשר תהיה, תזדקק לתמיכה של האופוזיציה או של הפופוליסטים בימין הקיצוני כדי לתפקד. ואולם, הישגים נאים למפלגת הדמוקרטים של שוודיה עשויה ליצור בעיה אחרת למפלגה המתנגדת להגירה: היא תוכל אמנם לכפות על מפלגות ממוסדות לעסוק בנושא, אבל נכונות להתפשר על עקרונות מרכזיים תמורת נתח בשלטון מעולם לא הביאה יותר קולות למפלגות פופוליסטיות.

לקריאת הידיעה המקורית בניו יורק טיימס

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ