תוצאות חלקיות בשוודיה: הימין הקיצוני התחזק, מירוץ צמוד בין גוש השמאל לגוש ימין-מרכז

על פי ספירת הקולות מ-80% ממחוזות הבחירה, גוש השמאל בהובלת ראש הממשלה מוביל על גוש המרכז-ימין בחצי אחוז. מפלגת הימין הקיצוני הדמוקרטים השוודים זכתה ב-17.8% מהקולות

רויטרס
גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ג'ימי אקסון בשטוקהולם, אמש
מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ג'ימי אקסון בשטוקהולם, אמשצילום: TT NEWS AGENCY/רויטרס

תוצאות חלקיות בבחירות הכלליות בשוודיה פורסמו אמש (ראשון) לאחר ספירת הקולות בכ-80% ממחוזות הבחירה. על פי תוצאות אלו, גוש השמאל בהובלת ראש הממשלה סטפן לופבן נמצא במרוץ צמוד מול גוש המרכז-ימין וזכה ל-40.6% מהקולות, לעומת 40.1% שלהם זכה גוש המרכז ימין. מפלגת הימין הקיצוני הדמוקרטים השוודים זכתה ל-17.8% מהקולות. נכון לתוצאות הראשוניות, לאף גוש אין רוב בפרלמנט.

ראש הממשלה סטפן לופבן דחה את קריאות האופוזיציה, שדרשה את התפטרותו. "למפלגות ההגונות ישנה אחריות לחכות לתוצאת הבחירות הסופית", אמר לופבן. התוצאות הסופיות אמורות להתפרסם ביום רביעי. 

מצביעים ברינקבי, צפונית לסטוקהולם, היוםצילום: AFP

לופבן הבהיר כי הוא יישאר בתפקידו בשבועות הקרובים וקרא לשיתוף פעולה על פני חילוקי הדעות הפוליטיים. "נותרו לנו שבועיים עד שהפרלמנט יחזור להתכנס. אני אמשיך לעבוד ברוגע כראש ממשלה ואכבד את המצביעים ואת מערכת הבחירות השוודית", אמר לופבן בעצרת של המפלגה שלו עם פרסום התוצאות. בארבע השנים האחרונות עמד לופבן בראש ממשלת מיעוט של הסוציאל דמוקרטים והירוקים וזכה לתמיכת מפלגת השמאל בהצבעות שונות בפרלמנט.

מנהיג השוודים הדמוקרטים, ג'ימי אקסון, אמר אמש כי מפלגתו "ניצחה" וכי הוא מוכן לדון על שיתוף פעולה עם כל המפלגות האחרות בעקבות תוצאות הבחירות שלדבריו יקנו למפלגתו השפעה חזקה בפרלמנט. "הגדלנו את מספר המושבים שלנו ואנחנו רואים שנשיג השפעה עצומה על מה שיקרה בשוודיה בשבועות ובחודשים הקרובים ובשנים הקרובות", אמר אקסון.

הדמוקרטים השוודים, מפלגה שצמחה משורות התנועה הניאו-נאצית, אך עמלה בחריצות לעדן את תדמיתה, ניצלה את התגברות החשש ממהגרים במדינה וקשיי השתלבותם על רקע קליטת 163 אלף מהגרים מאז 2015 בשטחה.

ספירת קולות במאלמו, הערבצילום: AFP

בעוד שמפלגות השמאל-מרכז, שתומכות במדיניות הדלת הפתוחה של שוודיה, איבדו גובה בסקרים האחרונים, התמיכה בדמוקרטים השוודים לפני הבחירות עלתה ל-20%, לעומת 13% בלבד שקיבלה המפלגה בבחירות האחרונות ב-2014. 17.8% תמיכה שקיבלה לפי התוצאות החלקיות אומנם לא יספיקו למפלגה כדי להקים ממשלה, אולם שיעור זה יקנה לה יותר כוח להפעיל לחץ על הממשלה הבאה שתקום. ביממה שלפני הבחירות התבטא אקסון בתקיפות נגד המהגרים וביום שישי עורר סערה כשאמר כי מהגרים מתקשים למצוא עבודה משום שהם "לא יכולים להתאים את עצמם לשוודיה".

במדגם נפרד שפורסם מוקדם יותר שערך ערוץ TV4 השוודי, הגוש בהובלת לופבן הוביל בפער מעט גדול יותר עם 41% מהקולות. גוש המרכז-ימין זכה ל-40.1%, והדמוקרטים השוודים זכו ל-16.3%.

הבחירות היום הן הראשונות שנערכות במדינה מאז קלטה שוודיה מאות אלפי מהגרים והפכה למדינה שקיבלה הכי הרבה פליטים ביחס לגודל האוכלוסייה שלה מכל מדינות אירופה במהלך משבר ההגירה באותה שנה. הבחירות לפרלמנט נערכות על רקע עליית מפלגות קיצוניות ופופוליסטיות באירופה והתגברות שנאת המהגרים במדינות שונות.

לפי הסקרים האחרונים שנערכו לפני הבחירות, גוש השמאל בהובלת לופבן ומפלגתו הסוציאל דמוקרטית, הוביל בפער קטן מאוד על האופוזיציה הנוכחית המרכז-ימנית המכונה בשוודיה "הברית". נראה שאף אחד משני הגושים לא יבטיח רוב שיאפשר לו להקים קואליציה ללא מכשולים ועל כן הרכבת הממשלה הבאה צפויה להיות אתגר לא פשוט. גוש הברית, הכולל את "המפלגה המתונה" השמרנית, המפלגה הליברלית, מפלגת המרכז והנוצרים הדמוקרטים, שואף להחליף את לופבן במנהיג השמרני אולף כריסטרסון.

נושא ההגירה עמד בראש סדר יום הבחירות בשוודיה והשפיע על תוצאות ההצבעה. שלשום אמר ראש הממשלה לופבן, כי המפלגה הימנית-קיצונית הינה גזענית שמהווה איום לערכים האירופיים של המדינה. לופבן טען כי כמה ממתנגדיו מוכנים לעבוד יחד עם המפלגה הימנית-קיצונית והבטיח כי מפלגתו לא תהיה מוכנה לעשות זאת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ