גנב מעשירים ונתן לעניים: רובין הוד של איטליה לא יילך לכלא, אך הפך לחסר בית

ג'ילברטו בסקיירה ניהל בנק בעיר קטנה וכשראה אנשים שאינם זכאים להלוואות, העביר אליהם כסף מחשבונות של לקוחות עשירים ומעולם לא לקח לעצמו. הוא חמק ממאסר, אך הפך מובטל ואיבד רכושו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות אירו בטוקיו
צילום: Bloomberg

מנהל בנק שזכה לכינוי "רובין הוד של איטליה" חמק ממאסר לאחר שגנב יותר ממיליון אירו מחשבונות של לקוחות עשירים, וחילק את הכסף לעניים.

ג'ילברטו בסקיירה עבד כמנהל בנק בעיר הקטנה פורני די סופרה שבדולומיטים, חלק מהרי האלפים בצפון-מזרח איטליה, כשתושב מקומי נכנס למשרדו במהלך המשבר הכלכלי ב-2009 וביקש הלוואה קטנה. האיש לא עמד בקרטריונים לקבלת הלוואה, אבל בסקיירה ריחם עליו ולקח כסף מחשבון של לקוח עשיר והעביר אותו לחשבונו של הלקוח שפנה אליו ובכך הפך אותו לזכאי להלוואה.

החדשות על מעשהו החריג של מנהל הבנק התפשטו באזור ותוך זמן קצר הגיעו אליו תושבים אחרים כדי לבקש ממנו אשראי, שבכל הזדמנות אחרת לא היו מקבלים אותו. בשום שלב לא לקח בוסקיירה כסף לעצמו. עורך דינו, רוברטו מטה, אמר לרשת החדשות הבריטית BBC  שמנהל הבנק יצר "סוג של מערכת מימון בצללים".

בסקיירה אמר ללקוחותיו אסירי התודה שהוא סומך עליהם שישיבו לו את הכסף, אבל חלקם לא עשו זאת, והותירו אותו בסכנת חשיפה. "הוא סמך על כך שאנשים שהוא עזר להם יוכלו להשיב לו (את הכסף), אבל כמה מהם לא עשו זאת", אמר פרקליטו.

מעשיו של הבנקאי התגלו על ידי עובדיו ודווחו לרשויות. התובע בעיר אודינה הגיש נגדו כתב אישום בגין מעילה והונאה.

בסקרייה, בן 50, נידון השבוע לשנתיים מאסר, אולם בשל העובדה שמדובר בעבירה הפלילית הראשונה שלו ועונש המאסר קצר יחסית, אז הוא לא ייכנס לכלא. עם זאת, לסיפורו של "רובין הוד האיטלקי" אין סיפור שמח. בסקרייה מובטל כיום וחסר בית מאז שהמשטרה החרימה את הבית שלו. "הוא חושב שלא יעשה זאת שוב", אמר מטה ל-BBC. "הוא היה משוכנע שהוא יכול לעזור לאנשים. אבל כעת הוא איבד את עבודתו ואת ביתו".

בסקיירה אמר לעיתון קוריירה דלה סרה ממילאנו: "אני רק רציתי לעזור לאנשים שלא יכלו לקבל הלוואות. הייתי מחזיר את כל הכסף הזה. תמיד חשבתי שבנוסף להגנה על החוסכים המשימה שלנו היא להגן על הנזקקים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ