פליטה שהצילה מטביעה 18 פליטים אחרים מואשמת ביוון בהברחת בני אדם

שרה מרדיני ואחותה, שחייניות מצטיינות, הוכרו כגיבורות אחרי שנלכדו עם סירתן מול חופי לסבוס והצליחו להביא אותה על כל נוסעיה לחוף מבטחים. השנה חזרה לעבוד עם ארגון הומניטארי על האי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

פליטה סורית בת 23, שהצילה יחד עם אחותה 18 פליטים מטביעה בים התיכון סמוך לחופי האי היווני לסבוס, מואשמת בהברחת בני אדם, ריגול וחברות בארגון פשיעה – פשעים שמיוחסים לה על רקע חזרתה לעבוד עם ארגון סיוע על האי. תחת החוק של יוון, הצעירה, שרה מרדיני, עשויה להיות במעצר לקראת משפטה עד 18 חודשים ברצף.

מעצרה של מרדיני וכתבי האישום שהוגשו נגדה עוררו סערה במדינה ובקרב ארגוני זכויות האדם שרואים בה גיבורה. בית הסוהר שבו היא כלואה, קורידאלוס, שנחשב לאחד מבתי הכלא המאובטחים ביותר במדינה, אישר באחרונה כי היא נמצאת בין כותליו.

שרה (מימין) ויוסרה מרדיני

סיפורה של מרדיני יכול היה להסתיים כעוד אחד ממאות אלפי הסיפורים של הפליטים שעושים דרכם מאסיה ומצפון אפריקה לחופי אירופה בסירות רעועות ובים מסוכן. ב-2015, היא הגיעה יחד עם אחותה ועוד 18 בני אדם בסירה, אולם במהלך השיט מטורקיה ליוון המנוע התקלקל והנוסעים נלכדו בלב הים. מרדיני ואחותה יוסרה, שתיהן שחייניות מצטיינות ויוסרה אף תכננה להשתתף באולימפיאדה ב-2016, הצליחו להוביל את הסירה התקועה לחוף מבטחים. השתיים הוכרו כגיבורות שהצילו את חיי הפליטים שהיו לצדן ובגרמניה אף הפכו לכוכבות של ממש. סיפורן גם עומד במרכז בסרט דוקומנטרי בריטי שצפוי לצאת בקרוב.

ב-2016 פנה אל שרה ארגון הסיוע הבינלאומי בלסבוס, ERCI, והציע לה לעבוד בשורותיו בשטח. והיא הסכימה. "אחרי שסיכנה את חייה להציל 18 בני אדם...לא רק שהיא הסכימה לחזור לנקודה שבה הכל התחיל, אלא היא כאן כדי להבטיח שלא יאבדו יותר חיים במסע המסוכן הזה", נמסר אז על ידי הארגון.

ב-21 באוגוסט שעה שהמתינה בשדה תעופה מיטיליני בלסבוס כדי לחזור ללימודיה בגרמניה, היא נעצרה. זמן קצר לאחר מכן עצרה משטרת יוון גם את מנהל השטח של הארגון בו עבדה, נאסוס קראקיטוס, שבעבר שירת כקצין בחיל הים היווני ואת שון בינדר, מתנדב גרמני שהתגורר באירלנד. השלושה כפרו בהאשמות נגדם.

"היא נמצאת במצב של ייאוש", אמר עורך דינה של מרדיני, האריס פצאלניקוס, שערער בדרישה לשחרר אותה. "ההאשמות הופכות את המעשים ההומניטאריים לפליליים. שרה אפילו לא היתה פה כשהמעשים הפליליים האלה לכאורה בוצעו, אבל כתבי האישום הם חמורים, כנראה אפילו החמורים ביותר שהוגשו אי פעם נגד עובדי סיוע", אמר.

מעצרם של מרדיני וחבריה בארגון נהפכו לסימן לדיכוי ממנו סובלות רשתות הסיוע ברחבי העולם באחרונה. מרוסיה ועד ספרד, פעילים למען זכויות אדם מאירופה מוצאים את עצמם יותר ויותר נרדפים על ידי השלטונות במסווה של שמירה על ביטחון הגבולות. "החשש הוא שזו עוד דוגמה איך הכוונות ננעלות על החברה האזרחית על ידי המדינה", אמר ג'ונתן קופר, עורך דין בינלאומי לזכויות אדם בלונדון. "מה שאנחנו רואים באמת זה את הרשויות היווניות משתמשות בשרה כדי לשגר מסר מדאיג מאוד שאם אתה מתנדב למען פליטים, אתה מסכן את עצמך", אמר.

כעת מתברר כי הרשויות ביוון חוקרות את המקרה של מרדיני זה שישה חודשים, וסוכנים אף הוטסו במיוחד ללסבוס מאתונה וסלוניקי. בשבוע שעבר, בהודעה ארוכה ומפורטת באופן יוצא דופן, הסבירה המשטרה במיטיליני כי אף שארגון ERCI הציג עצמו כארגון רווחה הוא פעל להביא ליוון אנשים באופן לא חוקי. לפי המשטרה, חברי הארגון השתמשו בתדרי הרדיו של משמר החופים היווני והאירופי כדי לקבל בזמן אמת עדכונים על מיקומן של סירות מבריחים בים. עוד נמסר כי ארגונים דומים אחרים שיתפו פעולה גם כן במה שתואר כ"תוכנית לא פורמלית של הארגונים להתמודדות עם מצבי החירום בים".

כ-114 ארגונים ללא מטרות רווח ו-3,356 מתנדבים נמצאים בלסבוס, לפי הרשויות ביוון. גורמים מקומיים מדברים על היקף של "תעשייה", על יותר מ-10,000 פליטים שנמצאים על האי כיום ועל התקרבות לנקודת רתיחה. רבים מאשימים את ארגוני הסיוע כמי שמושכים את הפליטים לאי. מאז שנחתם הסכם בין האיחוד האירופי לטורקיה במארס 2016, ירד דרמטית מספר הפליטים שמגיעים לחופי האי, אולם עד ההסכם היה לסבוס שער הכניסה של הפליטים והמהגרים לאירופה.

"המניע של שרה לחזור השנה חזרה ללסבוס היה מניע הומניטארי טהור", אמר סטודנט שעבד יחד עם מרדיני ביוני במרפאת יום במרכז קליטה לפליטים על האי. "בשום שלב לא היה סימן לפעילות פלילית מצד הארגון".

לידיעה של הלנה סמית ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ