כן לאיחוד, לא לאורבן: כאלף בני אדם הפגינו נגד ראש הממשלה בהונגריה

מפלגות האופוזיציה ארגנו את עצרת המחאה בבודפשט, לאחר שבשבוע שעבר הועלתה הצבעה בפרלמנט האירופי להטיל סנקציות על המדינה על רקע פגיעת ממשלתו של אורבן בדמוקרטיה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת השמאל בבודפשט, היום
עצרת השמאל בבודפשט, היוםצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

כאלף בני אדם הפגינו היום (ראשון) נגד ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. העצרת אורגנה על ידי מפלגות האופוזיציה, ובמהלכה המפגינים דרשו שהממשלה תכבד את הזכויות הדמוקרטיות במדינה וכן תממש ערכים נוספים של האיחוד האירופי. 

ביום רביעי הצביע הפרלמנט האירופי להטיל סנקציות על הונגריה בשל פגיעתה בדמוקרטיה במדינה. בתגובה, הונגריה הודיעה כי תחפש דרכים חוקיות לערער על ההחלטה, שהיא תיארה כ"נקמה קטנונית".

צעד הענישה החמור ביותר שמוגדר בסעיף 7 הוא שלילת זכויות ההצבעה של הונגריה באיחוד האירופי. עם זאת, לא בטוח שצעד זה ייצא לפועל משום שפולין וצ'כיה צפויות לתמוך באורבן ולהטיל וטו על סנקציות נגד הונגריה.

"אירופה עמדה לצדנו, וכעת זה תורנו", אמרו מארגני העצרת בבודפשט, "אורבן ומפלגתו הפסידו בפרלמנט האירופי - והונגריה ניצחה". המפגינים בעצרת הניפו דגלים של הונגריה ושל האיחוד.

לאחר שעלה לשלטון ב-2010, יצא אורבן למתקפה נגד בתי המשפט, כלי התקשורת ועמותות לא ממשלתיות במדינתו, וסירב לקלוט מבקשי מקלט שהגיעו בהמוניהם לאירופה. לאחר ניצחונו השלישי הרצוף של אורבן בבחירות באפריל השנה, מפלגות השמאל באופוזיציה נתונות במשבר - מפלגת פידס הימנית של אורבן זכתה בשני שלישים מהמושבים בפרלמנט, וכתוצאה מכך, לאורבן יש רוב המאפשר לו לשנות את החוקה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ