האו"ם: שיעור הפליטים שמתו בים התיכון עלה בחדות ב-2018

פחות פליטים מנסים לחצות את הים מאפריקה לאירופה, אך הדרך הפכה קטלנית יותר. לפי נציג האו"ם משמר החופים הלובי הידק את הפיקוח ומבריחים נוטלים כעת סיכונים גדולים יותר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סירת פליטים לחופי לוב, בחודש יוני
סירת פליטים לחופי לוב, בחודש יוניצילום: /אי־פי

פחות פליטים מנסים לחצות את הים התיכון מאפריקה לאירופה, אך שיעור המתים בדרך עלה בחדות, כך הודיעה היום (שני) סוכנות האו"ם לפליטים. 1,095 בני אדם מתו בנתיב המרכזי בים התיכון, מלוב לאיטליה, בין ינואר ליולי השנה, ושיעור המתים עומד על אחד ל–18 פליטים שמגיעים ליבשה. לשם השוואה, בשנה שעברה מתו 2,276 בני אדם, בשיעור של אחד לכל 42 פליטים שהגיעו ליעדם.

לפי סוכנות האו"ם, בחודש יוני עלה מספר המתים והיחס הגיע לאחד לכל שבעה פליטים שהגיעו ליעדם. אנשי האו"ם ציינו כי עד כה התרחשו השנה עשר תקריות שבהן טבעו 50 בני אדם או יותר, רובן במעורבות סירות פליטים שיצאו מחופי לוב ושבע מהן מאז חודש יוני. שליח האו"ם למרכז אזור הים התיכון, וינסנט קוצ'טל, אמר כי "התנועה בים התיכון הפכה קטלנית יותר משום שמשמר החופים הלובי הידק את הפיקוח על האזור ומבריחים נוטלים כעת סיכונים גדולים יותר".

פליטים בדרום ספרד, בחודש יוליצילום: Marcos Moreno/אי־פי

בנוסף, נמסר מהאו"ם כי יותר מ–300 בני אדם מתו השנה בנתיב הימי מצפון אפריקה לספרד. הנתונים מייצגים עלייה של 50% בהשוואה ל–2017, אז תועדו כ–200 מקרי מוות לאורך כל השנה. בחודש אפריל השנה, כשיותר מ–1,200 בני אדם הגיעו לספרד דרך הים, שיעור המתים עמד על אחד על כל 14 שהגיעו ליבשה.

מנהל הזרוע האירופית של סוכנות הפליטים של האו"ם, פסקל מורו, התייחס לירידה במספר הפליטים המגיעים לאירופה. לדבריו, "זהו כבר לא מבחן לשאלה אם אירופה יכולה להתמודד עם המספרים, אלא אם אירופה יכולה לגייס את האנושיות כדי להציל חיים".

מספר הפליטים המגיעים לאירופה ירד באופן חד בהשוואה לשיא של 2015 ו–2016, אך האיחוד האירופי עדיין מפולג סביב השאלה כיצד לטפל בפליטים שמגיעים ליבשת. האינטרסים של מדינות החזית הדרומיות, כמו איטליה ויוון, הפוכים לאלו של מדינות יעד צפוניות, וכמה מנהיגים פופוליסטים מקשיחים את ידם ואינם מוכנים לקלוט אף פליט.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ