מחקר: יותר מ-3,600 ילדים עברו התעללות מינית בכנסייה הקתולית בגרמניה

לפי המחקר, שסקר מקרי התעללות מ-2014-1946, אחד מכל שישה קורבנות נאנס. הכנסייה יזמה את המחקר, ויש חוקרים שטוענים שגם הנתונים המוצגים בו לא מציגים את התמונה המלאה

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת מחאה על ההתעללות המינית בכנסייה הקתולית, בצ'ילה, בחודש שעבר
לוגו ניו יורק טיימס

יותר מ-3,600 ילדים עברו התעללות מינית בידי אנשי הכנסייה הקתולית בגרמניה לאורך תקופה של שבעה עשורים, כך עלה במחקר שהגיע אתמול (רביעי) לידי העיתון ניו יורק טיימס. הדו"ח מסכם מחקר שהזמינה ועידת הבישופים של הכנסייה הקתולית בגרמניה ונערך על ידי חוקרים משלוש אוניברסיטאות שונות. הדו"ח קבע כי אחד מכל שישה ממקרי ההתעללות שנסקרו כלל אונס.

על פי המחקר, לפחות 1,670 עובדי כנסייה היו מעורבים בהתעללות ב-3,677 ילדים, רובם בנים בני 13 או פחות. הדו"ח סקר מקרי התעללות מ-1946 ועד 2014. עוד נמצא כי עובדי הכנסייה המתעללים מהווים 4.4% מכלל אנשי הכנסייה במדינה.

המחקר, שארך ארבע שנים, נערך כדי להבין מהו ההיקף של ההתעללות בכנסייה וכיצד מקרי ההתעללות טויחו באופן שיטתי לאורך עשורים. "אנחנו מודעים להיקף ההתעללות המינית שתוצאות המחקר מצביעות עליו", אמר הבישופ שטפן אקרמן מהעיר טרייר, "זה מדכא ומביש".

ייתכן שאפילו הממצאים המזעזעים של המחקר הם הערכה נמוכה מדי של היקף הבעיה, אמר הקרימינולוג כריסטיאן פּפייפר. פפייפר הוזמן להשתתף במחקר, אך בסופו של דבר סירב. לדבריו, הוא סירב כיוון שהכנסייה רצתה לשמור לעצמה את השליטה על המאמרים האקדמיים שהמחקר יניב, ואף לגנוז אותם בנסיבות מסוימות. "המחקר לא מספק את התמונה המלאה, והוא לא עצמאי לחלוטין", אמר.

לחוקרים לא היתה גישה ישירה למסמכים של הכנסייה, והם נאלצו להסתמך במקום זאת על שאלונים שמילאו אנשי כנסייה. בכמה מהמקרים, החוקרים גילו כי נעשו שינויים במסמכים שנגעו להתעללות בקטינים, או שהמסמכים הושמדו. "אני המום מהיקף הטיוח, הוא היה מעבר לכל מה שציפיתי", אמר פפייפר.

הדו"ח הדגיש כי רבים מהקורבנות שיצרו קשר עם החוקרים באופן אנונימי הרגישו כי "הכנסייה הקתולית אמנם מצטערת על ההתעללות המינית שביצעו אנשי כנסייה, אך טרם נראה מהם סימן לחרטה אמיתית או להודאה ממשית באשמה". כותבי המחקר הזהירו כי יש לקחת את התפיסה הזאת ברצינות, והוסיפו כי אם הכנסייה תציע פיצוי ברור וצודק לקורבנות הדבר עשוי לסייע. עד כה, הכנסייה בגרמניה הותירה לכל בישופות, גופי הכנסייה האחראים לאזורים השונים במדינה, להתמודד בעצמה עם סוגיית הפיצוי.

ניסיונו של הדו"ח הגרמני לסכום את מניין קורבנות ההתעללות דומה למאמצים דומים ברחבי העולם. באוגוסט קבע חבר מושבעים גדול בארה"ב כי מנהיגים בכנסייה הקתולית בפנסילבניה פעלו לטייח תקיפות מיניות שביצעו מאות כמרים במשך 70 שנה.

האפיפיור בוותיקאן, אתמולצילום: Alessandra Tarantino/אי־פי

ב-2004 בישופים בארה"ב הזמינו מחקר בקולג' ג'יי ג'ונס לפלילים שיסקור את היקפה ואת מאפייניה של ההתעללות המינית בכנסייה במדינה. הדו"ח שפורסם מצא 4,392 כמרים שנטען נגדם שהיו מעורבים בהתעללות ו-10,667 קורבנות לכאורה בין השנים 2002-1950. החוקרים ביססו את המחקר על מסמכים שסיפקו להם בישופים אמריקאים.

הוותיקאן הודיע אתמול כי האפיפיור פרנסיסקוס זימן לרומא בישופים מכל העולם לכנס על הגנת קטינים. לפי ההודעה, האפיפיור דן בנושא עם יועציו הקרדינלים בפגישה בת שלושה ימים שהסתיימה אתמול, והוחלט לקיים כנס בפברואר. יהיה זה הכנס העולמי הראשון בנושא זה.

לקריאת הכתבה מאת קתרין בנהולד ומליסה אדי בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ