לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המכתב שקרא בחודש שעבר לאפיפיור פרנסיסקוס להתפטר משום שחיפה על קרדינל אמריקאי שהתעלל בקטינים, היווה גם קריאה לנשק לכמה קתולים שמרנים המתגעגעים לאפיפיור הקודם בנדיקטוס ה–16, שבמשך שנים היה המגדלור האידאולוגי שלאורו הלכו. אך נראה שבנדיקטוס היה מעדיף שיחדלו מכך.

בשבוע שעבר התפרסמו בעיתון הגרמני בילד מכתבים פרטיים שכתב בנדיקטוס, שמאז פרישתו ממשיך לשתוק על אף הפולמוס בקשר להתאמת פרנסיסקוס לעמידה בראש הכנסייה. במכתבים אלה כתב האפיפיור לשעבר לקרדינל גרמני כי הכעס שמביעים אחדים ממגיניו הנאמנים עלול לסכן את האפיפיורות.

האפיפיור פרנסיסקוס נפגש עם בנדיקטוס בטקס בוותיקאן, ביוניצילום: OSSERVATORE ROMANO/רויטר�

"אני מבין היטב את הכאב העמוק שסיום כהונתי כאפיפיור גרם לך ולרבים אחרים. אך נראה לי שאצל רבים, כולל אותך, הכאב הפך לכעס המשליך לא רק על התפטרותי אלא גם עלי אישית ועל כל תקופת האפיפיורות שלי", כתב בנדיקטוס ב–23 בנובמבר 2017 לקרדינל ולטר ברנדמילר מגרמניה. "בדרך הזאת יורד ערך האפיפיורות עצמה ומתווסף לעצב על מצב הכנסייה כיום".

ברנדמילר הוא אחד הקרדינלים שחתמו ב–2016 על מכתב ה–Dubia ("ספקות"), בו נדרש פרנסיסקוס להסביר מדוע הסכים לאפשר לקתולים שהתגרשו ונישאו מחדש להתקבל לכנסייה, מאחר שלטענת הקרדינלים האלה זה מנוגד לחוק הכנסייה. מכתבם של הקרדינלים התפרסם בעולם כולו וביטא למעשה את התבדלותם מפרנסיסקוס. כותביו, שהראשון ביניהם היה הקרדינל האמריקאי אדמונד ברק, אימצו בהתלהבות את מכתבו של הארכיבישוף קרלו מריה ויגאנו, שקרא לפרנסיסקוס להתפטר.

פרנסיסקוס בביקור בלטביה, אתמולצילום: AFP

ויגאנו טען שבעוד בנדיקטוס העניש את הקרדינל תיאודור מקאריק, הארכיבישוף לשעבר של וושינגטון שהואשם בהתעללות מינית בקטינים, פרנסיסקוס ביטל את העונשים האלה. תומכיו של פרנסיסקוס אומרים שאין כל הוכחה לכך שהוטלו עונשים על מקאריק, שהתפטר ביולי, והם מצביעים על ראיות לפיהן הוא לא התנהג כאילו הוענש. אף אחד משני האפיפיורים — הנוכחי והקודם — לא הגיב.

מרקו טוסאטי, העיתונאי שסייע לוויגאנו לנסח את מכתבו, אמר כי אחד המניעים של ויגאנו בפרסום המכתב היה הרצון לתמוך בבנדיקטוס, שלטענתו הושמץ ללא כל הצדקה על ידי עיתונאים איטלקים מתומכיו של פרנסיסקוס. במשך שנים השתדלו הקרדינלים המתנגדים ותומכיהם להתאים את מטרותיהם לדרך חשיבתו של בנדיקטוס, על אף שהבטיח "להסתתר מהעולם" אחרי התפטרותו ב–2013. אך בנדיקטוס מסרב בעקשנות לגנות את האפיפיור, ופרנסיסקוס בן ה–81 מבקר מדי פעם את בנדיקטוס בן ה–91 ומרשה לצלמים לצלם אותם יחד כדי ליצור את הרושם שאין ביניהם מתח כלשהו.

עם זאת, אפילו תומכיו הנאמנים ביותר של בנדיקטוס מביעים תסכול על שפרש ואיפשר את בחירתו של פרנסיסקוס, שהוא ליברלי יותר בדעותיו ולדעתם הורס את הכנסייה. הם מאשימים את בנדיקטוס על כניעתו נוכח התגברות הלחצים הפנימיים בוותיקאן, בעיקר לאחר שקיבל תיק של 300 עמודים שהוכן על ידי שלושה קרדינלים, ואשר לדעת רבים בוותיקאן מתאר הקמת שדולה להט"בית בכנסייה.

בנדיקטוס לא היה מרוצה. הוא כתב במכתבו לברנדמילר כי "התבערה הזאת מחוללת תסיסה חדשה", שלדבריו עלולה לתת השראה לספרים נוספים כמו "התפטרות האפיפיור" מאת פבריציו גראסו, שטען כי קיומו של אפיפיור בגמלאות עלול לפגוע קשות בסמכויות האפיפיור. הוא כתב: "כל אלה ממלאים אותי בדאגה, וזוהי בדיוק הסיבה שהחלק האחרון בראיון שלך עם פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג כה הסעיר אותי — משום שבסופו של דבר הוא עלול ליצור מצב רוח זהה".

אל הידיעה של ג'ייסון הורוביץ ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ