אחרי שהאשים את ממשלת מקרון ב"חוסר בושה", שר הפנים הצרפתי התפטר

ז'ראר קולומב אמר שהוא מתפטר כדי שיוכל להתמודד על ראשות העיר ליון, אך בתקשורת בצרפת דווח כי יחסיו העכורים עם הנשיא תרמו לעזיבתו - חודש אחרי ששר הסביבה התפטר מהממשלה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צרפת מקרון ושר הפנים ז'ראר קולומב בפריז, בתחילת השנה
נשיא צרפת מקרון ושר הפנים ז'ראר קולומב בפריז, בתחילת השנהצילום: AFP

נשיא צרפת עמנואל מקרון נאלץ אתמול (שלישי) לקבל את התפטרותו של שר הפנים ז'ראר קולומב, לאחר שניסה לשכנע אותו להישאר בתפקיד.

קולומב בן ה-71, לשעבר חבר המפלגה הסוציאליסטית שהפך לאחד מתומכיו הנלהבים של מקרון, אמר שהוא רוצה לעזוב את תפקידו כך שיוכל להתמודד בבחירות לראשות ליון, עיר הולדתו.

קולומב בארמון האליזה בפריז, בשנה שעברהצילום: AFP

"העם הצרפתי והאנשים בליון זקוקים לבהירות אז אני משאיר את הצעתי להתפטר", אמר קולומב כשנשאל אם יישאר בתפקיד שר הפנים לאחר שהנשיא דחה ביום שני את ההתפטרות שלו. "בהתחשב בשמועות ובלחץ, אני לא רוצה שהעובדה שאהיה מועמד מתישהו מחר תשפיע על הדרך שבה צועד משרד הפנים", הוסיף.

לשכתו של מקרון הודיעה שהיא קיבלה את התפטרותו של שר הפנים ושראש הממשלה אדואר פיליפ ייקח על עצמו את סמכויות המשרד אז שיימצא מחליף לקולומב. על פי הדיווחים בצרפת, ראש הממשלה הצרפתי ביטל את נסיעתו לדרום אפריקה, ככל הנראה בשל התפטרותו של שר הפנים.

קולומב אמר לפני שבועיים בראיון לעיתון צרפתי שהוא מתכנן לפרוש מהממשלה ולרוץ לראשות העיר ליון ב-2020, תפקיד שבו כיהן בעבר. שר הפנים אמר שהוא יתפטר אחרי הבחירות לפרלמנט האירופי במאי 2019, אולם יריביו באופוזיציה טענו שדבריו בראיון ערערו את הלגיטימציה שלו כראש אחד ממשרדי הממשלה החשובים ביותר במדינה. משרד הפנים הצרפתי אחראי, למשל, על המלחמה בטרור ועל מניעתו.

כ-245 בני אדם נהרגו בצרפת בפיגועים של מוסלמים סונים קיצונים מאז 2015. ארגון הטרור המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על רוב הפיגועים ומשרד הפנים הצרפתי הוא זה שמנהל את המאבק בארגון ובתאי טרור אחרים במדינה.

בשבועות האחרונים מתח קולומב ביקורת על מקרון ודיבר על "היעדר בושה" בממשלו של הנשיא הצרפתי הצעיר. הוא גם דחה את השימוש התכוף של מקרון בביטוי "מדינת סטארט-אפ" בטענה שהוא מנותק מהעם הפשוט.

"מעט מאוד מאיתנו יכולים עדיין לדבר עם מקרון", צוטט קולומב בתקשורת הצרפתית. דבריו נאמרו בעת שיחה שערך בחודש שעבר עם קבוצה של עיתונאים במהלך ארוחת צהריים. "בקרוב הוא לא יסבול אותי יותר", אמר להם קולומב.

יועציו של מקרון אמרו בשבוע שעבר שהוא הבהיר לקולומב שעיתוי ההתפטרות שלו יוחלט על ידי הנשיא עצמו. התפטרות שר הפנים הצרפתי באה בעיתוי גרוע עבור מקרון, שנמצא בשפל מבחינת התמיכה הציבורית בו. לפי סקרים אחרונים הנשיא זוכה ל-30% תמיכה, נמוך בהרבה מ-60% שבהם זכה לאחר בחירתו לנשיא במאי 2017. מבקריו של מקרון טוענים שהמדיניות שלו מיטיבה עם העשירים ושהתנהלותו מרוחקת ומתנשאת. מקרון משיב בתגובה למבקריו שהוא נחוש בדעתו לעשות כל מה שנדרש כדי לתקן את הכלכלה הצרפתית ולהציג רפורמות חברתיות שישפרו את מצבה של המדינה.

רק בחודש שעבר התפטר שר הסביבה של צרפת בשידור חי ברדיו בעקבות תסכולו מכישלון הממשלה לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה בנושאי אקלים ואנרגיה גרעינית. ניקולא הולו, לשעבר מגיש טלוויזיה ופעיל סביבה שזכה לתמיכה ציבורית גדולה בסקרי דעת קהל, אמר בראיון ברדיו שהוא עוזב את תפקידו בגלל "הצטברות של אכזבות". "אני לא רוצה עוד לשקר לעצמי או ליצור את האשליה שאנחנו מתמודדים עם האתגרים הללו", אמר הולו בראיון לתחנת פראנס אינטר. "החלטתי לפיכך לעזוב את הממשלה".

הולו היה אחד המינויים הראשונים בקבינט של מקרון בעקבות ניצחונו בבחירות. מינויו סייע לחזק את התדמית הירוקה שטיפחה צרפת לעצמה 18 חודשים קודם לכן כשקידמה את החתימה על הסכם פריז - הסכם האקלים שנועד להילחם בההתחממות הגלובלית באמצעות הצבת יעדים להפחתת גזי חממה.

עם זאת, מקרון לא קיים שורה של הבטחות בחירות שלו בנושא הסביבה, ובהן התחייבות לצמצם ב-50% עד 2025 את אספקת החשמל במדינה על ידי אנרגיה גרעינית ולהגדיל את השימוש באנרגיה מתחדשת. הורדת ענייני הסביבה מסדר היום של הנשיא גרמו לתסכול אצל שר הסביבה הולו. מאז תקופת "ירח הדבש" שניהלו הנשיא הצרפתי ושר הסביבה שלו, התמיכה הציבורית במקרון הלכה וירדה והגיעה לשפל עם שערוריית המאבטח שלו שתועד תוקף מפגינים בחודש יולי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ