בימ"ש בשוודיה ביטל גירוש של פלסטיני שניסה להצית בית כנסת בגלל "סכנה מצד ישראל"

הפלסטיני השליך בדצמבר בקבוקי תבערה על בית כנסת בגטבורג כחלק ממחאה נגד הכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל. הוא נידון לשנתיים מאסר ולגירוש, אך הגירוש בוטל מחשש לביטחונו

ג'יי-טי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח משטרה ליד בית הכנסת שהותקף בגטבורג, בדצמבר
כוח משטרה ליד בית הכנסת שהותקף בגטבורג, בדצמברצילום: ADAM IHSE / TT News Agency / AFP

בית משפט לערעורים בשוודיה ביטל אתמול (רביעי) צו גירוש של פלסטיני שהשליך בקבוק תבערה על בית כנסת. לפי פסיקת בית המשפט, אם ישוב לרשות הפלסטינית תישקף לו סכנה מצד ישראל בשל הפשע שאותו ביצע.

פסיקת בית המשפט לערעורים התקבלה בעקבות עתירה שהוגשה על ידי אחד משלושה גברים שהורשעו בחודש יוני בניסיון הצתה של בית כנסת בעיר גטבורג בדצמבר 2017. ניסיון ההצתה אירע כמה שעות לאחר צעדה שנערכה בעיר שבדרום שוודיה, במחאה על ההכרה האמריקאית ונשיאה דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

העותר, ששמו לא פורסם בתקשורת השוודית, נידון לשנתיים מאסר ולגירוש בתום תקופת מאסרו. בית המשפט לערעורים הותיר את הרשעתו של הפלסטיני על כנה, אולם ביטל את צו הגירוש ואמר שישראל היא הסיבה לכך. כך לפי דיווח רשות השידור SVT.

בחוות דעת שפרסם השופט, כך דיווחה רשות השידור, נכתב שמאחר שהעותר ביצע פשע "שיכול להיתפש כאיום על יהודים אחרים" ומאחר שלישראל "עשוי להיות עניין בנושא", לא ניתן לשמור על זכויות האזרח הבסיסיות של הפלסטיני אם יגורש לגדה המערבית.

שגריר ישראל בשוודיה, אילן בן דב, כתב בתגובה שבית המשפט "הפגין בורות לגבי המערכת המשפטית העצמאית של ישראל, שלה מוניטין בינלאומי והיא היחידה מסוגה במזרח התיכון". הוא הוסיף ש"בקביעה שהפעולה לא כוונה נגד יהודים בכלל אלא ספציפית מתוך נקמנות נגד ישראל, ההחלטה נותנת לגיטימציה לפעולה אנטישמית כביקורת פוליטית".

שלושת הגברים שהורשעו בניסיון להצית בית כנסת היו חלק מקבוצה של יותר מתריסר אנשים שהשליכו בקבובי תבערה על בית התפילה היהודי בגטבורג. באותה עת התקיימה בתוך בית הכנסת מסיבה שבה השתתפו בני נוער מהקהילה היהודית. אותם בני נוער ברחו בעקבות התקיפה למרתף של בית הכנסת והמתינו שם עד לבוא הוריהם והמשטרה.

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה ששניים מהתוקפים שהורשעו מחזיקים בתעודות תושב שוודי, ואילו הפלסטיני החזיק באשרת כניסה שניתנת למבקשי מקלט.

העיתון השוודי אפטונבלדט דיווח שתקיפת בית הכנסת בדצמבר האחרון, שהוגדרה פשע שנאה, תועדה במצלמות אבטחה. נזק קל נגרם למבנה בניסיון ההצתה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ