שלוש שנים אחרי תחילת גל ההגירה, מרקל עשויה לאבד את הלב השמרני של גרמניה

לפי הסקרים, המחנה של הקאנצלרית צפוי לחטוף מכה קשה בבחירות בבוואריה היום. המצביעים שנטשו פנו לימין הקיצוני - שצפוי לשוב לפרלמנט המקומי לאחר עשרות שנות היעדרות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל במסיבת עיתונאים בברלין, השבוע
מרקל במסיבת עיתונאים בברלין, השבועצילום: AFP

בספטמבר 2015, למאות אלפי הפליטים שזרמו לתוך אירופה היה יעד אחד. איפה שהם לא נמצאו בנתיב המוביל מערבה אל תוככי היבשת, כולם ידעו לומר שהם רוצים להגיע למינכן. רק העיר השלישית בגודלה בגרמניה, אבל בירת בוואריה נתפסה כשער לגן עדן. מדי יום ירדו ברציפי תחנת הרכבת הגדולה של העיר אלפי פליטים כששוטרים, פקידים ופעילי ארגוני זכויות מהגרים מנסים למנוע מהם לצאת לבדם לרחובות ולנתבם למרכזי קליטה. בעיר עצמה לא ניכרה התרגשות רבה. מינכן היא עיר שלוווה ושמרנית, קשה להוציא את תושביה מגדרם. אבל במסעדות ומרתפי הבירה אפשר היה ניתן לחוש כבר ברוח רעה. חכו תראו, אמרו הוותיקים, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עוד תשלם על פתיחת השערים בפני הפליטים.

שלוש שנים חלפו, והבחירות לפרלמנט של בוואריה צפויות להיות מכה לאיחוד הנוצרי־סוציאלי (CSU) — השלוחה הבווארית של המחנה השמרני שבראשות הקנצלרית מרקל. המפלגה שולטת בבוואריה מאז 1957, עם מצע של אידיאולוגיה מרכז־ימנית, שבראש מעייניה שימור הנס הכלכלי הגרמני — שיקום המרכז התעשייתי אחרי החורבן של מלחמת העולם השנייה. במשך 60 שנה ניצח ה–CSU על הפיכתה של בוואריה ללב העסקי לא רק של גרמניה, אלא לזה של אירופה כולה. הבווארים רואים בעצמם את המנוע לצמיחה של גרמניה, ומרגישים שתמיד מבקשים מהם לשלם עבור אחרים. בשנות ה–90 הכסף שלהם מימן את איחוד שתי הגרמניות ואת שיקום מזרח גרמניה הקומוניסטית לשעבר. בעשור האחרון הם מרגישים כמי שנדרשים לכסות את הגירעונות של הכלכלות הכושלות של גוש האירו. ועכשיו הם צריכים לשלם על קליטת מיליון פליטים.

כתבה של אר-טי על הבחירות בבוואריה

אם להסתמך על סקרים, 60 שנות שלטון מוחלט של ה–CSU עומדות בפני סיום. ב–2013 זכתה המפלגה ב–48 אחוז מהקולות בבחירות: ירידה לעומת הממוצע בעשורים הקודמים בהן קיבלה בדרך כלל רוב מוחלט, ועדיין מספיק כדי לשלוט בפרלמנט הבווארי. כעת צופים הסקרים שהשמרנים יזכו רק ב–33 אחוז מהקולות וייאלצו לוותר על חלק מכוחם ולהיכנס לקואליציה. כנראה עם הסוציאל־דמוקרטים (SPD) — בהנחה שיחד יהיו להם מספיק מושבים. אפילו זה כבר לא בטוח.

תגובת הנגד שיצרה ההחלטה של מרקל לפתוח את גרמניה בפני הגירה זיעזעה את המחנה השמרני. שני המנהיגים היריבים של ה-CSU הם נשיא בוואריה מרקוס סודר ומנהיג המפלגה הורסט סיהופר, שמשמש במקביל כשר הפנים בממשלה הפדרלית. שניהם מנסים לתפוס מרחק ממרקל: סיהופר דורש ממרקל מדיניות קשוחה בהרבה מול מהגרים, כולל מעצרם בגבולות והחזרתם אל מדינות אירופאיות אחרות בהן כבר עברו. הוא גם רוקם ברית גלויה עם ראש הממשלה הפופוליסטי של הונגריה, ויקטור אורבן. סודר, מצדו, הקים בתוך בוואריה משטרה מיוחדת שמכוונת בעיקר כלפי מהגרים והורה לתלות את הצלב בכל מבנה ממשלתי.

נשיא בוואריה מרקוס סודר בעצרת בחירות, אתמולצילום: AFP

לא נראה שהמעבר החד ימינה סייע ל–CSU. מצביעים שמרנים מעדיפים קול קיצוני וחד יותר נגד מדיניות ההגירה של הממשל הפדרלי ומי שנבהל מהקיצוניות בורח שמאלה. בסקרים, מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD), שלא התמודדה בבחירות הקודמות בבוואריה, צפויה לזכות בלפחות עשרה אחוזים מהקולות. הדבר יאפשר לימין הקיצוני הגרמני לשבת בפרלמנט הבווארי לראשונה מאז פוזר בידי הנאצים ב–1934 והוקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה. בצד השמאלי של המפה, המפלגות הממסדיות יותר ניגפות בפני מפלגת הירוקים, שקיבלה ב-2013 תשעה אחוזים מהקולות וכעת צפויה להכפיל את כוחה. אם הסוציאל־דמוקרטים יחטפו גם הם מכה קשה, ל–CSU לא תיוותר ברירה אלא לנסות להקים קואליציה עם הירוקים. תוצאה שעד לאחרונה נחשבה כבלתי נתפסת בפוליטיקה הרגועה של בוואריה.

מכה למפלגת האחות תפגע גם במפלגה הנוצרית־דמוקרטית (CDU) של מרקל, אבל גם עשויה לחזק את עמדתה הגורסת שפנייה חדה ימינה אינה הפתרון למשבר שפוקד את המרכז הפוליטי בגרמניה, ולמעשה באירופה ובמערב כולו. הבחירות להנהגת המפלגה הנוצרית־דמוקרטית (CDU) יתקיימו בדצמבר. מרקל, העומדת בראש המפלגה מאז 2000 (ומשמשת כקאנצלרית מ–2005), צפויה לרוץ שוב בבחירות הקרובות. לעת עתה, אין יריב שנחשב לריאלי בהתמודדות מולה. אבל העובדה שהשמרנים מתרסקים במדינה הגדולה בגרמניה וממשיכים לנטות ימינה תקשה על מרקל לשמר את אחיזתה המתערערת ממילא. בבחירות חשאיות שהתקיימו בחודש שעבר הפסיד בעל בריתה את תפקיד ראש סיעת ה–CSU בבונדסטאג. תוצאות הבחירות היום בבוואריה עלולות להיות סדק נוסף במעמדה של קאנצלרית הברזל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ