לוגו גרדיאן
גרדיאן

השותפה הקואליציונית של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל זכתה ל-35.5% תמיכה בבחירות לפרלמנט המקומי בבוואריה - אחוז התמיכה הנמוך ביותר במפלגת הנוצרים הסוציאלים (CSU) מאז 1950. לפי מדגמים ראשוניים שנערכו הערב (ראשון) בבוואריה לאחר סגירת הקלפיות, המפלגה השמרנית איבדה את הרוב המוחלט שהיה לה בממשלה המקומית במחוז בפעם השניה בלבד מאז 1962.

למקום השני במחוז הגיעה מפלגת הירוקים, שהכפילה את כוחה וזכתה לכ-19% תמיכה. כפי שחזו הסקרים, מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) תיכנס בפעם הראשונה לפרלמנט עם כ-11% מהקולות. שותפתה הנוספת של מרקל בקואליציה בברלין, מפלגת הסוציאל-דמוקרטים, ספגה מכה קשה במיוחד והמדגמים מצביעים על כך שלא הגיעה ל-10%, פחות מחצי מהתמיכה לה זכתה בבחירות הקודמות ב-2013.

ההפגנה בברלין, אתמולצילום: Markus Schreiber/אי־פי

בחמש השנים שעברו מאז הבחירות האחרונות ב-2013 הפכה בוואריה לנקודת הכניסה של פליטים ומבקשי מקלט לגרמניה. ההנהגה המקומית של CSU בבוואריה, ובראשה ראש ממשלת בוואריה מרקוס סודר, ניסתה לבדל את עצמה מהנהגה המרכזית בברלין באופן כללי וממרקל באופן ספציפי. סודר הוביל חקיקה מקומית שדורשת מבתי ספר ומבנים ציבוריים לתלות צלב על הקיר ואסר על חבישת בורקה.

סודר ולצדו מנהיג המפלגה הורסט זיהופר, שמשמש במקביל כשר הפנים בממשלה הפדרלית, תקפו את מרקל ומדיניות הפליטים שהנהיגה והובילו למשבר חמור בקואליציה, שכמעט עלה למרקל בתפקידה. כעת, התוצאות הראשוניות בבחירות, שמעידות על כשלון ההנהגה המקומית, עשויות להוביל לעזיבתם הן של סודר והן של זיהופר. 

ההפגנה בברלין, אתמולצילום: MICHELE TANTUSSI/רויטרס

אתמול השתתפו כמעט רבע מיליון בני אדם בהפגנת ענק בברלין נגד גזענות, שנאת זרים והימין הקיצוני בגרמניה. ההפגנה, שלפי המארגנים משכה כ-242 אלף משתתפים, נערכה בתגובה להתחזקות "אלטרנטיבה לגרמניה" בבוואריה ובמדינה כולה. בהפגנת הענק בברלין נשאו המשתתפים שלטים עם הסיסמאות "בנו גשרים לא חומות", "מאוחדים נגד גזענות" וגם "מאוחדים במאבק למען חברה חופשית ופתוחה".

הגעתם של יותר ממיליון פליטים לגרמניה בשנים האחרונות, מרביתם מהמזרח התיכון, הגבירה את התמיכה ב"אלטרנטיבה לגרמניה" בקרב התושבים הותיקים. בעיר קמניץ נערכו בקיץ הפגנות אלימות נגד פליטים ומהגרים, לאחר ששני מבקשי מקלט הואשמו בדקירתו למוות של גבר גרמני בעיר. הפגנות אלימות דומות נערכו גם בדרזדן ובערים אחרות במזרח המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ