"תומכי הברקזיט שיקרו" |

הלחץ כולו על מיי: מנהיגי האיחוד דוחים את הצעות הפשרה של ר"מ בריטניה

בשעה שבמפלגתה מתנגדים להסכם הברקזיט שהיא מקדמת - לפרוש מאיחוד, אך להישאר בו חלקית - ציפתה ראש ממשלת בריטניה לקבל אור ירוק להצעות הפשרה שלה בפסגה בזלצבורג. היא התבדתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בפסגת ראשי האיחוד בזלצבורג, היום

נותרו עוד כשישה חודשים עד שבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי, הזמן קצר ומלאכת הפתרון של סוגיות רבות מרובה. אולם מטרה משותפת קושרת את ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי עם עמיתיה ביבשת: הרצון להגיע להסכם, אפילו כל הסכם, כדי להביא להשלמת הפירוד.

למנהיגי אירופה נמאס מהמריבות האינסופיות בתוך המפלגה השמרנית, מפלגתה של מיי, בנוגע ליציאת בריטניה מהאיחוד (הברקזיט). המנהיגים חוששים שמשבר פוליטי עלול לדחוף את בריטניה להתנתקות כאוטית ומזיקה כלכלית. לפיכך, בבריסל נוקטים כעת בסוג חדש של פשרה, שאמורה לסייע למיי ולאיחוד האירופי לצעוד עקב בצד אגודל לקראת תוצאה שמאפיינת את האיחוד: התחמקות מדינית שעיקרה גלגול הבעיה הלאה.

צילום: AFP

"הולכת ונרקמת האפשרות של ברקזיט מעורפל, הכולל הכרזה מדינית 'רזה' על עתיד מערכת היחסים של האיחוד האירופי עם בריטניה, שתפורסם יחד עם הסכם פרישה מחייב משפטית, כפתרון שיהיה מקובל על כולם", כתב מוג'טאבה רחמן מ–Eurasia Group שניתח את המצב. באוצר המילים של שיחות הפרישה הסבוכות, הפתרון המינימליסטי הזה קרוי "ברקזיט עיוור".

מבחינת מיי, שרוצה לשמור על קשרים כלכליים מסוימים קרובים עם האיחוד, המתנגדים המסוכנים ביותר לעמדתה נמצאים כנראה בלונדון. הנצים במפלגה השמרנית המתקוטטת דורשים התנתקות כואבת יותר, והם זוממים לחבל בתוכניות הברקזיט של ראשת הממשלה. מבחינת מנהיגי אירופה, מיי אולי חלשה פוליטית בבית, שם היא חסרה רוב פרלמנטרי, אבל לפחות היא בת שיח הגיונית ומתונה, משהו שאי אפשר לומר על יורשיה האפשריים.

לכן, בפגישה שקיימה השבוע מיי עם עמיתיה האירופיים בזלצבורג שבאוסטריה, גברו התקוות להפשרת היחסים בין בריטניה לבין האיחוד שבתקופה האחרונה סבלו מקיפאון.

נשיא צרפת עמנואל מקרון בזלצבורג, היוםצילום: AFP

"מה שאני מצפה מזלצבורג הוא שיפור האווירה", אמר יואכים פריץ-ונהמה, יועץ בכיר לענייני אירופה במכון המחקר קרן ברטלסמן היושב בגרמניה. הקשרים בין בריטניה לבין אירופה היבשתית נרחבים מאוד, ואף אחד אינו חפץ שרכבת הברקזיט תרד מהפסים במארס הבא, הוא אמר והוסיף שהתחושה הרווחת היא ש"עדיף הסכם רע על פני אי-הסכם בכלל והתרסקות". בריאיון טלוויזיה שהעניקה השבוע חזרה מיי ואמרה שאפשר להגיע להסכם המקובל על שני הצדדים, אך גם הזהירה את מבקריה הרבים בבריטניה שהחלופה להסכם שהיא עשויה להשיג עלולה להיות שלא יהיה כל הסכם. פירוש הדבר: יציאה מהאיחוד האירופי שהיא מתכון לאסון, שתותיר משאיות תקועות בנמלים באירופה, שיבוש האספקה של מזון ותרופות ומפעלים שיושבתו.

מיי נפגשה אתמול (רביעי) עם מנהיגי אירופה, ובפגישה נוספת היום הסכימו המנהיגים לערוך מפגש מיוחד בנובמבר ובו ייקבע המועד האחרון לברקזיט. הגעה להסכם עד אז, אפילו להסכם מעורפל, לא תהיה קלה. בכל מקרה, התקוות להתקדמות משמעותית בדרך להסכם על פרישה מוסדרת של בריטניה מהאיחוד האירופי דעכו לאחר ששני הצדדים לא הצליחו להגיע היום לפריצת דרך בכינוס 28 מנהיגי מדינות האיחוד בזלצבורג.

"שיקרו לבריטים בקשר לברקזיט"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה בתדרוך לכתבים לאחר הכינוס כי האיחוד האירופי ובריטניה צריכים לרשום "התקדמות משמעותית" עד אוקטובר אם ברצונם להבטיח שתהליך הברקזיט יעמוד בלוח הזמנים. לדבריה, האיחוד אינו יכול להתפשר על אחדות השוק המשותף, ונציג האיחוד למשא ומתן על ברקזיט, מישל ברנייה, עושה עבודה מצוינת. "יש עוד הרבה עבודה לגבי השאלה של עתיד יחסי הסחר", הוסיפה מרקל. "כולנו הסכמנו היום כי לא יכולות להיות פשרות כלשהן לגבי השוק המשותף".

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר לאחר הפגישה כי הקשיים בדרך להשגת הסכם על פרישה מוכיחים כי יציאה מהאיחוד האירופי איננה עניין פשוט כפי שהבטיחו מצדדי ברקזיט לציבור הבריטי. "יש התקדמות אבל זה לא פשוט כפי שאמרו לבריטים", אמר מקרון, שציין כי יעדיף יציאה בריטית לא מוסדרת מהאיחוד מאשר הסכם שעלול לפגוע באחדות השוק המשותף.

"ברקזיט היה הבחירה של העם הבריטי, בחירה שאותה קידמו אנשים שאמרו שיהיה לכך פתרון פשוט", אמר מקרון לכתבים. "זה מראה שאלו שהבטיחו שיהיה קל להסתדר בלי אירופה, שהכול ילך חלק, ושזה יניב רווחים גדולים, היו שקרנים". "הברקזיט מראה לנו דבר אחד: לא קל לצאת מהאיחוד האירופי, זה לא בלי מחיר, זה לא בלי תוצאות", הוסיף נשיא צרפת.

נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק בזלצבורג, היוםצילום: LISI NIESNER/רויטרס

נשיא האיחוד האירופי דונלד טוסק אמר לאחר הפגישה כי המנהיגים יבצעו הערכת מצב באוקטובר כדי לקבוע אם חלה התקדמות מספקת בשיחות על ברקזיט כדי להצדיק קיום פגישה שלא מן המניין של מנהיגי האיחוד בנובמבר. טוסק הוסיף כי תוכניתה של מיי, לגבי היחסים העתידיים בין הממלכה המאוחדת לבין האיחוד האירופי - הידועה בשם "תוכנית צ'קרס" - לא יכולה להצליח וכי נדרשת "התקדמות מקסימלית" לפני פגישתם הבאה של המנהיגים בחודש הבא.

בחודש יולי הצליחה מיי להתגבר סוף סוף על המבוי הסתום בשיחות בין האיחוד לבין בריטניה בפגישה שהתקיימה באחוזת צ'קרס, מעון הכפר הרשמי של ראשת ממשלת בריטניה. בפגישה זו הוצע שבריטניה תמשיך ליישר קו עם התקנים האירופיים ביחס לסחורות ומזון, אך לא בנושא שירותים. כתוצאה מכך התפטרו שניים משרי הקבינט שלה: שר החוץ בוריס ג'ונסון, שבינתיים השווה את "תוכנית צ'קרס" לחגורת נפץ והשר לענייני ברקזיט דיוויד דיוויס.

מיי אמרה לאחר הכינוס היום כי האיחוד האירופי לא הציג הצעה נגדית להסכם ברקזיט שתוכל להיות מקובלת על בריטניה. "אין שום הצעה נגדית על השולחן כרגע שבאמת מתמודדת ופותרת את מה שאנחנו צריכים לעשות ושמכבדת את אחדותה של בריטניה ומכבדת את תוצאות משאל העם", אמרה מיי במסיבת עיתונאים לאחר פגישת מנהיגי האיחוד בזלצבורג.

מיי ציינה כי "תוכנית צ'קרס" להסכם ברקזיט היא היחידה שנמצאת כרגע על השולחן, והתעקשה כי תוכניתה ליחסים העתידיים בין ארצה לבין איחוד היא התוכנית "הרצינית והאמינה היחידה". מוקדם יותר החודש הזהיר נציג האיחוד למשא ומתן על ברקזיט, ברנייה, כי ישנן עדיין שלוש סוגיות מרכזיות שחיוניות להשגת הסכם ושעליהן הצדדים טרם הסכימו: הסדרי הגבול באירלנד, הגנה על שמות של מזונות הקשורים לאזורים גיאוגרפיים מסוימים ומנגנון אכיפת ההסכם. מיי אמרה כי תגיש הצעה חדשה לפתרון בעיית הגבול באירלנד בין בריטניה לבין האיחוד, אך סירבה למסור פרטים עליה, מלבד העובדה שתיצור שני אזורי מכס שונים בבריטניה. באיחוד האירופי הציבו למיי את אוקטובר כתאריך יעד להצגת פתרון לסוגיית הגבול האירי, אולם היא עצמה אמרה שלא תוכל לעמוד בדד ליין שהוצב לה.

תהליך הברקזיט צפוי להתבצע בשני חלקים: תחילה שואפים הצדדים להגיע להסכם שיבטיח כי תהליך הפרישה יתבצע באופן מסודר. במקביל, אמורים שני הצדדים להסכים על קווים כלליים בנוגע למערכת היחסים בין הצדדים בעתיד, אולם הדיון על פרטי ההסכם יחל רק לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד.

מיי נשאה נאום בן 10 דקות בפני ראשי מדינות האיחוד במהלך ארוחת הערב המשותפת אתמול, שבו ביקשה ממנהיגי האיחוד להסכים לוויתורים כדי להבטיח את השגת ההסכם. עם זאת, כבר כאשר התכנסו המנהיגים שוב לפגישתם היום, הם אותתו על חוסר נכונותם להתפשר.

"בטווח הקצר, הבינוני והארוך, עלינו להגן על האינטרסים של האיחוד האירופי", אמר מקרון לפני כניסתו לפגישה, והוסיף כי אסור שהברקזיט יעמיד בסכנה את אחדות השוק המשותף. הוא קרא למנהיגי האיחוד האירופי להישאר מאוחדים בנושא ברקזיט, וקרא לבריטניה להגיש הצעות חדשות לפתרון בעיית הגבול באירלנד.

גם הגרמנים לא היו מרוצים מהצעותיה של מיי שהוצגו אמש, אמר אדם המעורה במצב לסוכונות הידיעות בלומברג. קנצלרית גרמניה לא שמעה בנאום שום דבר חדש, אמר המקור.

מבין ההסכמים שבריטניה והאיחוד צריכים להגיע אליהם, המכריע ביותר וזה שקשה להתחמק ממנו הוא אמנת פרישה הכוללת תוכניות כיצד למנוע הטלת פיקוח על הגבול בין צפון אירלנד, שהיא חלק מבריטניה, ובין אירלנד, שתישאר באיחוד האירופי.

אם אפשר יהיה להגיע להסכם בסוגיה זו, תתחיל תקופת מעבר שתימשך עד דצמבר 2020, ויתחוללו בה שינויים מזעריים מבחינת הבריטים, ובמקביל יישקלו היטב הפרטים על קשרי הסחר העתידיים - סוגיה שמפלגת את מפלגתה של מיי זה זמן רב.

לכתבה בניו יורק טיימס של סטיבן קאסל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ