על רקע שנאת מהגרים והתחזקות הימין הקיצוני: השוודים יוצאים להצביע לפרלמנט

7.4 מיליון מצביעים צפויים להגיע היום לקלפיות ולהכריע אם מגמת התחזקות המפלגה הימנית-קיצונית, ששורשיה נטועים בתנועה ניאו-נאצית, תעבור מהסקרים אל מבחן המציאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה סטפן לופבן בעימות טלוויזיוני, אתמול

הקלפיות בבחירות לפרלמנט בשוודיה נפתחו היום (ראשון) והמרוץ צמוד יותר מתמיד נוכח ההישגים שרשמה מפלגת הימין הקיצוני, השוודים הדמוקרטים, בסקרים האחרונים. 
הבחירות לפרלמנט נערכות על רקע עליית מפלגות קיצוניות ופופוליסטיות באירופה והתגברות שנאת המהגרים במדינות שונות.

הבחירות היום הן הראשונות שנערכות במדינה מאז קלטה שוודיה ב-2015 163 אלף מהגרים – והפכה למדינה שקיבלה הכי הרבה פליטים ביחס לגודל האוכלוסייה שלה מכל מדינות אירופה במהלך משבר ההגירה באותה שנה.

מנהיג המפלגה המתונה השמרנית, כריסטרסון, מגיע לעימות, אתמולצילום: AFP

לפי הסקרים האחרונים, גוש השמאל בהובלת ראש הממשלה סטפן לופבן ומפלגתו הסוציאל דמוקרטית, מוביל בפער קטן מאוד על האופוזיציה הנוכחית המרכז-ימנית המכונה בשוודיה "הברית". נראה שאף אחד משני הגושים לא יבטיח רוב שיאפשר לו להקים קואליציה ללא מכשולים ועל כן הרכבת הממשלה הבאה צפויה להיות אתגר לא פשוט. גוש הברית, הכולל את "המפלגה המתונה" השמרנית, המפלגה הליברלית, מפלגת המרכז והנוצרים הדמוקרטים, שואף להחליף את לופבן במנהיג השמרני אולף כריסטרסון. 

כ-7.4 מיליון מצביעים רשומים יגיעו לקלפיות ויצביעו לפרלמנט שכולל 349 מושבים. הקלפיות יישארו פתוחות עד השעה 8 בערב (שעון מקומי). נוסף לבחירות הכלליות יצביעו האזרחים גם ל-20 המועצות המחוזיות ול-290 המועצות המקומיות.

ג'ימי אקסון, מנהיג השוודים הדמוקרטים בעצרת, אתמולצילום: AFP

הדמוקרטים השוודים, מפלגה שצמחה משורות התנועה הניאו-נאצית, ועמלה בחריצות לעדן את תדמיתה, החליטה לשבור ביממה שלפני הבחירות כמה איסורים ותיקים בנושאים שמטרידים את הציבור כמו מהגרים ושילובם בחברה. ביום שישי נשא מנהיג המפלגה, ג'ימי אקסון, נאום משולהב ועורר סערה כשאמר כי מהגרים מתקשים למצוא עבודה משום שהם "לא יכולים להתאים את עצמם לשוודיה".

"מדוע לאנשים האלה כל כך קשה למצוא עבודה? זה משום שהם לא שוודים. הם לא יכולה להסתגל לשוודיה, וקשה להם למצוא עבודה", אמר. מנחה רשת SVT  ששידרה את הנאום כינה אחר כך את דבריו "מבישים" ומנוגדים לאופי הדמוקרטי של השידור הציבורי. בתגובה אמר לו אקסון כי על הטלוויזיה הממלכתית במדינה אסור לתפוס צד.

בעוד שמפלגות השמאל-מרכז, שתומכות במדיניות הדלת הפתוחה של שוודיה, איבדו גובה בסקרים האחרונים, התמיכה בדמוקרטים השוודים עלתה ל-20%, לעומת 13% בלבד שקיבלה המפלגה בבחירות האחרונות ב-2014. 20% תמיכה אומנם לא יספיקו למפלגה כדי להקים ממשלה, אולם שיעור זה יקנה לה יותר כוח להפעיל לחץ על הממשלה הבאה שתקום.

נושא ההגירה צפוי לעמוד בראש סדר יום הבחירות בשוודיה ולהשפיע על תוצאות ההצבעה. שלשום אמר ראש הממשלה לופבן, כי המפלגה הימנית-קיצונית הינה גזענית שמהווה איום לערכים האירופיים של המדינה. לופבן טען כי כמה ממתנגדיו מוכנים לעבוד יחד עם המפלגה הימנית-קיצונית והבטיח כי מפלגתו לא תהיה מוכנה לעשות זאת.
"אנחנו לא הולכים לסגת אפילו מילימטר אל מול פני השנאה והקיצוניות לא משנה איפה היא מופיעה", אמר לופבן, "שוב ושוב ושוב הם חושפים את השורשים הנאציים והגזעניים שלהם ומנסים להרוס את האיחוד האירופי בזמן שאנחנו זקוקים הכי הרבה לשיתוף פעולה".

כריסטרסון, מנהיג "המפלגה המתונה" הדגיש את החשיבות בשילובם של הדיירים החדשים במדינה. "לא יכול להיות מצב שאתה מגיע לשוודיה ולא משתלב בחברה", הוא אמר לתומכיו. "האינטגרציה היא אחד הנושאים הגדולים ביותר שיעמדו למבחן בעתיד בשוודיה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ