יהודים בגרמניה חוברים לימין הקיצוני ומעוררים ביקורת בקהילתם

על רקע הזינוק בתקריות אנטישמיות, שחלקן יוחסו למוסלמים, מתארגנת קבוצת "אלטרנטיבה יהודית לגרמניה" במפלגת הימין הקיצוני. ארגונים יהודיים ביקרו את היוזמה והדגישו כי חלק מאנשיה מתנערים מעברה הנאצי של המדינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה במפלגת הימין הקיצוני, במאי
הפגנת תמיכה במפלגת הימין הקיצוני, במאיצילום: Hannibal Hanschke/רויטרס

יהודים בגרמניה פועלים להקים פלג משלהם מתוך מפלגת הימין הקיצוני אלטרנטיבה לגרמניה (AfD), על רקע הזינוק במספר התקריות האנטישמיות במדינה, שחלקן מיוחסות למוסלמים. "מפלגת AfD היא היחידה שמתמקדת בשנאת המוסלמים ליהודים ושלא מקלה בכך ראש", כתב דימיטרי שולץ, בהודעה המפרטת את מצע הגוף הפוליטי החדש — אלטרנטיבה יהודית לגרמניה.

היוזמה מעוררת ביקורת של ארגונים יהודיים ממוסדים, המסתייגים מכל ברית עם הימין הקיצוני. "אנחנו חולקים על התפישה של קומץ יהודים, לפיה יש תועלת בהצטרפות ל־AfD כדי להשפיע על מדיניותה", נאמר במאמר מערכת ביאלטה (Jalta), כתב עת המוקדש לחיי הקהילה היהודית בגרמניה. "להפך, אנחנו סבורים שחברות במפלגה כזאת מהווה סכנה גדולה לביטחוננו, לחיים יהודיים ולחיי מהגרים, השזורים יחד בגרמניה. אנחנו רואים בכך איום על הדמוקרטיה". 

גאולנד נערך לנאום בפרלמנט, החודשצילום: AFP

הארגונים היהודים מצביעים בהתנגדותם על עמדותיה הלאומניות של המפלגה ועל יוזמה של כמה מחבריה לנטוש את תרבות הזיכרון וההכאה על חטא על העבר הנאצי. בתחילת השנה הגדיר אחד ממנהיגי מפלגת AfD, אלכסנדר גאולנד, את העידן הנאצי כ"לשלשת ציפורים ביותר מאלף שנות היסטוריה גרמנית מוצלחת"; ובשנה שעברה ערער בכיר אחר במפלגה על אשמת גרמניה במלחמת העולם השנייה ובשואה וקרא לגרמנים "לעשות תפנית של 180 מעלות" בהתייחסותם להיסטוריה הגרמנית. הגרמנים, אמר, הם "העם היחיד בעולם ששתל אנדרטת בושה בלבה של עיר הבירה שלהם". 

דובר מפלגת הימין הקיצוני אמר אתמול (רביעי) כי מפגש ראשון עם קבוצת היהודים יתקיים ב–7 באוקטובר, שבועות ספורים לפני הבחירות במדינות המחוז בוואריה והסה, שבהן מקווה המפלגה להיכנס לבתי הפרלמנט המחוזיים. שולץ ינסה להשיג מושב בבית המחוקקים של הסה ויחד עם וולפגאנג פול, חבר מפלגה יהודי ממדינת באדן־ווטמברג הדרומית, הוא מקווה לגייס לקבוצה 20 חברים מייסדים.

כמו רובם של קרוב למאה אלף חברי הקהילה היהודית של גרמניה, שולץ נולד בשטח בריה"מ לשעבר ועבר לגרמניה בילדותו. הוא הביע ספקנות לגבי מחויבות ממשלת גרמניה לתמוך בזכות קיומה של ישראל והגדיר את מפלגת AfD כמפלגה היחידה בגרמניה שעדיין מאמינה בערכי המשפחה המסורתיים. "כל אלה מחזקים את התפישה שברית של ימנים שמרנים באירופה קשורה ליהדות", אמר. הוא הצביע על מגמה דומה בצרפת, שבה מפלגת ההתלכדות הלאומית (לשעבר החזית הלאומית), מפלגתה הימנית קיצונית של מארין לה פן, החלה למשוך אליה מצביעים. 

בדף הפייסבוק שלו שולץ קרא להיאבק באנטישמיות בתחום הספורט והעלה דיווחים של מועדונים יהודיים מקומיים על ריבוי הערות והתקפות אנטישמיות, בעיקר מצד מבקשי מקלט מוסלמים שהגיעו באחרונה לגרמניה. נשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוזף שוסטר, אמר שמפלגת AfD פועלת בשטח לגייס יהודים דוברי רוסית.  "למרבה הצער, יש לי רושם שהתשובות הפשטניות של AfD מסברות את אוזניהם של רבים מאזרחי בריה"מ לשעבר, כולל יהודים", אמר שוסטר ל– Jüdische Allgemeine עיתון יהודי בשפה הגרמנית.

לכתבה של מליסה אדי בניו יורק טיימס

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ