כדי להתמודד באמת עם עברה הנאצי, על גרמניה להכיר גם בפשעי הקולוניאליזם

המדינה שזוכה לשבחים על התמודדותה עם עברה לא כיפרה על הקולוניאליזם הגרמני שסיפק לנאצים השראה. רק באחרונה החלה לכנות את ההרג במושבות רצח עם ומערכת החינוך נמנעת מהנושא

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייקינס מסייר ברחובות על שם עברה הקולוניאלי של גרמניה
אייקינס מסייר ברחובות על שם עברה הקולוניאלי של גרמניהצילום: NYT

לכאורה זהו רחוב סתמי שאורכו כקילומטר, העובר דרך גבעה ירוקה. אבל בעיני ג'ושואה קווזי אייקינס, רחוב פטרס ברובע האפריקאי של ברלין, אינו רחוב ככל הרחובות.

ב-1939 קראה המפלגה הנאצית את הרחוב על שם קרל פטרס, ממנהיגי המערכה הקולוניאלית האלימה של גרמניה באפריקה. "הם אמרו: האיש הזה היה אחד ממייסדי האימפריה שלנו, יש להנציח את שמו", אמר אייקינס, סוציולוג גרמני בן 38 שמוצאו מגאנה, "זו תעמולה נאצית".

גרמניה זכתה לשבחים רבים על התמודדותה עם עברה הנאצי, החל מפרסום התנצלויות רשמיות ועד למתן פיצוי לקורבנות המשטר הנאצי. אבל היסטוריונים ופעילים אומרים כי  חשבון הנפש שלה עם אינו שלם כפי שנוטים לחשוב, ועליה להתמודד עם המורשת הקולוניאלית האלימה שלה באפריקה. לדבריהם, זו הניחה את היסודות למעשי הזוועה הנאציים והיתה להם מקור השראה.

הפרק הקולוניאלי של גרמניה, שנמשך מ-1884 עד 1918, היה קצר יחסית בהשוואה להיסטוריה הקולוניאלית של מדינות אירופיות אחרות, אך בכל זאת מפחיד. בימי שלטונם בגאנה, טוגו, קמרון, רואנדה, בורונדי, טנזניה ונמיביה בנות זמננו או בחלקים מהן, הרגו המתיישבים הגרמנים עשרות אלפי בני אדם. עם זאת, במדינה פזורים עדיין שלטי רחוב ולוחות זיכרון לכבודם של הקולוניאליסטים הגרמנים ובבתי הספר הגרמניים מלמדים רק חלק זעיר מההיסטוריה הקולוניאלית. המדינה לא התנצלה על פשעיה הקולוניאליים, ורק באחרונה היא התחילה לכנות את מעשי ההרג במושבותיה רצח עם.

רחוב Mohren, מלה שנחשבת גנאי לשחורים, בברליןצילום: NYT

הסתייגותה של גרמניה "אומרת רבות על עמדת החברה הגרמנית, או החברה האירופית, כלפי העבר הקולוניאלי", אמרה נדיה אופואטיי־אלזרד, פעילה חברתית גרמנייה, בת לאב מגאנה. "הם עדיין דבקים במיתוס של הבאת בשורת הציוויליזציה. הם לא מכניסים את הקולוניאליזם למסגרת משטרי האלימות וההשתלטות".

אבל נראה שגישות אלה מתחילות אט אט להשתנות. לפני כמה חודשים הסכימו בכירים בעיריית ברלין לשנות את שמם של רחוב פטרס ושל שני רחובות נוספים הקרוים על שמם של קולוניאליסטים גרמנים. הרחובות ייקראו עתה על שמם של לוחמי חירות אפריקאים. אייקינס, שנאבק להחלפת השמות, אומר שזו רק התחלה. "אנחנו צריכים לאמץ קונספט חובק עיר שימחיש בפועל את השינוי בתפיסה", הוא אמר, "צריך לעבור מהנצחה מבעד לעדשות קולוניאליות להנצחה מבעד לעדשה של התנגדות לקולוניאליזם".

פעילים לשינוי שמות הרחובות בברלין, בשבוע שעברצילום: NYT

השנה ממשלת גרמניה הזמינה בפעם הראשונה דו"ח על עברה הקולוניאלי, האמור גם לבדוק אם חפצי אמנות אפריקאיים שהיו אצורים במוסדות אמנות ביבשת נרכשו שלא כדין בעידן הקולוניאלי.

ממשלת גרמניה מנהלת זו השנה השלישית משא ומתן עם נמיביה לפיצוי על פשעים נגד המושבה לשעבר, שבה עשרות אלפים בני אדם נהרגו בימי הכיבוש הגרמני. רופרכט פולנץ, חבר פרלמנט לשעבר המייצג את גרמניה בשיחות, אומר שהצדדים קרובים להסכם שיניח את היסודות להתנצלות רשמית. "גרמניה למדה לקח מהמחצית הראשונה של המאה ה־20, ויכולנו ללמוד את הלקח הזה רק משום שהתמודדנו עם העבר", אומר פולנץ, "גם ההיסטוריה הקולוניאלית שייכת לעבר זה ואנחנו רוצים לקבל על כך אחריות".

בנוסף לעשרות אלפי הרוגים בנמיביה, נהרגו עוד כמאה אלף לוחמים ממזרח אפריקה בניסיון להדוף את כוחות גרמניה משטחם. הקולוניסאליסטים הגרמנים לקחו עמם חזרה לגרמניה גולגלות ושיירי אדם למחקר, במטרה לבסס תיאוריה קלוקלת שלפיה אפשר לקבוע את אישיותו של אדם, את יכולתו השכלית ומאפיינים אחרים על פי צורת גולגלתו. ברבות הימים התיאוריה היתה חלק מהאידיאולוגיה הנאצית הגזענית. לדברי היסטוריונים, התפישה הנאצית של השתלטות והתפשטיות עולמית קיבלה בחלקה השראה ממעשי הגרמנים באפריקה.

לקריאת הכתבה המלאה בניו יורק טיימס, מאת ג'ון אליגון

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ