פרס נובל לשלום הוענק לצעירה יזידית ורופא מקונגו על פעילותם נגד אלימות מינית

הפרס הוענק לנדיה מוראד, שהיתה שפחת מין של דאעש ופועלת למען קורבנות עינויים וסחר בזנות, ולדניס מקווגי, רופא מקונגו שמסייע לנשים שנפלו קורבן לאונס. לפרס היו מועמדים 331 אישים וארגונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוראד ומקווגי
מוראד ומקווגיצילום: REUTERS PHOTOGRAPHER/רויט�

פרס נובל לשלום יוענק לדניס מקווגי ונדיה מוראד הודות למאמציהם לשים קץ לשימוש באלימות מינית כנשק במלחמות וסכסוכים. כך הכריזה היום (שישי) ועדת הפרס באוסלו.

מקווגי הוא גניקולוג מקונגו שטיפל בעשרות אלפי נשים שנפלו קורבן לאלימות מינית במלחמת קונגו השנייה ב-1998 וידוע כמבקר חריף של ממשלת קונגו. הוא היה ברשימת המועמדים לזכייה בפרס מזה כעשר שנים. מוראד היא פעילה יזידית למען זכויות אדם שנשבתה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק ושימשה שפחת מין, וכיום פועלת למען קורבנות עינויים וסחר בזנות.

מוראד מתארחת בגבעת הקפיטול בוושינגטון, ב-2016צילום: AFP

לפי נימוקי הוועדה, "מקווגי היה לפני הכל סמל הן לאומי ובינלאומי למאבק לשים קץ לאלימות מינית במלחמה ובסכסוכים מזוינים". מוראד נשבתה על ידי דאעש, נאנסה ועברה עינויים באופן שיטתי. לדברי הוועדה, היא "הוכיחה אומץ עצום באופן שבו גוללה את הסבל הפרטי שלה".

"השניים העמידו את הביטחון האישי שלהם בסכנה כשלחמו באומץ בפשעי מלחמה והבטיחו צדק לקורבנות", נאמר על ידי הוועדה, שטרם הצליחה ליצור קשר עם חתן וכלת הפרס כדי להודיע להם שזכו. "אם הם צופים בזה, אנחנו מברכים אותם", אמרה דוברת מטעם ועדת הפרס.

בדברי הנימוק להחלטה להעניק לשניים את הפרס צוין כי השנה מלא עשור להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם מספר 1820 שהכירה בשימוש באלימות מינית בזמן מלחמה ובאזורי סכסוך כפשע מלחמה וכ"איום על השלום והיציבות הבינלאומיים".  ועדת הפרס הכירה בכך שמאמציהם "קידמו את השלום בין האומות באמצעות יישום עקרונות החוק הבינלאומי".

מוראד, בת 25, נחטפה יחד עם נשים יזידיות אחרות מביתה באוגוסט 2014, כשלוחמי דאעש תקפו את הכפר שלה, קוצ'ו, בסינג'ר שבצפון עיראק. היא נשבתה יחד עם אחיותיה ואיבדה את ששת אחיה ואת אימה לאחר שאנשי דאעש הרגו את כל הגברים בכפר ואת כל הנשים שנחשבו למבוגרות מדי מכדי שאפשר יהיה לנצלן מינית. 

היא אחת מ-3,000 נשים יזידיות שהיו קורבנות אונס והתעללות של דאעש. זאת, לדברי ועדת הפרס, "באופן שיטתי וכחלק מאסטרטגיה צבאית". בדברי הנימוק להחלטה נכתב כי נשים אלו "שימשו כנשק בלחימה נגד היזידים וקבוצות מיעוט דתיות נוספות". בתום שלושה חודשים בשבי הארגון הקיצוני הצליחה מוראד להימלט ובחרה לדבר בפומבי על הזוועות שחוותה. 

מוראד היא הזוכה השנייה הכי צעירה שזכתה בפרס אחרי הפעילה הפקיסטאנית מלאלה יוספזאי, שזכתה בפרס בשנת 2014 כשהיא בת 17 בלבד. ב-2016 היא זכתה בפרס סחרוב של האיחוד האירופי לזכויות אדם. באותה שנה היא גם זכתה גם בפרס וצלב האבל לזכויות אדם המוענק מטעם מועצת זכויות האדם של אירופה. בנוסף היא נבחרה להיות שגרירת רצון טוב של האו"ם בתחום ניצולי סחר בבני אדם.

מקווגי מקבל פרס מטעם הפרלמנט האירופי בשטרסבורג בצרפת, ב-2014צילום: Christian Lutz/אי־פי

בראיון שערכה עמה אילת ורדי לעיתון ''הארץ'' לפני שנתיים נכתב כי עבודתה המאומצת של מוראד הביאה לכך שנושא האלימות המינית כלפי הנשים היזידיות קיבל חשיפה בינלאומית רחבה וממשלת עיראק הגישה את מועמדותה של נדיה לפרס נובל לשלום, אבל היא סירבה להתרגש מהמעמד.

"זה כבוד בשבילי להיות מועמדת לפרס והרבה מנהיגים שאני פוגשת מחמיאים לי על האומץ שלי ועל עבודתי, אבל נעשה מעט מאוד ניסיון אמיתי לפתור את בעיית היזידים. אנחנו מיעוט דתי ואתני שמותקף על ידי דאעש וכיום אין מי שיגן עלינו או יחלץ אותנו מהמצב שבו אנחנו נמצאים", אמרה אז.

מקווגי, בן 63, העביר לדברי הוועדה חלק ניכר מחייו בסיוע לקורבנות אלימות מינית בארצו, קונגו, ויחד עם הצוות הרפואי בבית החולים פאנצי בבוקאבו טיפל באלפי בני אדם. מרביתם, כך על פי דברי הנימוק להענקת הפרס, נפגעו במלחמת האזרחים ארוכת השנים בקונגו, שגבתה את חייהם של שישה מיליון בני אדם.

בהחלטת הוועדה נכתב כי מקווגי הוא "סמל מאחד" במאבק נגד אלימות מינית באזורי מלחמה, הן מבחינה לאומית במולדתו והן מבחינה בינלאומית. "העקרון המנחה אותו הוא כי 'הצדק הוא עניינם של כולם'", נכתב. "לא ניתן להפריז בחשיבות של מאמציו המתמשכים בתחום זה, שנעשו ללא שיקולים אישיים. פעם אחר פעם הוא גינה את ההימנעות מהעמדה לדין של מבצעי אונס קבוצתי וביקר את ממשלת קונגו, וכן ממשלות אחרות, על כך שלא עשו מספיק כדי למנוע האלימות מינית נגד נשים ככלי מלחמתי".

השנה מספר המועמדים לפרס היה גבוה מאוד ועמד על 331 מועמדים מהם 216 אישים ו-115 ארגונים. כך לפי ועדת הפרס. זה מספר המועמדים השני הגבוה ביותר אי פעם, אחרי שיא שנרשם ב-2016. 

בשנה שעברה זכה הקמפיין לפירוז העולם מנשק גרעיני בפרס נובל לשלום. הוועדה נימקה את הבחירה בארגון על עבודתו להעלאת המודעות לתוצאות ההרסניות של כל שימוש בנשק גרעיני, וניסיונו לקדם פירוז של נשק גרעיני באמצעות אמנות בינלאומיות.

שלשום הוענק פרס נובל לכימיה לשלוש חוקרים על מחקרים פורצי דרך בתחום החלבונים. החוקרת פרנסס ארנולד האמריקאית קיבלה חצי מהפרס על חקר "האבולוציה המוכוונת של אנזימים". החוקרים ג'ורג' סמית האמריקאי וגרגורי וינטר הבריטי חלקו את החצי השני על מחקרם בתחומי הפפטידים והאנזימים.

ביום שלישי זכתה החוקרת דונה סטריקלנד הקנדית והחוקרים ארתור אשקין האמריקאי וז'ראר מורו הצרפתי בפרס נובל לפיזיקה על מחקרים שערכו בתחום הפיזיקה של הלייזר. סטריקלנד היא האשה השלישית בהיסטוריה שזוכה בפרס נובל בפיזיקה, ואשקין, בן 96, הוא הזוכה המבוגר ביותר בתולדות הפרס.

ביום שני זכו ג'יימס אליסון האמריקאי וטסוקו הונג'ו היפני בפרס נובל לרפואה על תגליות במחקריהם שהובילו לפריצות דרך בטיפול בסרטן. הם הראו כיצד אסטרטגיות שונות לדיכוי הבלמים של מערכת החיסון יכולות לסייע בטיפול בסרטן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ