הארץ וגרדיאן

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ועוזריה החלו להכין תוכנית לבחירות בזק בבריטניה בנובמבר, כך לפי הסאנדיי טיימס. לפי הדיווח, מטרת בחירות הבזק היא להציל את תוכנית היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, הברקזיט, ואת כסאה של מיי.

הסאנדיי הטיימס ציין ששני בכירים מהצוות הפוליטי של מיי התחילו להיערך לאפשרות של בחירות כדי לזכות באהדה ציבורית עבור תוכנית חדשה לפרישה מהאיחוד, שאמורה להתרחש עוד כשישה חודשים. זאת, לאחר שהצעותיה האחרונות של ראשת הממשלה זכו לביקורת במפגש פסגה עם מנהיגי האיחוד האירופה בזלצבורג בשבוע שעבר. שר הברקזיט דומיניק ראב התייחס לנושא בשעות הצהריים ואמר כי לא יתקיימו בחירות חדשות בסתיו.

ראש ממשלת בריטניה רוצה שהממלכה תישאר אזור סחר חופשי לסחורות, אך תומכים של הברקזיט במפלגה השמרנית מתנגדים ל"ברקזיט הרך" של מיי וטוענים שמתווה מסוג זה יכבול את בריטניה לאיחוד האירופי וימנע ממנה לחתום על הסכמי סחר חדשים עם מדינות בעולם.

כמו כן, באשר לסוגיית הגבול האירי - באירלנד, מדינה חברה באיחוד האירופי, מתנגדים להקמת "גבול קשה" בינם לבין צפון אירלנד, ששייכת לממלכה המאוחדת. אחת הביקורות הגדולות שהוטחו השבוע במיי היתה שתוכניות הברקזיט שהציגה בפסגת מנהיגי האיחוד בזלצבורג לא כללה פתרון חדש לסוגיה המכרעת שבלמה את התקדמות המשא ומתן: איך להימנע מבדיקות מכס בגבול עם אירלנד.

עם הפרישה הבריטית מהאיחוד האירופי במרס 2019 אמורה הממלכה לצאת מאיחוד המכסים וכן מהשוק המשותף. אלא שבהיעדר גבול פיזי בין צפון אירלנד לבין אירלנד, תתקשה בריטניה להגביל תנועות סחורות או בני אדם. דיפלומטים מכל הצדדים בודקים אפשרות של שימוש בטכנולוגיה כדי לצמצם ככל הניתן את הבדיקות בגבול, אולם לוח הזמנים לסגירת כל הפרטים באופן שיהיה מוסכם על כולם הולך ומצטמצם.

גורמים במפלגת הלייבור ומנהיגה, ג'רמי קורבין, אומרים שאם מיי לא תצליח להשיג רוב בפרלמנט לתוכנית הפרישה שתציג, הם ידרשו לקיים בחירות. קורבין ציין שהוא יעדיף ללכת לבחירות מאשר לקיים משאל עם נוסף על הברקזיט.

במפגש בזלצבורג עלה כי מנהיגי אירופה מאסו במריבות בתוך המפלגה השמרנית שמיי עומדת בראשה והם חוששים שמשבר פוליטי עלול לדחוף את בריטניה להתנתקות כאוטית ומזיקה כלכלית. לפיכך, בבריסל נוקטים כעת בסוג חדש של פשרה, שאמורה לסייע למיי ולאיחוד האירופי לצעוד עקב בצד אגודל לקראת תוצאה שמאפיינת את האיחוד: התחמקות מדינית שעיקרה גלגול הבעיה הלאה.

לאחר מפגש הפסגה אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי האיחוד האירופי ובריטניה צריכים לרשום "התקדמות משמעותית" עד אוקטובר אם ברצונם להבטיח שתהליך הברקזיט יעמוד בלוח הזמנים. לדבריה, האיחוד אינו יכול להתפשר על אחדות השוק המשותף, ונציג האיחוד למשא ומתן על ברקזיט, מישל ברנייה, עושה עבודה מצוינת. "יש עוד הרבה עבודה לגבי השאלה של עתיד יחסי הסחר", הוסיפה מרקל. "כולנו הסכמנו היום כי לא יכולות להיות פשרות כלשהן לגבי השוק המשותף".

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר לאחר הפגישה כי הקשיים בדרך להשגת הסכם על פרישה מוכיחים כי יציאה מהאיחוד האירופי איננה עניין פשוט כפי שהבטיחו מצדדי ברקזיט לציבור הבריטי. "יש התקדמות אבל זה לא פשוט כפי שאמרו לבריטים", אמר מקרון, שציין כי יעדיף יציאה בריטית לא מוסדרת מהאיחוד מאשר הסכם שעלול לפגוע באחדות השוק המשותף.

מיי ומנהיגי אירופה ייפגשו שוב באוקטובר, כחודש לפני מועד הבחירות אליהן נערך הצוות של ראשת הממשלה, כדי לקבוע מועד סופי להתנתקות בריטניה מהאיחוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ