קורבין: אם מפלגת הלייבור תעלה לשלטון נכיר במדינה פלסטינית

יו"ר המפלגה, שהואשמה באנטישמיות, אמר בוועידה בליברפול כי יהיה זה אחד הצעדים הראשונים שינקוט עם בחירתו. לדבריו, המהלך נועד "להפוך את הסדר שתי המדינות למציאות"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורבין בוועידה, אתמול
קורבין בוועידה, אתמולצילום: PHIL NOBLE/רויטרס

יו"ר מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, אמר אמש (רביעי) כי אחד המהלכים הראשונים שיעשה אם מפלגתו תיבחר יהיה להכיר במדינה פלסטינית. "במטרה לעזור להפוך את הסדר שתי המדינות למציאות, נכיר במדינה פלסטינית עם כניסתנו לתפקיד", אמר אתמול קורבין בוועידה של מפלגת הלייבור בליברפול. "אני חושב שחייבת להיות הכרה בזכות של הפלסטינים למדינה משלהם, ואנחנו, כמפלגת הלייבור, אמרנו שנכיר בהם בממשלה כמדינה באו"ם", אמר.

בוועידה, התייחס קורבין גם להאשמת מפלגתו באנטישמיות, והבטיח "לחסל את האנטישמיות, הן מהמפלגה והן מהחברה". הוא פנה לקהילה היהודית בבריטניה ואמר: "אנחנו בעלי בריתכם", ולצד זאת הבטיח כי לא ייסוג מהטחת הביקורת בישראל ובמדיניות שלה.

לפני כשבועיים אימצה המפלגה את הגדרת האנטישמיות של "הברית הבינלאומית לזכר השואה" (IHRA) במלואה. אחת ההגדרות הבעייתיות, לפי מקורות מהלייבור, היא הגדרתה של אנטישמיות כ"קביעה שעצם הקיום של מדינת ישראל הוא אקט גזעני" - משפט שלפי חברים במפלגה עשוי להגדיר ביקורת לגיטימית על הממשלה בישראל כאנטישמית. 

בתחנת הרדיו הלונדונית LBC פורסם החודש מסמך הפנימי של המפלגה, ובו 45 מקרים של התבטאויות אנטישמיות בלייבור. באחד מהם נכתב: "עלינו להיפטר מהיהודים שהם סרטן על כולנו". התחנה העבירה את המסמך לבכיר לשעבר במשטרת בריטניה, מק צ'ישטי, שטען כי 17 מקרים היו צריכים להיות מדווחים למשטרה וכי ארבעה מהם עלולים להיחשב כפשע שנאה.

בתחילת השבוע דיווח הסאנדיי טיימס כי ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ועוזריה החלו להכין תוכנית לבחירות בזק בבריטניה בנובמבר. לפי הדיווח, מטרת בחירות הבזק היא להציל את תוכנית היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, הברקזיט, ואת כסאה של מיי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ